Connect with us

ALAADDİN UYGUN

SOSYAL BİLİMLER LİSESİ

Orta öğretimdeki başarı demek geleceğin mimarları, pilotları, sanatçıları, uzay adamları demektir.
Çünkü dünya eğitim sisteminde temel eğitim kadar önemli olan orta öğretimdeki başarı eğitimin çıtasını yükseltmekte. Görüldüğü üzere eğitim her şeyimiz çünkü geleceğimiz eğitim ile şekillenmekte.
Son zamanlarda adı Milli olan ama yap boz tahtasına dönen eğitim konusunda maalesef çağ atlayamadık, her hükümetin, her bakanın bir sistemi var bu sistemler ile maalesef yolda kaldık. Artık ciddi ve geniş temsil ile eğitimin her seviyesinden bilim insanları ile bir şura yapıp burada alınacak kararları bozmadan uygulamak gerek kurtuluş reçetesi budur. Teog sistemini kaldırdık peki ne yapmak lazım elbette sınavlarla sistemle yarış atına döndürdüğümüz çocukları bu sistemle yüzeysel seviyede kalan eğitim durumları kalkan sistem ile artık öğrencilerin sınavlar ile değil okullardaki başarıları ile özdeş hale gelecek yani özetle eğitim dershanelerde değil okullardaki başarı ile şekillenecek, çünkü öğrencinin sınav günü hasta olması psikolojinin bozuk olması ile geleceğini karartması önlenecek. Sonuçta büyük tarafsız her kesimden temsil edilen bir şura ile Milli eğitimi milli hale getirip bozdurmamak gerek.
Bu girişten sonra geçen gün Kütahya SOSYAL BİLİMLER LİSESİNDE yapılan sanat etkinliğine katıldım ve hayranlık kelimesinin bile yetersiz kaldığı bir gözlemle okuldan ayrıldım. Okul değil sanki bir müze gibi sanattan spora bilimden edebiyata yani kısaca teknoloji ile harmanlanan öğelerin öğrencileri teşvik edecek şekilde okulun her köşesi bir şahaser tablo ile karşılaştım. Öğrencilerin sanat yapacağı, ibadet yapacağı, kütüphane imkanı veren şark köşeleri, tanıtım ağırlıklı Kütahya manzaraları varken bahçeye dahi çıkma gereği duymadan yaşayacağı ortamlar oluşturulmuş. Tabi burada okul müdürü Ahmet İren ve eğitim kadrosunun payı büyük. Her okulun burayı gezmesi dersler çıkarması lazım, böyle idareciler çoğalırsa eğitimde kalite artacaktır. Öğrenci okulunu severse her türlü ortamı okulda bulursa konsantresi çoğalacak eğitimi daha fazla önemseyecek ve yarınlarımız adına okulunu önemseyen öğrenci derslerini de önemseyecektir. İşte kural bu okulu sev, dersi sev.
Bu başarılarından dolayı Sosyal bilimler lisesi eğitmen kadrosunu tebrik ediyorum. Hakeza gecede tek tek görüştüğüm öğrencilerin gözlerindeki prıltıyı görüp araştıran soruşturan soruları ile karşılaşınca hayranlığım bir kat daha arttı. Geleceğimiz adına sevindim ve tüm okulların idarecilerine sesleniyorum. Lütfen burayı gözlemleyip sizlerde öğrenciye okulu sevdirecek öğelerle bezenmiş okul ve eğitimle ülkeye yapacağınız katkıyı görün lütfen diyorum.
Günün sözü.. Gençler yükselen yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar