Connect with us

ASAYİŞ

KÜTAHYA EMNİYETİ GÖZ AÇTIRMIYOR; ABARTANA CEZA

Yeni Kütahya’ya konuşan Kütahya Emniyet Müdürü Hasan Çevik “Kütahya caddelerinde gürültülü bir şekilde araç kullanan herkese kanuni işlemleri yapacağız” diye konuştu. Çevik, “Vatandaşı rahatsız etmeye kimsenin hakkı yok” dedi.

ÖNDER YAYLIOĞLU / ÖZEL HABER

ARAÇTAN PAHALI SİSTEM KURUYORLAR

Kütahya’da Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, yüksek ses çıkararak çevreyi rahatsız eden, bazıları vuvuzela şeklinde yapılan, bazıları da özel kumandayla çalışan egzozların takıldığı araçları trafikten men ediyor. Kütahya Emniyet Müdürü Hasan Çevik, “Abart egzoz takanlarla ilgili sürekli olarak uygulamamız var. Bunları tespit ettiğimiz araçların sürücülere gerekli kanuni işlemi yapıyoruz. Bu konuda kimsenin gözünün yaşına bakmayız. İnsanları rahatsız etmelerine müsaade etmeyeceğiz” dedi. Trafik ekipleri, sonradan yapılan müdahalelerle egzozlardan yüksek ses çıkartan araçlarla ilgili tüm yaz boyunca ana arterlerde çalışma yaptı. Bu alanda uzman personelin katılımıyla yapılan denetimlerde, çok sayıda yasaya aykırı egzoz ele geçirilirken, bunlardan bazılarının daha fazla ses çıkarması için kumandayla etkinleştirildiği, sürücülerin polislere yakalanmamak için kumandayı çakmaklık veya torpidoya gizlediği anlaşıldı.

ABART EGZOZ SEVDALILARINA KÖTÜ HABER

Kütahya Emniyet Müdürü Hasan Çevik, açıklamasında, “abart egzoz” olarak bilinen yüksek ses çıkaran egzozların, insanlara ve çevreye zarar verdiğini belirterek, bunlara müsamaha göstermeyeceklerini söyledi. Çevik, bu egzozları kullanan sürücülerle mücadele için mevzuat kapsamında daha kalıcı yaptırım kararları aldıklarını belirterek, şunları dile getirdi: “Abart egzoz takanlarla ilgili bazı uygulamalarımız var. Bunları tespit ettiğimiz sürücülere anında müdahale ediyoruz. Bu egzozları kullanan araçları doğrudan trafikte men ederek, otoparklara çekiyoruz. Otoparkta, araçlardaki bu sistemleri söktükten sonra, araçların muayenesi yapılı olsa dahi uygunsuzluk nedeniyle yeniden fenni muayeneye sevk ediyoruz.” Egzozların söküm veya kesim işlem bedellerinin de sürücüler tarafından ödendiğini vurgulayan Çevik, “Bu egzozların nasıl bir zevk duygusuyla yapıldığını bilmiyoruz.” ifadesini kullandı. Kütahya Emniyet Müdürü Hasan Çevik, muayenede “ağır kusur” sayılan abart egzozlar için TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonlarıyla otomasyon içinde bulunduklarını belirterek, trafikten men edilen araçların muayeneden yeniden geçirilmesinin ardından trafiğe dönebileceğini kaydetti.

“İSTEDİKLERİ KADAR KUMANDA TAKTIRSINLAR”

Sürücülerin, türlü yöntemlerle bu sistemleri gizlemeye çalışsalar da emniyet güçlerinin buna izin vermeyeceğini söyleyen Hasan Çevik, şöyle dedi: “Bu araçların doğaya saldığı gaz, belki de bir fabrikaya eşittir. Çeşit çeşit egzoz sistemleri yapılmış. Bunları kullananlar, bizim ekipleri görünce düğmeye basıp egzozu normale çeviriyor. Onlar bunu düşünüyorlar ama kusura bakmasınlar biz de başka şeyler düşünüyoruz. Onlardan bir adım öndeyiz. İstedikleri kadar kumanda taktırsınlar, düğmeleri gizlesinler, Kütahya’da bunların kökü kazınıncaya kadar mücadelemiz devam edecek.” Bu tarz araçlardan çevredekilerin rahatsız olduğunu vurgulayan Hasan Çevik, “Bu araçlardan biri bulvarlarda bu egzozlu araçları kullandığı zaman bırakın bir kişiyi, binlerce kişiyi rahatsız ediyor. Gece saatlerinde Kütahya merkezdeki nüfusun yüzde 90’ı istirahat ediyor. Hastası olan, çocuğu olan aileler var. Uykusuz olan, yorgun olan insanlar var. Bu araç sürücülerine veya sistem takılı olduğu için alamadığımız sürücülere rica ediyoruz. Lütfen bu tür sistemler olan araçları kullanmaktan vazgeçsinler. Sizin 3, 5 dakikalık zevkiniz mi diyeyim, artık nasıl bir duygu bilmiyorum, binlerce kişiyi rahatsız ediyor.” sözlerine yer verdi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar