Connect with us

ALAADDİN UYGUN

TOKİ KİME ?…

Ak partinin en büyük icraatlarından birisi olan ve evsizlere ev, depreme dayanaksız konutlara Kentsel dönüşüm amacıyla kurulmuş ve Başbakanlığa ait TOPLU KONUT İDARESİ başlangıçta bizleri çok sevindirmişti. Fakirin umudu TOKİ maalesef zamanla fakirlere ve dar gelirlilere değil zenginlere hizmet etmeye başladı.

Neden böyle diyorum?
Çünkü Toki den ev sahibi olanların çoğunluğu maalesef üst düzey gelir grubuna ait olduğunu görüyorum da ondan öyle diyorum.
Başlangıcı güzel Toki sayesinde evsizler ev sahibi olacak kentler daha yaşanır hale gelecekti hemde depreme dayanıklı konut üretilirken şehirlerimiz modern havaya kavuşacaktı.

Şimdilerde Toki nin dar gelirliye yönelik sembolik çalışmaları var üretilen konutların çoğunluğu lüks ve zengine yönelik, adam ucuz ve vadesi güzel diye birkaç evi varken birkaç ev daha alıyor sayelerinde. Kentsel dönüşüm mekanizması dışında maalesef amacından saptı TOKİ idaresi.

Fakire dar gelirliye ev üretmek yerine maalesef zengine dayalı bu bozuk sistem yeniden gözden geçirilmeli derim. Çünkü İnşaat sektörü lokomotifti bu sayede inşaat sektörüne bağlı 127 kalem sektörde hareketlenecekti , yani fakir ev sahibi olurken inşaat firmaları ile demirden, çimentoya, perdeden koltuğa , camdam mutfak dolabına kadar 127 kalem sektör para kazanacak ve ülkeye artıları olacaktı. İyi güzelde hal böylemi. Maalesef hal böyle değil ülkede Tok ileri yapan firmalar belli kişiler yani diğer mütahitler devre dışı belli firmalar aslan payında, bu bir ayrıca inşaat firmalarında işsizlere iş bulunacak inşaat işçileri evine ekmek götürecekti bu böyle olmadı firmalar işçileri konutları yaptıkları kentten değil, kendi illerinden getirdiler ve o ildeki işsizlere çare üretmediler, bu iki. Varan üç, İnşaat firmaları çimentoyu, demiri , camı çerçeveyi bulundukları ilden değil kendi merkezlerinden getirdiler o illerdeki esnaflara zerre faydası olmadı yani kazan kazan değil, hep ben kazanmaya döndü iş. Şimdi soruyorum Toki kime fayda sağladı. Kimler kazandı bir sorun lütfen kendinize.

İşte bu nedenle diyorum hükümetin, başbakanlığa bağlı bu kurumu yeniden düzenlemesi gerek ve bulundukları illerdeki iş ile sektörel hacmi artırıcı yapılanmaya gidilmeli, aksi halinde maalesef kazancı kendilerine çöpü çekirdeği bulunduğu ile giderken kime nasıl faydalanacak. Vergilerini dahi merkeze ödeyen bulunduğu ile stopaj katkısı dışında bir katkı sağlamayan sistem ile nereye varacağız. Fakire konut zorluk, istihdama katkı zorluk, ekonomik katkı zorluk, sektörel katkı zorluk . Yapmayın lütfen ve TOKİ idaresini iş yaptıkları illere katkı yapar hale getirin.

Günün sözü… Susmak insanı ele vermeyen en sadık dosttur.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar