Connect with us

ALAADDİN UYGUN

YEŞİLİ BOL KÜTAHYA M

Evet Kütahya dendiğinde ilk akla gelenlerin başında Suyu bol Kütahya m ve Yeşili bol Kütahya m tabirleri akla gelir, baktığımızda evet Kütahya yeşil doku bakımından oldukça iyi durumda.

Yine yeşil bolluğuna örnek olarak Kütahya daki Orman alanlarının yüzde 56 olduğu bunun ispatıdır. İşin en güzel tarafı bu olsa da yeşil bolluğu maalesef şehir merkezinde hızla azalmakta. Yeşil demek oksijen demektir, hava kirliliğine karşın bol yeşil alanlar nefes borumuz olarak göze çarpmakta.

Hızla büyüyen Kütahya maalesef son yıllarda betonlaşmaya kurban edildi, mahallelerde, sokaklarda dikili ağaçlar, çimenler, çiçekler betona yani imara kurban edilmeye başlandı. Merkezde hızla azaltığımız yeşili çoğaltmadıkça yarınlarımız daha da zora girecektir.

Burada yapılması gereken toplu konut alanlarının ve sitelerin bahçeleri bu soruna bir nebze çözüm olabilir. Şöyle ki pek çok toplu binaların imar gereği bahçe ve yeşil alan oluşturma zorunluluğu var, bu zorunlulukta Site yöneticileri ile Belediyenin Park bahçe müdürlüğü ile Belediyenin peyzaj mimarları ortak hareket ederek sitelerdeki bahçelik alanları daha çok ağaç, daha çok çim ile besleyip ağaç sayılarını yani yeşil alan oranını yükseltmeliler. Ayrıca şehrin her yerine yeşil alanlarla donatmalıdır. Gördüğümüz her boşluk yeşile bezenmelidir.

Bu arada Belediye meydanı da maalesef betona yenildi. Koskoca meydanda yıkılan Belediye binası yeşil alana boyanmak, park gibi obje ile süslenmek yerine betona bırakıldı, hakeza yenilenen Azerbeycan parkıda aynı şekilde beton ağırlıklı oldu, işte ben buna anlam veremiyorum neden böyle düşünüldü, betonla modernleşmek yerine yeşille modernleşmek daha efdal değilmi . Bakınız Efendimiz sav. Kıyametin kopacağını bilseniz daha ağaç dikin derken biz niye tersini yapıyoruz.

Hızla yeşili azalan sadece Kütahya mı dünya böyle hal aldı, hızla çölleşip, hızla betonlaşıyoruz. Yeşil azaldıkça iklimde değişmekte suçlu bizi TEMA vakfı ile diyaloğa geçilmeli ve yeşili çoğaltmak adına hızla bir şeyler yapılmalı yoksa yarınlarda torunlarımıza yeşilsiz bir dünya bırakan atalar olarak kemiklerimizi sızlatacaklar. Tabi bunda en çok kemik sızısı şehri idare edenlerde olacaktır ona göre.

Günün sözü… Dünyanın en büyük ceza evi, cahilin kafasının içidir.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar