Connect with us

YAZILAR

FLAKKA (ZOMBİYE DÖNÜŞTÜREN UYUŞTURUCU)

Zombiye dönüştüren uyuşturucu olarak da bilinen Flakka, 2011’de Amerika’da ortaya çıkan ve Vücutta bıraktığı etki nedeniyle ‘zombi hapı’ adı verilen sentetik uyuşturucu Flakka, dünyaya hızla yayılıyor en son olarak Brezilya’da görüldü, Rusya menşeili olan ve ilk kez Amerika’da ortaya çıkan ve “Zombi Hapı” denilen uyuşturucu son zamanlarda hızla yaygınlaştı. Türkiye topraklarına da dahil edilmek istendi. Sentetik uyuşturucu, İstanbul’un Avcılar ilçesinde ele geçirildi.
Flakka nedir?
Bu uyarıcı, uzun süre Amerika’da yasal olarak satıldı. Flakka, asıl adı ‘sentetik katinon’ olan ve toplum içerisinde ‘Beath Salt’ (banyo tuzu) olarak bilinen uyarıcıdır. Çin’de üretiliyor ve bir dozu sadece 25 dolara satılıyordu. Görünüm olarak tuz tanelerine benziyor ve tıpkı diğer uyuşturucular gibi kullanılıyor. Amfetamin tarzında uyarıcıların ortaya çıkardığı fiziksel ve psikolojik etkileri bulunan Flakka, euphoric uyarıcıların yeni versiyonları arasında yer alıyor. Bu sentetik madde, kullanan kişiye anormal bir güç veriyor. Yüksek miktarda dopamin salgılatıyor ve vücut ısısını aşırı derecede artırıyor.
Etkisi ortalama 4 ila 8 saat arası devam eden Flakka, bedene girdiği andan itibaren halisünasyonlar ve saldırganlık hissiyatını ortaya çıkarıyor. Alpha-PVP adı verilen bir kimyasalın ana bileşeni olduğu madde, en az kristal meth ya da kokain kadar zararlı. Uzun dönemli kullanımında da böbreklerin iflas etmesine sebep olabiliyor.
Flakka kullanımının Delirium denen ve nadir olarak görülen aşırı güçlü yan etkide kaygı, halüsinasyonlar, disoryantasyon, yüksek vücut ısısı, ağrıya / acıya duyarsızlık ve hiper-saldırganlık görülüyor. Susuzluk ve buna bağlı böbrek yetmezliğine neden olabilirler. Zombi etkisi ve et yeme gibi semptomların ise henüz bilimsel bir dayanağa sahip olmaması sebebiyle neticelenmediği belirtiliyor.
Çoğunlukla kargoyla yurtdışından getirilmektedir. Etkileri arasında: Paranoya (şüphecilik), halüsinasyonlar, şiddet davranışı ve panik atak. Şaşkınlık ve bilinçsizlik hali yarattığı için farklı görünümlerde şiddet davranışına yol açarlar. Aşırı alındığında ölümle sonuçlanır.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar