Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

KÜTAHYA KELİMENİN TAM ANLAMI İLE SANATKÂRLAR ŞEHRİDİR

Bu başlığı atarken, hiç de bol keseden atmadım inanın. Hafta sonunda “Reng-i Safa” isimli karma resim sergisini gezdim. Benim de üyesi olduğum, Geleneksel Türk El Sanatlarını ve Musikisini Geliştirme ve Yaşatma Derneği Kütahya Şubesi tarafından düzenlenen resim sergisi, gerçekten mükemmel eserler ile hazırlanmış. Sevgi dolu bir insan olan Ressam Nurhan Gezen’in öğrencileri tarafından hazırlanan “Rengi Safa” ismi verilen karma sergide, 14 kursiyerin yaptığı resimler büyük ilgi gördü. Görmesi çok doğal, çünkü eserler şahane fırça dokunuşları ile can bulmuş. Bana göre “Canlı Resimler” ismi kullanılabilir. Nurhan Gezen hocamı ve öğrencilerini kutluyorum.

Gelelim Kütahya’nın sanatkâr tarafına. Hayatın özünü anlamak, özdeki sırrı keşfetmek, sırrı çizgilere yansıtmak; renklerle süslemek; notalara dökmek; ahenkle ifade etmek ancak sanatla, hem ruh hem vücut olmuş olgun kişilerin meziyetidir. Tablolarıyla yüzyılımızın en mümtaz yağlı boya ressamı, yakın geçmişte kaybettiğimiz en büyük Türk minyatür ustası, neyin en usta icracısı, tezhibin en mahir üstadı, Süheyl Ünver ekolünün önemli ve büyük temsilcisi Ahmet Yakupoğlu’ndan söz etsek, Kütahya’nın ne denli büyük bir sanatkâr şehri olduğuna delil için yeterlidir. Merhum Yakupoğlu, kabiliyeti ve ortaya koyduğu eserleriyle kültür ve sanat hayatımızın vazgeçilmez köşe taşlarındandır. Kişiliğiyle yüce bir meşrebin sahibidir. Hayatı ve hayat felsefesiyle yaratılışın sırrına ermiş bir derviş, nev’i şahsına münhasır bir şahsiyettir. İşte Kütahya son dönemde böylesine büyük bir sanatkâra yuva, memleket ve sevgili olmuştur. Ruhu şâd olsun.

Kütahya’nın yetiştirdiği çok sayıda büyük sanatkâr vardır ve biz bunları saymakla bitiremeyiz. Bu büyük sanat yurdunda yaşıyor oluşumuz, kültür mirasımız bakımından düşünüldüğünde inanın bana yenilir yutulur cinsten değildir. Düne kadar ev hanımı olarak bize annelik yapanlar, düzenli bir eğitimin ardından iyi birer ressam olarak karşımıza çıkıveriyor. Nurhan Gezen hocamın öğrencilerinden büyük bir bölümü buna iyi birer örnektir. Bir iyi örnek de benim çok sevgili anneciğim Mürvet Yaylıoğlu’dur. Annem de düzenli bir eğitimin ardından yıllar önce iyi bir ressam oldu. Yaptığı güzel sanat eserlerinin bazıları gazetedeki ofisimde, bazıları evimizde duvarlarımızı süslemektedir.

Manevi önderimiz Aziz Mehmet Dumlu Kütahyevi hazretleri ile yaptığımız özel bazı mülakatlarda, sanat ve sanarkârlar konusunda çok yorumlar yapmıştır. Bu yorumların başında “sanatkâr olana büyük saygı gerekir” cümlesi gelirdi. Sanat eserlerini muhafaza etmenin ve yanlarına da yenilerini eklemenin çok önemli bir görev olduğunu bize bildiren, Geleneksel Türk El Sanatlarını ve Musikisini Geliştirme ve Yaşatma Derneği fahri başkanı, Kütahyalı Akademisyen Y.Doç.Dr. Mehmet Nuri Uygun’dur. Hafta sonu beraberce gezdiğimiz sergide, bu konunun önemine işaret buyuran Mehmet Nuri Uygun hocamız, sanatkârların büyük emeklerle ortaya çıkardıkları eserlerin önemine değindiler.

Şairin de dediği gibi “Anladım işi, sanat Allah’ı aramakmış; marifet bu, gerisi yalnız çelik çomakmış”. Bir de, bu ârifiyet ile yapılan sanatı düşünün lütfen. Evet, Ahmet Yakupoğlu gibi büyük üstatların neden çok kıymetli oldukları bu sözde gizlenmiş gibi görünüyor. Alsında çok da gizli sayılmaz kanaatimce.

Kütahya’mız böylesine önemli bir çeyiz sandığıdır ki içinde çok sayıda kabiliyetler ve değerler taşımaktadır. Bize düşen ise bu kabiliyetlere ve değerlere rahatlıkla çalışacakları ortamlar hazırlamak, onlara gereken saygı ve ihtimamı göstermek diye düşünüyorum.

Sevgili Kütahya Valimiz Ahmet Hamdi Nayir ve Belediye Başkanımız Kamil Saraçoğlu’nun bu konuya gereken ilgi ve alakayı gösterdiğine inanıyorum. Sanatkârlarımıza verdikleri destek buna iyi birer işarettir. Kendilerine minnettarız ve yaptıkları hizmetten dolayı teşekkür ediyoruz.

Sanatı ve sanatkârı ile ünlü olan Kütahya’mızın bir an evvel eski günlerde olduğu gibi büyük bir ahenk yakalamasını arzu ediyoruz.

Sevgiyle kalın…

Ey akıl sahibi! Sanat öğrenmeye çalış; fakat o sanatı, ehil olan kerem sahibi, temiz bir kişiden öğren.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar