Connect with us

DİĞER

ÖNYARGIDAN İSTİHDAMA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), Kütahya Belediyesi,  Akhisar Belediyesi İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Program Otoritesi (İKGPRO) ve Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) ile birlikte ortak yürütülen Önyargıdan İstihdama Sosyal Değişim Projesi tamamlandı.

16-23 yaş aralığında roman çocuk ve gençlerden oluşan 20’şer kişilik iki grup, kişisel gelişim ve mesleki eğitim dersleri gördü. Dezavantajlı kişilerin sosyal entegrasyonu ve istihdam edilebilirliğinin arttırılması, işgücü piyasasına erişimlerinin kolaylaştırılması ve işgücü piyasasına girişlerin önünde yer alan engellerin kaldırılması, Roman vatandaşlara çeşitli konularda yardım ve danışmanlık sunulması, Romanların yoğun olarak yaşadığı bölgelerde araştırmalar gerçekleştirmek, ayrımcılıkla mücadele alanında farkındalığın ve sivil diyalogu güçlendirmek için eğitimler vermek, Roman mahallelerindeki okullarda çocuklarla ders dışı aktiviteler gerçekleştirmek, sağlık sisteminden daha kolay yararlanılmasına yönelik sağlık,okur-yazarlığı eğitimleri yapmak, mesleki kurslara erişimi sağlamak ve ücretsiz taşıma hizmeti sunmak gibi faaliyetler gerçekleştirmek, Romanların mesleki nitelikleri geliştirilmesi ve istihdam edilebilirliklerinin arttırılması hedeflenen Önyargıdan İstihdama Sosyal Değişim Projesi başarılı bir şekilde sona erdi.

Kütahya Belediyesi Önyargıdan İstihdama Sosyal Değişim Projesi kapanış toplantısı proje ile ilgili tanıtım filmi izletilmesi ile başladı. Kapanış ve sertifika töreni, Proje kapsamındaki roman gençlerin hazırlamış olduğu müzik ve dans gösterileri ile devam etti.

Önyargıdan İstihdama Sosyal Değişim Projesinin önemine değinen Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu burada yaptığı konuşmada; “Bu projede sürekli bizim yanımızda olan Zafer Kalkınma Ajansına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na ve Akhisar Belediyesine teşekkür ediyorum. Biz bu projenin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. 40 gencimizi eğittik, belli bir noktaya getirdik, bunlar önemli şeyler. Bundan sonra da bunun devam ettirilmesi gerekiyor. Bu 40 gencimiz çevrelerine örnek olabilecek evlatlarımız olacak ve arkasının da çorap söküğü gibi geleceğini düşünüyorum. Tanıtım filminde gençlerin kendi konuşmalarını dinlediğimiz zaman kendilerini ne kadar geliştirdiklerini görebiliyoruz, hangi noktadan nereye gelebildiklerini görüyoruz, bu da Önyargıdan İstihdama Sosyal Değişim Projesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.” dedi.

Daha sonra başarılı olan Roman gençlere sertifikaları Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Ceyda Çetin Erenler, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş, Belediye Meclis Üyesi Nuri Çetin, Osmangazi Mahalle Muhtarı Şerif Kartal tarafından takdim edildi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar