Connect with us

ALAADDİN UYGUN

KADININ ADI VAR

Ülkemizde kadının önemi ve yeri Atatürk sayesinde Cumhuriyetin kuruluşu ile başlar , öncelikle kadına seçme ve seçilme hakkı veren Atamız sonrasında kadınları iş hayatından sosyal yaşama kadar her alanda evine hapis olmak yerine etkin olması için çabalamıştır.

Son yıllarda kadınlarımızın toplumdaki yeri ve kadına bakış açısının değişmesi ile kadınlarımız hayatın her alanına girmiştir Yine her ne kadar son zamanlarda kadına yönelik şiddet artsa da kadın yine baş tacı olmaya devam etmektedir. Her şeyden önce kadın anadır, kadın bacıdır, kadın eştir. Bunun kıymetini bilmeyen magandaların hakkından yasalarla gelmek zorundayız. Kadına şiddet uygulayanların cezaları artmalı ve mahkemelerde indirim halini gözden geçirmelidir.

Kadının toplumdaki yerini artırıcı pek çok uygulama var ve pek çok sivil inisiyatif kadın haklarını savunacak örgütlenme içine girmiştir. Kütahya da da bu konuda oldukça etkin kurumlar var, Kütso ya bağlı Kagik, yine Belediyenin oluşturduğu Kişgem, ÇYD gibi kuruluşlar kadınlarımıza yönelik pek çok aktivitenin içindeler, Aile ve Sosyal politikalar bakanlığına bağlı il müdürlüğümüzde mağdur kadınlarımıza yönelik epey girişime bulunmakta yani artık kadının adı var ve devlet politikası halini almış, ayrıca STK larda kadın misyonu ile ilgili örgütlenme içindeler, tabi bu sevindirici gelişme içinde biz erkeklerinde yapacakları çok şey var ve yapmak zorundayız.

Öncelikle kadına şiddete son demek adına bu tip magandaları dışlamak ve zorlama yoluyla onları tecrit etmemiz lazım. Yine kadınlara daha çok insiyatif kullandırııp çalışmak istiyorlarsa onların önünü açmalı ve maddi manevi destek vermek zorundayız. Hanemize çalışıp katkı yapmak isteyen kadın baş tacıdır. Ekonomik koşulların zorlaştığı bu günlerde kadınların aile bütçesine katkısı ne güzel bir yöntemdir. Yine kadın ev işleri kadar evde el işi, sanatla vb. gibi olgularla uğraşmak isterse ona destek verilmelidir. Sadece bunlar yetmez elbet. İş dünyasında , siyasette , stö lerde kadınları daha fazla görmek ve etkinliklere katılmaları sağlamak zorundayız. Onlara yetki verirsek hepimiz kazanırız.

Belediye Halk eğitim merkezi kadınlara yönelik çeşitli meslek edindirme kursları ve hoby uğraşları ile ilgili kurslar düzenlemekteler. Kadınlarımızın mutlaka bu tip etkinliklere katılıp meslek öğrenip aile bütçesine katkı adına hamleler yapmasını istiyorum Bu tip organizasyonlar hem kadının aktif hale getirecek hemde kişilğini kazanma adına faydalı olacaktır. Yani özetle kadınlar baştacımız ve biz erkeklerin desteği ile hak ettikleri yerlere gelmeleri bizi kalkındırır

Günün sözü. Kadın anadır, bacıdır, eştir

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar