Connect with us

DİĞER

KÜTAHYA’DA UNESCO SEVİNCİ

Kütahya’nın “Zanaat ve Halk Sanatları” dalında Kütahya Çinisi ve el sanatları olarak ağa katılması ilde büyük bir sevinçle karşılandı. Çiniciler çok mutlu olduklarını , çininin tüm dünyaya tanıtılacağını ifade ettiler.

 

Yaratıcı Şehirler Ağında yer alan ilk Türk şehri olan Gaziantep’ten (gastronomi) sonra 2017 yılında yapılan başvuru ve değerlendirmelere müteakip Hatay “Gastronomi” İstanbul “Tasarım”, Kütahya “Zanaat ve Halk Sanatları” alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına dâhil oldu. Yaklaşık 2 yıldır devam eden bu çalışmalar sonrasında çininin UNESCO’ya girmesi özellikle sektörde hizmet veren firma ve çalışanlar tarafından büyük sevinçle karşılandı. Kütahya Çiniciler Odası Başkanı Sadık Erilbaylı, çini ve el sanatlarının koruma altına alınması konusunda çok büyük önem arz ettiğini kaydederek bundan sonraki süreçte Dünya’daki turizm sektörünün dikkatini Kütahya’ya çekip gelen yerli ve yabancı turist sayısının artacağını belirtti.

DAHA PROFESYONEL

BİR ŞEKİLDE TANITILACAK

Erilbaylı, çini ve el sanatlarımızın koruma altına alındığını ifade ederek “Birleşmiş Milletler Eğitim,Bilim, Kültür örgütü UNESCO’nun Zanaat ve Halk sanatları dalında Kütahya Çinisi ve el sanatları olarak UNESCO yaratıcı şehirler ağına Kütahya’yı almıştır. Türkiye’de Gastronomi dalında Gaziantep’ten sonra Kütahya Çini ve el sanatları dalında ağa katılmıştır. Dünyada Çini ve el sanatları dalında farkındalık yaratmak, Dünya’daki turizm sektörünün dikkatini Kütahya’ya çekip gelen yerli ve yabancı turist sayısını artırmak, UNESCO tarafından kültürel ve finansal desteklerle halk sanatı olan çini ve el sanatlarımızın koruma altına alınması konusunda çok büyük önem arz etmektedir. Bundan sonra Kütahya’mıza gelen yerli ve yabancı turistlerimize çini sanatımızı daha iyi tanıtmak için alt yapı hazırlıkları başlayacak. Daha profesyonel bir şekilde misafirlerimiz Kütahya’da ağırlanacak.” dedi.

ÜRETİM DAHA DA ARTTI

2017 yılı son çeyreğinde çalışmalar sonrasında çok güzel veriler elde ettiklerini kaydeden Erilbaylı şöyle devam etti: “Üretim biraz da arttı. 2018 yılında biraz daha fazla artacağına inanıyoruz.  Bu çalışmalarla Kütahya’nın daha iyi yerlere geleceğini, daha fazla istihdam sağlayacağını, sektörümüzün de koruma altına alındığını, gelecekte daha güçlü bir şekilde hazırlandığını test etmiş olduk. Sektörümüzde 417 atölyemiz, 53 kültür bakanlığı sanatçımız, 839 ustamız, evlerde çalışanlarla birlikte 6 bine yakın da çalışanımız var. Bu anlamda bakıldığında Kütahya dünyadaki en büyük el sanatları merkezlerinden biridir.”

ÇOK GÜZEL BİR GELİŞME

 

Çini ustaları ve çalışanlar ise çok mutlu olduklarını belirterek  Kütahya’nın tanıtımı ve sektörün gelişimi açısından çok güzel bir gelişme olduğunu ifade ettiler. Çini ustalarından Yıldız Sögüt, 15 yıldır çini sanatı ile ilgilendiğini ifade ederek “Çini bizim ekmek kapımız. Ev hanımlarının çok güzel bir geleneği. Kütahya’nın Çini geleneği inşallah çok güzel  yerlerde olur. Çininin UNESCO gibi bir yerde olmasına çok sevindik. Çok güzel bir şey oldu.” dedi. Mustafa Dumanlar ise Kütahya çinisinin UNESCO’ya dahil olmasından dolayı duydukları mutluluğu dile getirerek emeği geçenlere teşekkür etti. Özlem Akyüz’de geç gelen bir mutluluk olduğunu kaydederek “Paramızı buradan kazanıyoruz. Yaptığımız işi seviyoruz. Terapi gibi. UNESCO’ya girdiği için çok mutluyum. İnşallah daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Geç gelen bir mutluluk olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu değerlerimizi kaybetmeyiz.” ifadelerini kullandı.

 

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar