Connect with us

EKONOMİ

MİLLETVEKİLİ VURAL KAVUNCU YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ İÇİN TEK VÜCUT OLMALIYIZ TAVRIMIZ NET

Yerli otomotiv konusunda açıklamada bulunan AK Parti Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu üretim noktasında Kütahya’nın hazır olduğunu dile getirdi. Kavuncu kurulacak heyetin üretim yapacak firmaları ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

ZAFER OSB’DEN ÜMİTLİYİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobili üretecek firmaları açıklaması üzerine gözler otomobilin nerede üretileceğine çevrildi. Uzun süredir Kütahya kamuoyunda var olan yerli otomobilin Kütahya’da üretilmesi talepleri ve yapılan çalışmalar hakkında AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu bilgi verdi. Kavuncu öncelikli olarak Kütahya’da bir heyetin kurulması gerektiğini ifade ettiği konuşmasında Kütahya’nın otomotiv sektöründeki tecrübelerine değindi. Kavuncu “ Kütahya’da üretimin arması, sanayinin gelişmesi açısından Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili ciddi çalışmalarımız devam ediyor. 2002 yılında Kütahya’da sadece bir tane OSB, 15 tane fabrika ve 600’e yakın çalışan vardı. Bugün Kütahya’mızda yeni kurulan Zafer OSB ile birlikte OSB sayımız beşe ulaştı. 100’ün üzerinde fabrika 14 bine yakın OSB çalışanı var. Buna her geçen yenilerini katmak ve genişletmek için çalışmalarımız sürüyor. Bunlardan bir tanesi Zafer Organize Sanayi Bölgesi. Bununla ilişkili yaptığımız girişimlerle birlikte milletvekillerimiz, ticaret odalarımızla birlikte alt yapı yatırımlarının başlaması ile ilgili gerekli desteği aldık. Doğalgaz ve alt yapı yatırımları en kısa süre içinde tamamlanacak. Bu bölgemizden önemli beklentilerimiz var. mevcut OSB’lerimizle ilgili önemli bir ilgi alanı var. Kütahya’nın verdiği teşvikler çevre ilerler göre farklı ve buda özellikle sanayiciler acısından cezp edici unsur oluyor.” dedi.

KÜTAHYA BU İŞİN NERESİNDE

Kütahya’nın yerli otomobil üretimi noktasında önemli imkanlara sahip olduğunu dile getiren Milletvekili Kavuncu “ Son dönemde ülkenin ve Kütahya’nın gündeminde olan yerli otomotiv konusu. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız bununla ilgili yerli üreticileri açıkladı. Kütahya bu işin neresinde olabilir? Kütahya bu üretim için önemli imkanlara sahip. Öncelikle Kütahya’da otomotiv yan sanayi sektörü var. Tavşanlı ve Kütahya’da kümeleşen otomotiv yan sanayi birçok otomobil firmasına önemli oranda tedarikçi konumunda. Burada bir birikim ve deneyim var. Anadolu’nun ortasında tüm pazarlara eşit uzaklıkta, liman bağlantıları, demiryolu bağlantıları sağlanmış, gümrüğü kurulmuş, havalimanı olan hızlı tren planı içersinde olan bir Kütahya var. Otomotiv üretimi ile ilgili kalkınma ajansımız aracılığı ile çalışma yatırdık ve bir kitapçık yayınladık. Yerli otomotiv nerede üretileceği noktasında bakanlık olarak hükümet olarak biz tek başımıza karar verecek durumda değiliz. Bunu yapacak olan özel sektörün kendilerinin tercihleri ve yapacağı çalışmalar büyük önem taşıyor. Yerli otomobili üretecek olanlar kendi açılarından bir çalışma mutlaka yapacaklar.” dedi.

BİZ SESSİZ KALMADIK

Yerli otomobilin Kütahya’da üretimi ile ilgili olarak bir çok çalışma yapıldığını ve bu konuda sessiz kalmadıklarını söyleyen Vural Kavuncu “ Biz bugüne kadar bu konu ile ilgili olarak sessiz kalmadık. Taleplerimizi ve hazırladığımız raporlarımızı en süt düzeyde bakanlığımız, başbakanımız ve cumhurbaşkanımıza değişik platformlarda sunduk. En son Afyon’da yapılan istişare toplantımızda ilimiz adına yapılan talepler arasına yerli otomobil üretim talebimizi ilettik. Şu anda farklı bir dönem başladı. Artık konsorsiyum ve üretime talip olan belli oldu. Bundan sonra yapılması ve atılması gereken adımlar. Bu işin sadece siyasi ayağı yok. Bu işin ticari yönü var, hukuksal yönü var, teşvik yönü var. Bu noktada biz tek vücut halinde valimiz başta olmak üzere üniversitemiz, sanayicilerimiz, ticaret odalarımız, siyasiler olarak bizler bir heyet şeklinde bu işi yapacak olan firmalara etkin bir şekilde ziyaretler yapacağız. Bu ziyaretlerde firmaları niye Kütahya yönünde anlatma ve ikna etme çabası içerisinde olacağız. Bu çalışmalar yapılmadığı sürece bir takım söylem ve talepler etkili olmuyor. Bu heyetin bir an önce oluşması, valimiz başta olmak üzere tüm bu dinamiklerin bir arada bu ziyaretleri bir an önce yapmasını arzu ediyoruz.” dedi.

DEZAVANTAJLAR OLABİLİR

Kütahya olarak yerli otomobil üretimine talip olduklarını ve bu konuda ki tavırlarının net olduğunu ifade eden Kavuncu “Elbette dezavantajlarda olabilir. Elektronik var, mekanik var, motor var, diğer konular var. Bu her firmanın kendi birikimi kendi deneyimi ve kendi özellikleri var. Bir otomobil fabrikası ama bir o kadar da önemli olan otomotivin yan sektörü konu var. Biz buna da talibiz. Bunu da kendilerine anlatacağız. Yerli otomotivi Kütahya olarak talibiz. Net bir şekilde bunu istiyoruz. Hazırlıklarımız şimdiye kadar var. Yeni bir aşamaya geçildi ve bu aşamada da hep birlikte hareket edeceğimizi belirtmek istiyorum.” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar