Connect with us

ALAADDİN UYGUN

HIZLI TREN HIZLANMALI

Günümüzde ulaşım kadar önemli olan olgu zamandır. Ulaşım ile zamanın kısalması demek pek çok kolaylığın sağlanması demektir. Elbette ulaşımın kolaylığını sağlayan koşulların çoğu günümüzde gelişim gösterdi, baktığımızda ülkemizde ulaşım ağı güçlenmiş pek çok ilde aşama kaydedilirken aynısının Kütahya da olmaması ise oldukça düşündürücü.

Karayollarında hava yollarında demir yollarında pek çok il sınıf atlarken bizim yerimizde saymamızın asıl sebebi siyasidir, bu sadece Ak parti hükümetine yüklenecek bir durum değil eski hükümetlerinde ihmali var ama Ak partide bu ülkeyi 15 yıl yönetti ki buda az bir süre değil. Tabi bunda milletvekillerinin ve teşkilatların tuttuğunu koparamamasının sorgulanması lazım, çünkü başka illerde durum farklı ve yatırım yağarken istedikleri şeyleri yaptırım gücü olanlara sahipler. Bizdeki siyasilerin öz sorgulama yapması lazım bakanlık kapısında istedikleri olmuyorsa bunu Kütahya kamu oyu paylaşmalı ve halkın desteğini almaları lazım yani demek istediğim siyasilerimiz alınmak yerine halkın gücünü devreye sokmalı.

Karayollarını defalarca yazmıştım yol sıkıntımızın asıl sebebi Kütahya karayolları müdürlüğünün 4 ayrı bölgeye bağlı olması ve tek elden ödenek gelmediği için gıdım gıdım ilerleme oluyor. Bunu halledip Kütahya nın daha çok yol ödeneği almasını sağlayacak tedbirler alınmalı. Hava yolunda ülkenin 4 büyük hava limanından birine sahip olan ilimizin hava yolu avantajı iyi kullanılmalı ve yolcu kapasitesini artırıcı teşvik ve uygulamalar yapılması lazım.

Demir yollarında ise maalesef aynı sıkıntı var demir yolu ağımız eski ve hantal bu hattın yenilenmesi ve hızlanması sağlanmalıdır, şimdi hemen yapıyoruz diyecekler iyide yapıyoruz da niye geç yapılıyor bunu sormak ve sebeplerini öğrenmek lazım. Yine ödenek meselesi karşımıza çıkıyor. Gelelim hızlı trene, 10 yıldır hızlı tren müjdesi veriliyor her yıl, her seçim dönemi aynı terane ama maalesef bir arpa boyu yol alamadık. Hızlı treni hızlandırmak ve bir an önce hayata geçirmemiz lazım. Çünkü ulaşım hızlı olursa insanlar rahat eder zamandan tasarruf ederken ekonomik olarak ta kazanım elde edilir.

Uzağı yakın etmek adına lütfen yukarıya bastırın biz artık müjde lafları değil trene binmek istiyoruz. Bunu başarmak zor değil birazcık hükümete tatlı tehditle Kütahya nın beklentisi deyip çözüm bulmamız lazım. Yani siz siyasiler bu konuda yalnız kalıyorsanız halkı yanınıza alın bakın nasıl başarıyoruz. Kütahya halkı artık hızlı trene binmek istiyor rekor oylar adına umarım halkın beklentisi karşılanır.

Günün sözü… Kararsızlık en büyük felakettir.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar