Connect with us

EĞİTİM

ORGAN BAĞIŞININ ÖNEMİ ANLATILDI

 

DPÜ Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prf.Dr.Şahin Kabay tarafından Dumlupınar Kolejinde eğitim gören öğrencilere organ bağışının önemi anlatıldı.

3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında öğrencilere organ bağışının önemi hakkında bilgiler veren  DPÜ Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı Prf.Dr.Şahin Kabay “Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında “Organ ve Doku Bağışı Haftası” olarak kutlanmaktadır. Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. “Organ nakli” vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir. Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi organ bağışıdır. 2238 sayılı yasaya göre 18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir. Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda form imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir” dedi.

Ülkemiz açısından  çok önemli bir konuda bilgi veren PRF.Dr.Şahin KABAY’a ,Okul müdürü S.Sebahattin ENER Dumlupınar  Koleji adına teşekkür  ederek,çalışmalarında başarılar diledi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar