Connect with us

EKONOMİ

KÜTAHYA CEVİZDE SÖZ SAHİBİ

Türkiye’nin önemli ceviz üretim merkezlerinden biri olmaya aday Kütahya, ülke genelinde meyve veren ceviz ağacı sayısı bakımında dördüncü, ceviz ağacı varlığı bakımından sekizinci sırada.

TÜRKİYE’DE DÖRDÜNCÜYÜZ

Yemeklerin ve tatlıların vazgeçilmez malzemesi olan cevizin üretimi bakımında ülke genelinde 13’üncü,  meyve veren ceviz ağacı sayısı bakımında 4’üncü, ceviz ağacı varlığı bakımından 8’inci sırada yer alan Kütahya, yakın gelecekte genç ağaçların verime yatmasıyla ülkemiz ceviz üretiminde söz sahibi olmayı hedefliyor. İl Özel İdare kaynaklı projeler ile son üç yılda 2 yüz bin olan ceviz ağacı sayısını 390 bin seviyelerine çıkaran İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, uygun toprak ve rakım şartlarında doğru çeşit seçimi, budama ve sulama gibi konularda yetiştiricilere verdiği eğitim faaliyetlerinin yanı sıra, ücretsiz fidan temini ile de destek olmaya devam ediyor.

TALEPLER OLUMLU YÖNDE

Kapama ceviz bahçesi tesisi kültürünün yaygınlaşması ile üretimin kısa bir süre içerisinde iki katına çıktığını belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş ceviz üretiminin önünün açık olduğu ifade ederek yeni tesis edilecek kapama bahçelerin üretim aşamasına gelmesi ile birlikte ceviz üretiminin katlanarak devam edeceğini belirtti. Çiftçilere yeni alternatif ürünler ile tanıştırarak bölgenin imkânsızlıklarını nasıl imkâna çevirir, daha fazla nasıl para kazandırırız düşüncesi ile hareket ettiklerini belirten İl Müdürü Gümüş; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından açıklanan teşvikler ile ceviz yetiştiriciliğine olan ilgi ve talebin olumlu yönde arttı.” dedi.

YARARLI BİR BESİN KAYNAĞI

7’den 70’e herkesin severek tükettiği ceviz, faydası ile de son derece yararlı bir besin kaynağı. İyi bir lif ve protein, tekli ve çoklu doymamış yağ, flavonoid kaynağı olan ceviz yüksek antioksidan değeri ile kanser, alzhemier hastalıklarından korunma ve bağışıklık sistemini güçlendirme de olumlu etkileri bilinmekte. Cevizi diğer sert kabuklu meyveler arasında öne çıkaran özelliği Omega 3 ve Omega 6 gibi doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içermesidir. Ev hanımları açısından da malzeme olarak kullanılan ceviz mutfağımızda birçok yemekte, tatlı ve pastalarda da kullanılıyor.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar