Connect with us

EĞİTİM

GRTC’DEN TARIM ÇALIŞTAYI; TÜRKİYE TARIMI KONUŞUYOR

İnegöl Belediyesi ve Küresel Araştırma Düşünce Merkezi (GRTC) işbirliğinde: “Türkiye Tarımı Konuşuyor” adlı çalıştay, hafta sonu İnegöl’de düzenlenecek.

İnegöl Belediyesi ve GRTC 11-12 Kasım tarihleri arasında tarımın her açıdan konuşulacağı bir çalıştaya imza atmaya hazırlanıyor. Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC) işbirliği ile düzenlenecek Türkiye Tarımı Konuşuyor adlı çalıştay, tarımın her açıdan konuşulacağı bir platform olma açısından büyük bir önem taşıyor. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC) Genel Başkanı Mustafa Önsay ve İnegöllü genç Akademisyen Dr. Yüksel Okşak, çalıştayın önemi ve içeriğine ilişkin açıklamada bulundular.

“TÜM ÇABAMIZ SİVİL TOPLUMUN DAHA FAZLA SÖZ SAHİBİ OLMASI”

Çalıştay hakkında açıklama yapan Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC) Genel Başkanı Mustafa Önsay; geçmişten bu yana Bursa’nın, İnegöl’ün önemli bir tarım kenti haline geldiğini vurgulayarak: “Küresel Araştırma ve Düşünce Merkezi (GRTC) olarak bizler; gönüllülük esasına dayalı olarak çalışan, ülkemizin gündemini meşgul eden kritik konularda raporlar yazan ve bu raporları ilgili taraflarla paylaşan bir düşünce kuruluşuyuz. Kurulduğumuz günden bu yana “Türk Tipi Başkanlık Sistemi”, “Devletin Yeniden İnşası”, “İran ve Dünya”, “Trump ve Yeni Dünya Düzeni”, Ermeni Raporu” ve “Narko-Terör” raporu gibi birçok kitap ve rapor yayımladık. Tüm çabamız sivil toplumun daha fazla söz sahibi olmasıdır. İşte bu yüzden düzenlediğimiz bu Tarım Çalıştayı bizler ve ülkemiz için kritik öneme sahiptir” dedi.

“ÇALIŞTAY, TARIMA YENİ BİR SES VE SOLUK GETİRECEK”

Türkiye’de tarım sektörüne ilişkin iyileştirmeler ve bunun yanı sıra verilen teşvikler ve desteklemelerin önemine dikkat çeken Dr. Yüksel Okşak çalıştayın bir tarım kenti olan İnegöl’de düzenlenmesinin de önemine işaret etti. Sanayileşme ile birlikte yeryüzündeki tarım uygulamalarının hem üretim hem de ticari aşamalarda ciddi manada dejenere edildiğine dikkat çeken Okşak; “Bu çalıştayın belki de en önemli noktasının toplumun tarımsal ürünlere ilişkin hassasiyetinin altını çizmek, uygulanan tarım politikalarına katkı sağlamak ve Türkiye’nin hedeflerine ulaşma yolunda tarım alanında yeni bir ses ve soluk getirmek olduğunu belirtti.

“ŞEHRİMİZİN TARIMSAL POTANSİYELİNİZİN FARKINDAYIZ”

İnegöl’de tarımın hayati önemine dikkat çeken İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban ise;  “Bizler, İnegöl Belediyesi olarak İnegöl’de tarımın, tarımsal üretimin gelişmesine yıllardır katkı sağlamaktayız. Şehrimizin tarımsal potansiyelinizin farkındayız. Tüm çabamız tüm dinamiklerimizle sektörün önünü açmak. Bu amaçla, Tarım fuarları düzenliyoruz, tarımsal ürünlerin coğrafi işaretlenmesine katkı sağlıyoruz, üreticilerimiz için kentimizin muhtelif yerlerinde ürün toplama merkezleri inşa ettik. Tüm bu hususlar tarıma verdiğimiz öneme ve dolayısıyla gösterdiğimiz hassasiyete işaret etmektedir” dedi.

Çalıştayın 5 oturum şeklinde gerçekleşeceğini belirten Taban; “Bu oturumların ilk üçünde ülkemizdeki “Bitkisel, hayvansal üretim verileri, verimlilikleri ve uygulanan politikalar ile Birliklerin, kooperatiflerin, kamu kurumlarının destekleri ve uygulamaları ve ülkemizin tarım geleceği işin uzmanlarında anlatılacak, tartışılacaktır. Dördüncü oturumda ise İnegöl tarımına ait veriler, ürünlerin markalaşması, coğrafi işaretlenmesi gibi hususlar irdelenecek. Son oturumda ise çalıştayın sonuç bildirgesi yayınlanacak” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar