Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

NAFİ GÜRAL’I SAVUNMAK DA BİZE KALDI

Geçen haftaya damgasını vuran konu şuydu; yerli otomobil üretimi Kütahya’da yapılabilir mi? İlin valisinden milletvekillerine, iş adamlarından bürokratlara kadar birçok kesim bu konuda hazır olunduğunu ifade etti. Gazetemizin ve internet sitemizin akışından bu haberleri takip etmişsinizdir. Bir de Kütahya’nın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral bir açıklama yaptı. Aslında açıklama ayaküstü yapılan bir açıklamaydı. Kanal 43’ün muhabiri mikrofon uzatınca Nafi Bey de sessiz kalamamış ve görüşlerini açıklamıştı. Çok ilginç bir açıklamaydı ve Kütahya’nın yerli otomobil için henüz hazır olmadığını söylüyordu. Nafi Güral’ın açıklamasına kısaca bir daha göz atalım:

“Yerli otomobil üretim merkezi olarak Kütahya arzu ediliyor. Bunu hepimiz arzu ediyoruz. Ancak bizim yerli otomobil üretimine yer verilecek organize sanayi bölgemiz hazır değil. Sadece proje var. Zafer OSB’nin parselasyonu da henüz yeni tamamlanıyor. Keşke hazır olsaydı. Hazır olsaydı hemen yola çıkabilirdik. Ama şuanda bizim OSB’miz yatırıma hazır değil. Doğalgaz ve elektriğimiz henüz gitmedi. Kütahya merkezdeki iki OSB’de de yatırımcıya verecek yer kalmadı. Bunun için Zafer OSB’nin çok süratli bir şekilde yatırıma hazır hale getirilmesi lazım…”

Nafi Güral’ın bu açıklaması Kütahya’da öyle bir ses getirdi ki kelimenin tam manasıyla yer yerinden oynadı. Vatandaşların çok büyük bir bölümü adeta linç kampanyası başlatmış gibi Nafi Güral’a saldırıyordu yorumlarıyla. Söylediklerini okumadan, anlamadan, dinlemeden Nafi Güral’a ve ailesine denilmedik laf bırakmadılar. “Bu adam ne diyor bi anlayalım” diyen de çıkmadı. Belki çıkmıştır ama sesi cılız olduğundan duyulmadı.

Diyelim ki yerli otomobili üretecek “Babayiğitler” bugün karar verdi ve “biz bu yatırımı Kütahya’da yapalım” dedi. Hadi verin bakalım bir dönüm yer de göreyim. Yer mi var? Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı daha birkaç gün önce açıkladı OSB’ler doldu diye. OSB dışında başka yatırım yapılabilecek bir karış yer var mı? Yok, öyleyse neden Nafi Güral’ı linç ediyorsunuz? Hoş, ben Nafi Güral’ın avukatı değilim ama bu kadar da olmaz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi oluyorsunuz. Nafi Güral ile başka bir konuda hesabınız varsa onu gidin kendi ile yüz yüze konuşun. Türkiye ve Kütahya için çok önemli olduğu söylenilen bu konuda ağır hakaretler de içeren yorumlar yapılması yanlıştır.

Nafi Güral’a şu sorular sorulabilirdi oysa. KUTSO (Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası) Zafer OSB için bugüne kadar ne yaptı? Kütahya’daki OSB’ler nasıl oldu da bir anda doldu? Zafer OSB kaç yıldır hazır hale getirilemedi ve bunun sebebi ne? Siz bu ve bunun gibi sorularla gitseydiniz tartışma daha seviyeli olacaktı ama ne yazık ki her zamanki gibi seviyemiz çok aşağılara indi.

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odasında 8,5 yıl meclis üyeliği görevi yaptım. Daha sonra da özel bir nedenden dolayı kendi isteğimle istifa edip ayrıldım. Ayrılırken de sevinerek ayrılmamıştım. Görev yaptığım 8,5 yıl boyunca başta Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral ve Meclis Başkanı İsmet Özotraç olmak üzere tüm meclis üyelerinin gerçekten büyük bir gayret içinde çalıştıklarına müşahede etmişimdir. Bu Zafer OSB konusunda nasıl bir yol izlendi gerçekten bilmiyorum. Bunu da açıklarlar ise severek yayımlarım.

Özetle, Nafi Güral’ı ve Güral Ailesi’ni haksız yere (bu konuda) linç etmek gerçekten yanlıştır. Bilmeden, öğrenmeden ahkâm kesmek çok büyük yanlıştır. Kendi kendine maval okumaktan öteye geçmez. Kütahya’nın kazanması için artık birlik ve beraberlik şart olmuştur. Kavgaları, körü körüne tartışmaları bırakmanın zamanı geldi de geçiyor haberiniz olsun…

Küçük bir not, biliyorum bana da hakaret edeceksiniz. Nafi Güral’dan ve ailesinden son 3 yıldır gazete aboneliği de dahil olmak üzere 1 lira bile almıyoruz. En ufak bir ticari ilişkimiz yoktur. Üyesi olduğumuz KUTSO bile buna dahildir.

Sevgiyle kalın…

Türkü yine o türkü, sazlarda tel değişti,

Yumruk yine o yumruk, bir varsa el değişti!

NEYZEN TEVFİK

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar