Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

BEN BİR CEVİZ AĞACIYIM KÜTAHYA’DA

Aklıma rahmetli Cem Karaca geldi; “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda” isimli şarkısı kulaklarımda çınladı. Ruhu şad olsun sevgili Cem Karaca’nın. Nereden çıktı bu ceviz lafı anlatayım. Geçen günlerde bizim gazeteden çok geniş olarak gördüğümüz bir haber vardı. Haberde Kütahya’nın ceviz ağacı yetiştirme konusunda önemli adımlar attığı anlatılıyordu.

Türkiye’nin önemli ceviz üretim merkezlerinden biri olmaya aday Kütahya, ülke genelinde meyve veren ceviz ağacı sayısı bakımında dördüncü, ceviz ağacı varlığı bakımından sekizinci sırada. İl Özel İdare kaynaklı projeler ile son üç yılda 2 yüz bin olan ceviz ağacı sayısını 390 bin seviyelerine çıkaran İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, uygun toprak ve rakım şartlarında doğru çeşit seçimi, budama ve sulama gibi konularda yetiştiricilere verdiği eğitim faaliyetlerinin yanı sıra, ücretsiz fidan temini ile de destek olmaya devam ediyor.

Kapama ceviz bahçesi tesisi kültürünün yaygınlaşması ile üretimin kısa bir süre içerisinde iki katına çıktığını belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ender Muhammed Gümüş, ceviz üretiminin önünün açık olduğu ifade ederek yeni tesis edilecek kapama bahçelerin üretim aşamasına gelmesi ile birlikte ceviz üretiminin katlanarak devam edeceğini belirtti. Çiftçilere yeni alternatif ürünler ile tanıştırarak bölgenin imkânsızlıklarını nasıl imkâna çevirir, daha fazla nasıl para kazandırırız düşüncesi ile hareket ettiklerini belirten İl Müdürü Gümüş; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından açıklanan teşvikler ile ceviz yetiştiriciliğine olan ilgi ve talebin olumlu yönde arttı.” dedi.

7’den 70’e herkesin severek tükettiği ceviz, faydası ile de son derece yararlı bir besin kaynağı. İyi bir lif ve protein, tekli ve çoklu doymamış yağ, flavonoid kaynağı olan ceviz yüksek antioksidan değeri ile kanser, alzhemier hastalıklarından korunma ve bağışıklık sistemini güçlendirme de olumlu etkileri bilinmekte. Cevizi diğer sert kabuklu meyveler arasında öne çıkaran özelliği Omega 3 ve Omega 6 gibi doymamış yağ asitlerini yüksek oranda içermesidir. Ev hanımları açısından da malzeme olarak kullanılan ceviz mutfağımızda birçok yemekte, tatlı ve pastalarda da kullanılıyor.

Bu konuyu neden anlattım? Yerli otomobil falan istiyoruz ya, biz olacak işimize bakalım. Yerli otomobilin Kütahya’da üretilmesi bana göre çok uzak bir ihtimal. Bunun için de çalışalım eyvallah ama ceviz ağacı konusuna daha ciddi eğilirsek kanaatim odur ki gerçekten iyi bir başarı elde ederiz. Bu sözlerimden yanlış anlaşılmak istemem doğrusu. Sanki yerli otomobili istemiyorum gibi bir algı çıkmasın. Eldeki 1 kuş daldaki 2 kuştan iyidir mantığı ile zaten bir başarı elde ettiğimiz cevizcilik konusuna daha çok ağırlık vermeliyiz.

Gelin ceviz işine biraz daha ağırlık verelim. Çok güzel sonuçlar alacağımız aşikârdır. Bu konuda önemli işler yapan İl Özel İdaresi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nü hassaten kutlamak lazım. Böyle bir konuya gereken ehemmiyeti vermek, Kütahya ekonomisini yeni bir alanla geliştirmek gerçekten önemlidir. Önceki Kütahya Valisi Şerif Yılmaz ve şimdiki vali Ahmet Hamdi Nayir bu konuya çok güzel destek oldular. Sayın Nayir’in tarım ve hayvancılık konusuna ekstra destek oluşu Kütahya’ya ek bir güç kazandırmakta.

Sevgiyle kalın…

Havaya bakarsam hava alırım,

Toprağa bakarsam dua alırım,

Topraktan ayrılsam nerde kalırım,

Benim sadık yârim kara topraktır.

ÂŞIK VEYSEL

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar