Connect with us

ALAADDİN UYGUN

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ CENNETİ

Sanırım son yılların en fazla konuşulan konusu olan ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ çılgınlığımızın dünyada eşi benzeri yoktur. Evet vergi kutsaldır, evet vergisiz ülke olmaz ama verginin de vergisi olan bu vergi türü maalesef bizleri yormakta ve cebimizde çıkanla başımıza dert olmakta.
Devlet vergi gelirleri ile yönetilir peki anladık vergini tabana yayılmasının en kolay yolu olan ve her ay otamatiğe bağlanmış gibi artan tüketim vergilerinde çılgınlığı sınırları zorlanıyor. Verginin vergisi olan bu yöntem kolaycılıktır. Çünkü vergide adalet olmazsa, vergide kayıp kaçak yüksek olursa, vergide etkin denetim olmazsa yani devlet asli görevini yapmayıp en kolay yöntemi seçerse herkesin canı yanar ve feryat figanlar başlar, bir zamanlar üst üste vergi koyan padişah her koyuştan sonra halkın durumu ne diye sorduğunda tavuk gibi düşünüyorlar sözü üzerine yenilerini eklerken bir gün vezir halk kafayı yedik oynamaya başladı deyince durmuş padişah, bizde kafayı yerken oynatmamıza az kaldı.
Benzin mazot zamları ayda bir olurken şimdilerde 10 güne indi, bakanda itiraf edip zamlar otomatiğe bağlandı derken gülünç hale geldiğimizin resmini çizmekte. İğneden ipliğe, telefondan, elektriğe , sudan, buzdolabına, her şeyimizi sarmalayan ek vergiler, ÖTV ler hatta kayıp kaçağı dahi bize ödeten sisteme bir dur deme zamanı geldi yakında oynamaya başlarsak şaşırmayın ey siyasiler.
Bakınız üç temel madde diğerlerini saymakla bitiremeyiz ama asıl bu üç madde önemli neden mi maliyetinin iki katı vergi alınmakta da ondan böyle diyorum. Benzin, İçki, sigara bu üç madde temel madde ve benzinin rafineri çıkışı 2 lira vergisi 3 lira ve mazotu dahi 5 tl nin üzerine çıkaran bir unsur. İçki maliyetinin iki katı fiyatta , sigara hakeza 3-4 tl ye maliyet satışı 10 tl. İşte bu nedenle en çok tüketilene keyfi zam, böyle ülke idare etmek ne kolay yol. Elektrik faturası tüketim bedeli 30 lira ödediğimiz fatura dolaylı vergilerle 70 lira . Telefon konuşma bedeli 20 lira fatura 50 lira, her şeyde bu böyle tüketim bedelinin iki katı ekler, sanki ülker ekler pasta . Yüklenmenin de bir üslubu vardır, tamam devleti kurtaracağız ama böyle devletmi kurtarılır, beyler üstte hiçbir fedakarlık yapmayacak fedakar vefakar Türk milleti üstlenecek sizler her türlü konforla yaşayacaksınız bu ne perhiz beyler.
Oynatmaya az kaldı her geçen gün cebimiz erirken , evin yolunu faturalar yüzünden zor bulurken benden söylemesi oynamaya ve oynatmaya az kaldı beyler. İğneği birazda kendinize batırın bizler kıt kanaat geçinirken siz siyasilerin bir eli yağda bir eli balda misali birazda bizleri düşünün derken sandığa hapsolmayı göze alıyorsanız siz bilirsiniz beyler.
Günün sözü… Onda var bende yok deme, aynı kefeni giyeceğiz

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar