Connect with us

EKONOMİ

HEM KENDİNE ELEMAN BULDU HEM DE İŞSİZLERE İŞ: “İŞ-KUR GİBİ ADAM”

2013-2015 yılları arasında esnaflık yapan Alparslan Şen sosyal medya ağında kurduğu Kütahya Eleman, İş İlanları ve Reklam Platformu ile hem kendi aradığı elemanı buldu hem de yüzlerce iş arayan kişiyi iş sahibi yaptı.

37 yaşındaki Kütahya sevdalısı Alpaslan Şen kendi dükkanında eleman bulmak için birçok yol denemiş. Cama yapıştırdığı a4 kağıtla eleman arayan Şen daha sonra sosyal medya ile eleman aramaya başladı. Aradığı elemanı sosyal medya aracılığı ile bulan Şen bunu eleman ve iş arayanlara yönelik olarak geliştirerek Kütahya Eleman İş İlanları ve Reklam Platformunu kurdu. Kütahya sevdalısı olduğunu dile getiren Alpaslan Şen “ Platform tamamen ihtiyaçtan doğdu. Kendi iş yerimizdea4 kağıt ile eleman arıyorduk. Bu oldukça zor oluyordu. İşlerimiz aksıyordu. İş yerine hızlı şekilde işin niteliklerine uygun personel bulmak klasik yöntemlerle zor oluyordu. Aynı şekilde personel, yeteneklerine uygun iş bulmakta zorlanıyordu. Birden bire sosyal medyanın gücünü aklıma getirdim. Platformun amacı İş veren ve işçilerin yapılacak işin esaslarına uygun niteliklerle buluşmasını sağlamak. Bu platformu 3 yıl önce kurduğumda büyük şehirlerde eleman ilan sayfaları yeni yeni kuruluyordu.” dedi.

YURT DIŞINDAN BİLE ÜYE VAR

Platformun oluşması ile birlikte üye sayısının her geçen gün hızlı bir şekilde arttığını ifade eden Şen Kütahya ve ilçelerinin yanında yurt dışından bile üyelerin olduğunu söyledi. Şen “ Platformu kurduğum günden itibaren ilgi yoğun oldu. Şuanda 15 bine yakın üye sayımız var. Kütahya ve ilçeleri ile birlikte yurt dışından farklı ülkelerden üyelerimiz var. Bizi örnek alanlar oldu ve bu tarz platformlar kurulmaya başladı. Kısa sürede iş veren ve iş arayanları buluşturduk. İş dünyasından tebrikler alıyorum. Aradıkları nitelikte elemanları hızlı bir şekilde bulduklarını dile getiriyorlar. Aynı şekilde iş arayanlarda hızlı ve kolay bir şekilde iş sahibi olduklarını belirtiyor. Yurt dışında en çok üye Almanya olurken Almanya’yı Kıbrıs, Suudi Arabistan ve Irak takip ediyor. Türkiye’de ise en çok üye Kütahya sonrasında Ankara, Tavşanlı, İstanbul ve Bursa geliyor.” dedi.

HERKES SİSTEME GİREBİLİR

Sistemin herkese açık olduğunu dile getiren Alpaslan Şen platformda sadece iş ilanlarının paylaşılmadığını bilgilendirici paylaşımlarında yapıldığını söyledi. Şen “ Platformumuz herkese açık bir platform. Biz kimseye kimsin, nesin diye sormuyoruz. İş var çalışmak ister misin diye soruyoruz. Daha çok KOBİ ilanları ve hizmet sektörü ilanları yer alıyor. Platformda iş ilanları ve eleman ilanları ile birlikte bilgi amaçlı paylaşımlarda yapılıyor. Sgk ve maliye yorumları, mülakat teknikleri, muhasebe odası gibi kuruluşların yayınları, İş veren ve isçi hakları ve özlükleri gibi bilgilendirici paylaşımlar yapılıyor.” dedi.

İŞSİZLİK SORUNUNA KATKI SAĞLIYORUZ

İşsizlik çözümüne katkı sağladıklarını ifade eden Şen “ Platformda asıl konumu iş ilanları. Odaklandığımız konu bu. İşsizlik sorunu çözümüne katkı sağlıyoruz. Esnaf tarafından ve evine ekmek götürmek isteyen iş gücü tarafından seviliyoruz. Herkes bir birine iş bulmak için yarışıyor. Platformun % 70’i erkek, % 30’u kadın. Kadınlarda ve erkeklerde en çok 25-34 yaş grubu arasında üyemiz var. Kadınlarda %10, erkeklerde %23 bu rakam. Aylık ortalama 10 bin paylaşım yapılıyor platformumuzda. En yoğun Pazartesi ve Salı günleri olurken gece yarısı saatlerinde platform daha aktif oluyor.” dedi.

AHMET EMRE ÖZEVREN

 

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar