Connect with us

DİĞER

ÖZEL DUMLUPINAR KOLEJİ DÜNYA’YA AÇILDI

Özel Dumlupınar Koleji “Her Çocuk Özeldir” adlı projesiyle Avrupa’ya açılmaya devam ediyor. Hande Şahin “Bir yılı aşan bir süreden beri devam eden Erasmus projemiz, okulumuz ve en önemlisi de öğrencilerimiz için çok keyifli bir deneyim sunuyor.” dedi.

AB ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen projeleriyle hibe almaya hak kazanan Özel Dumlupınar Koleji, İspanya’nın Linares kentinde Soc. Coop. And. Colegio San Joaquin Okulu koordinatörlüğünde hazırlanan “Her Çocuk Özeldir” adlı projesiyle Avrupa’ya açılmaya devam ediyor. Daha önce, her sene İngiltere’ye ve ABD’ye düzenledikleri yaz okulları, ABD’de ki NASA ziyaretleri ve bilimin kalbi olarak adlandırılan CERN’e yaptıkları ziyaretle büyük başarılara imza atan Dumlupınar Koleji, bu sefer İspanya’dan Soc. Coop. And. Colegio San Joaquin, Litvanya’dan Vilnius Tuskulenu Gimnazija, Güney Kıbrıs’dan Pervolia Primary School, Mersin’den İnönü İlkokulu ortaklığıyla 2016 teklif çağrısı döneminde başlayan Erasmus+ projeleriyle farklı bir alanda ipi göğüslüyor. 2016 yılında başlayan ve 2018 yılına kadar sürecek olan bu projede okullarını, şehrimizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyorlar. Bu kapsamda Şubat 2017’de Güney Kıbrıs’ın Larnaka kentinde Pervolia Primary School okulunda yapılan çalışmalara 2 öğretmen 3 öğrenci katıldı ve ülkemizi başarılı bir şekilde temsil etti. Yapılan logo yarışmasında Özel Dumlupınar Koleji 4. sınıf öğrencisi Murat Alp Mıngır’ın yapmış olduğu logo, proje logosu olarak seçilerek okuluna birincilik getirdi. Dumlupınar Koleji, Erasmus+ çalışmalarının ikinci basamağını 16 -20 Ekim 2017 tarihleri arasında Litvanya’nın Vilnius kentinde Tuskulenu Gimnazija okulunda 3 öğrenci ve 2 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirdi. Proje ile temelde her öğrencinin her durumda eşit olması, engellerin her durumda aşılabilmesi, kültürel farkındalığın arttırılması, öğretmen ve öğrencilerin dil ve dijital becerilerin gelişmesini sağlamak, iyi ve yenilikçi uygulamaları paylaşmak, ön yargıları kırmak, okulların küreselleşmesinin sağlanması hedefleniyor.

Projenin yaygınlaştırılması ve bilinir hale gelebilmesi için birçok başarılı faaliyetlere imza atan Dumlupınar Koleji öğrencilerinin belki de en anlamlı etkinliklerinden bir tanesi de “Empati”ydi. Bu etkinlik kapsamında kendilerini engelli arkadaşlarının yerine koyan öğrenciler, belirlenen etkinleri bazen gözleri kapalı ya da kolları bağlı bazen de ayakları bağlı ya da kulakları tıkalı bir şekilde gerçekleştirdi. İngilizce Öğretmeni Kübra Kocabel ve Beden Eğitimi öğretmeni Süheyla Karakaya ve Ömer Uğur Elifoğlu’nun sorumluluğunda gerçekleşen etkinlik öğrencilere empati duygusunu yaparak ve yaşayarak öğretti. Dumlupınar Koleji proje koordinatörü İngilizce Zümre Başkanı Hande Şahin “Bir yılı aşan bir süreden beri devam eden Erasmus+  projemiz, okulumuz ve en önemlisi de öğrencilerimiz için çok keyifli bir deneyim sunuyor. Farklı ülke ve kültürlerden gelen öğrencilerle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla diğer ülkeleri ve insanlarını yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Öğrencilerimizin yabancı dile karşı olan motivasyonları zaten üst noktadaydı. 3 seneden beri uygulanan hazırlık sınıflarımızla İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum mantalitesinden uzak, dili konuşabilen nesiller yetiştiriyoruz. Bu proje ve düzenlediğimiz yaz okulları ne kadar da doğru bir yolda olduğumuzu gösteriyor.” dedi. Okul Müdürü Salih Sebahattin Ener ise 2018 Nisan ayında İspanya Linares’te yapılacak olan çalışmalarla aynı hedeflere ulaşmak ve ülkemizi, şehrimizi ve okulumuzu en iyi şekilde temsil etmek istediklerini dile getirdi. Ayrıca projenin duyurulması ve bilinir hale getirilebilmesi için önümüzdeki günlerde tüm Kütahya’yı kapsayacak bir etkinliğe imza atacaklarını belirtti. 2018 Mayıs ayında proje ekiplerinin toplantısının Kütahya’da gerçekleşeceğini de hatırlatan ENER, bu toplantı süresince Kütahya halkının ve esnafının yanlarında olacağından hiç şüphesi olmadığını belirtti.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar