Connect with us

YAZILAR

POLİS ADAYLARINA ÖNERİLER

Demokratik düzen içinde, kanun hakimiyetinin sağlanması ve korunması, yurt içinde huzur ve nizamın temini, vatandaşların can, mal, ırz güvenliğinin sağlanması ve korunması, suç işlemeye yönelik davranışların önlenmesi, sanıkların yakalanarak adalete teslim edilmesi görevlerini yerine getiren teşkilat. Bu teşkilata Emniyet Teşkilatı (polis) denir.

Türk Polis Teşkilatının kuruluş tarihi olarak Osmanlı Devleti tarafından kurulmuş olan ilk polis biriminin kuruluş tarihi olan 10 Nisan 1845 tarihi kabul edilmekte ve her yıl teşkilat tarafından kutlanmaktadır.

21.Dönem Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) adaylarının önümüzdeki günlerde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün belirleyeceği bir tarihte mülakat sınavları yapılarak başarılı olan adaylardan 13 bin kişinin alınacağı,

Ön Sağlık Muayenesi ve Fiziki Yeterlilik (parkur) sınavlarını geçen adaylar mülakat sınavlarında da başarılı olmaları gerekmektedir, mülakatta belirtilen barajın geçilerek sıralamaya girilmesi gerekmektedir, muhtemelen sıralama en yüksek puandan başlama ihtimali bulunmaktadır. Polis olarak Emniyet Teşkilatına katılacak adayların öncelikle polislik mesleğini sevmeleri gerekmektedir, saygılı ve disiplinli olarak zaman mefhumu gözetmeksizin çalışmalarının gerektiği, polislik mesleği özveri isteyen bir meslek olup, görev şevkiyle çalışılmalıdır, görev yapacağı ekip arkadaşlar birbirlerine güvenmeleri gerekmektedir.

Polis halk ilişkilerinde samimiyete önem verilir, samimi iseniz vatandaşın size güvenmesi halinde meydana gelebilecek olayların haberinin alınması ve aydınlığa kavuşmasında başarı elde edilmesi sağlanmış olacaktır.

Öncelikle mülakat sınavlarında kılık-kıyafetin düzgün olması, sorulacak sorulara kısa ve net cevap verilmesi, sakin olunmalı, stresten uzak durulmalıdır. Heyecan yapılmamalı sabırlı olunmalıdır.

Vatandaşımızın canını, malını emanet ettiği polisimizin çalışma ortamı sağlıklı ve huzurlu olmalıdır, vatandaşların duyarlı bulunarak polise yardımcı olmaları gerekir. Toplumsal ve terör olaylarında mutlaka karşılıklı saygı çerçevesinde davranılmalı, önceden nahoş olayların meydana gelmemesi için istihbarat çalışmalar yapılmalıdır.

Üst-ast ilişkilerinde disiplin çerçevesinde kurallara riayet edilmeli, verilen kanun çerçevesindeki yazılı emirlerin yerine getirilmesi, kanunsuz emirlere ise uyulmamalıdır. Günümüzde teknolojik vasıtalarla gerekli çalışmalar sonucu bir çok terör ve organize olayların aydınlandığı bilinmektedir.

Polislik mesleğinin risk durumu bulunduğundan özellikle konularında yetişmiş personelin birimlerinde çalıştırılmasında fayda görülmektedir. Her personel gerek günlük konuları ve gerekse mesleki konularda gündemi takip etmelidir.

Polis kanunlar çerçevesinde görev yapar, adli, idari, siyasi, ve trafik görevleri bulunmaktadır. Suç ve suçluların yakalanarak adalete teslimi polisin ana görevidir.

Yurt satında görev yapan tüm polislerimizin Allah yar ve yardımcıları olsun, teşkilata katılacak olan polislerimize de şimdiden başarılar dilerim.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar