Connect with us

DİĞER

KÜTAHYA ATATÜRK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNİ ZİYARET EDEN MİLLETVEKİLİ M. ŞÜKRÜ NAZLI; İHTİYACA GÖRE ELEMAN YETİŞECEK

Kütahya Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden Milletvekili M. Şükrü Nazlı öğrencilerin hazırladıkları projeleri inceleyip okul yönetimi ve öğrencilerden bilgiler aldı.

Kütahya Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret eden AK Parti Kütahya Milletvekili M. Şükrü Nazlı meslek lisesi öğrencilerinin yaptığı çalışmaları inceleyerek bilgiler aldı. Okul yönetimi, öğretmenler ve öğrencilerden yapılan çalışmaları dinleyen ve bilgiler alan Nazlı Meslek liselerinin önemine değindi. AK Parti iktidarlarında meslek liselerinin sorunlarının çözüme kavuştuğunu ve hak ettiği değerin verildiğini söyledi. meslek liselerinin ara eleman yetişmesinde büyük rol oynadığını belirten Nazlı “ Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) meslek liselerini endüstriye göre yeniden yapılandıracak. Meslek örgütleriyle işbirliğine gidecek olan bakanlık bölgenin sanayi çeşitliliğine göre okulları şekillendirecek. Bu sayede meslek lisesinde eğitim gören öğrenciler bulundukları şehirde iş imkanına kavuşacak. Bundan böyle ortaöğretim mesleki ve teknik eğitimde açılacak eğitim kurumları ve uygulanacak programlar işgücü piyasası ihtiyaç analizleri dikkate alınarak belirlenecek. İhtiyaca göre meslek eğitim kurumlarının açılmasıyla öğrencilerin mezun olduklarında iş bulamayacakları bölümlerde öğrenim görmelerinin önüne geçilecek. 81 ilin İl Milli Eğitim Müdürlükleri sanayicilerle sürekli irtibat halinde olacak. Hangi alanda ne kadar ara elamana ihtiyaç duyulduğu konusunda veriler toplayarak bu veriler doğrultusunda meslek okulları bölümleri ve kontenjanları belirlenecek. Uygulamanın 2023 yılına kadar Türk sanayisine tahmini yüzde 30-35 civarında katkı sağlayacağı düşünüyoruz.” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar