Connect with us

MEHMET YAYLIOĞLU

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR MÜDÜRLÜĞÜ’NÜ TEBRİK ETMEK GEREKİYOR

Çoğumuzun mensubu olduğu İslâm dini, sosyal adaleti ve sosyal dayanışmayı emretmiş ve bunun sağlanması için de bazı tedbirler getirmiştir. Zengin ile fakirin birbirine yaklaşması için zekât ve sadaka vermeyi farz kılmış; bunun yanı sıra faiz, kumar, karaborsacılık gibi zahmetsiz ve emeksiz para kazancı ile savurganlık, eksik ölçme, başkalarını kandırma, adaletsizliğe yardımcı olmak gibi kötülükleri kesinlikle yasaklamıştır.

Devletin, ülke insanının refahına yönelik olarak aldığı kararlar ve sürdürdüğü uygulamaların bütününe “Sosyal Politika” denir. Amacı sosyal adalet ve sosyal refahı sağlamak olan, kapsamı sosyal sorunlar ile paralel olan, ekonomiye sosyal boyut katmak ve ekonominin işleyişindeki aksaklıkları düzeltici politikaların oluşmasını sağlayıp sosyal dengeyi gözetmek amacıyla daha insancıl çalışmalar yapan, Kütahya Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğünü neden tebrik etmek lazım onu anlatayım.

Kütahya’da yaşanan tüm konuları çok büyük bir titizlikle inceleyip, mağdur olan insanlara anında ulaşabiliyorlar. Konuları o kadar yakın takip yapıyorlar ki inanın meslek hayatım boyunca bu kadar hassas bir dönem daha görmedim. Geçen gün telefonum çaldı. Beni arayan kişi çok kibar bir dille kendini tanıttı . Kütahya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nden aradığını söyledi. Gazetede haber yaptığımız bir cinayet konusu vardı. Beni arayan kişi, bundan yaklaşık 4 yıl önce öldürülmüş olan Burçin Kul ile ilgili araştırma yaptıklarını ve maktulün ailesinden yardıma muhtaç insan olup olmadığını öğrenmek istedikleri için araştırma yaptıklarını dile getirdi.

Daha önce bu gibi durumlara pek alışık olmadığım için önce şaşırdım. 1990’lı yılarda o günkü adı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü olan bu kurumda, öylesine çirkin olayları haber yapmış biri olarak bu kurumun bugün pırıl pırıl gençlerden kurulu bir ekiple tam bilimsel bir çalışma yürütmeleri, doğrusu beni sevindirdi. İl müdürü Ömer Turan’ın bunda çok büyük bir rolü olduğunu da biliyorum.

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in her konuya hassas bir yaklaşım içinde olduğu, artık tüm Kütahya tarafından bilinmekte. Vali bey, özellikle aile ve sosyal politikalar konusunda çok dikkatli ve titiz çalışmalar yapılmasının önünü açıyor. Buna da yakından müşahede ediyoruz. Özellikle Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, kadına yönelik şiddetle mücadele alanında ildeki tüm şiddet olaylarını da yakından takip ederek şiddet mağdurlarına ve beraberindeki çocuklarına insan onuruna yakışır bir şekilde hizmet sunuyorlar. Bu teşkilatı bu çalışmalarından dolayı da ayrıca kutlamak lazım diye düşünüyorum.

Ne demişler “Marifet iltifata tâbidir, müşterisiz meta zâyidir.” Bu konuda başta Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir olmak üzere tüm Aile ve Sosyal Politikalar il müdürlüğü çalışanlarını kutluyorum. Ülkemizin bu gibi güzel çalışmalarla gelişmesi, ilimiz Kütahya’nın adının çoğu zaman yukarıda arz ettiğim gibi güzel konularla anılması bizi ziyadesi ile memnun edecektir. Merhametli ve güzel insanların daha da çoğalması arzusuyla…

Sevgiyle kalın…

Yüce Allah bir hadisi kutside şöyle buyurmuştur: “Ey Âdemoğlu, sen infak et, ben de sana infak edeyim.”

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar