Connect with us

EĞİTİM

DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ REMZİ GÖREN ÖNCELİĞİMİZ BOR ÇALIŞMALARI

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören başkanlığında Kalite Danışma Kurulu’nun ikinci toplantısı gerçekleştirildi.

Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, üniversitenin gelişimi ve değişimine, bölgeye katkısına, bölgenin üniversiteye katkısına değinerek Dumlupınar Üniversite’sinin Türkiye’deki üniversiteler sıralamasındaki yerini (öğrenci, yayın, akademik personeli idari personel, kampus büyüklüğü, fiziki imkânlar, sosyal imkânlar, sportif faaliyetler için sunulan imkânlar bakımından) yorumladı. Rektör Gören, üniversitede İleri Teknoloji Merkezi ve Teknokent Merkezi’nin kurulduğunu, Üniversite-Sanayi işbirliğini arttırıcı Teknoloji Transfer Ofisi’nin kurulmasının planlandığını dile getirdi.

Rektör Gören, “Bor konusunda yapılması gereken çalışmalar ve istihdam edilebilecek öğrencilerde aranan nitelikler üzerine daha fazla çalışma yapılmalı. Ayrıca Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı çalışmalarda turizm konusunu öncelediklerini görüyorum. Bu öncelik Dumlupınar Üniversitesi’nin de öncelikleri arasındadır. Bir önceki toplantıda tartışılan konuları ve yapılan taleplerin ne kadarının gerçekleştirildiğine bakarsak; Teknokent talep edilmişti ve teknokent tamamlanmak üzere, sıkça bir araya gelerek toplantı yapılması talep edildi, kısa aralıklarla toplanıyoruz, kapsamlı çini çalışmaları istendi, bizler büyük bir çini yarışması ve çini şenliği yaptık, Konservatuar talep edildi, bizler bunu istedik ancak talebimiz onaylanmadı, yerel esnafa destek talep edildi ve biz mümkün olduğunca yerel esnaftan alışveriş yapıyoruz, Kütahya-Üniversite daha çok yakınlaşsın diye 50 yaş üstü bireylerle ilgili bir Avrupa Birliği projesi yaptık ve şuan 50 yaş üstü bireyler bizde eğitim görüyor.” dedi.

‘Elbette Üniversite olarak daha fazlasını yapmak istiyoruz ancak bunun için desteğe ihtiyacımız’ var diyen Gören sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Öğrencilere daha fazla staj imkanı verilmeli ki tecrübeli öğrenci yetişsin, öğrenciye daha fazla part time çalışma imkanı verilmeli ancak bu çalışma sömürü şeklinde olmamalıdır. Toplantılarda bir araya geldiğimizde icraata geçecek çalışmalar yapmalıyız. Bizler bir eğitim kurumu olarak bölgeyle birlikte çalışmaya ve bölgeye katkı sağlamaya istekliyiz ancak bizim de imkânlarımız kısıtlı. Hep beraber bir araya gelerek daha verimli ve kapsamlı çalışmalar yapabiliriz diye düşünüyorum.” dedi.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, “Pratik eğitim konusunda öğrencilerin 8. Yarıyıllarını iş yerinde uygulamalı geçirecek bir müfredat oluşturuyoruz ve 2018’de faaliyete geçireceğiz. Ayrıca, nitelikli eğitim için firmaların desteğine ihtiyacımız var. Firmaların hangi meslekten öğrencileri istediklerini ve bu öğrencileri nasıl seçmek istediklerini bilmek istiyoruz” dedi. Toplantı katılımcıların karşılıklı fikir istişarelerinin ardından dilek ve temennilerle sona erdi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar