Connect with us

AHMET YAYLIOĞLU

MEVLEVİHANE’DE ISRARCIYIM

Dönenler camii olarak bilinen mekan Erguniyye mevlevihanesi, Konya dışında ilk kurulan mevlevihanedir. Yani, burası Mevlevihane olarak özellikle kurulmuştur.700 yıllık geçmişi olan bu mevlevihanenin tekrar gerçek kimliğine döndürülmesinde yarar vardır.

Daha önce de yazmıştım.

Amerika’da yaşayan hemşerimiz Abdurrahman Güvenir ”Dünya’da hızla yaygınlaşan Mevlevilik, dünya kardeşliğinin temel taşı olacaktır. Bu konuda çok ciddi bir bağlantılar vardır. Sadece Mevlana’yı ziyaret etmek için Türkiye’ye gelen çok Amerika’lı var. Kütahya’mız bunu çok iyi değerlendirmek zorundadır. Hem maddi, hem de manevi değerler kazanacağımızı unutmayalım.”

Evet, sadece Amerika’dan değil, çok fazla yurt dışından gelen yabancı turistler var. Hava limanı da yapıldığına göre bunların Kütahya’ya gelmesini sağlamak çok zor değildir.

İstanbul, Edirne, Çanakkale, Bursa, Kocaeli, Adapazarı gibi yurtiçinden ve de yurtdışından yerli ve yabancı turistlerden karayolu ile Konya’ya akın edenlerin Kütahya’dan geçerken buraya da uğramaları demek, Kütahya’da ki diğer tarihi ve kültürel yerlerin dolması, ziyaret edilmesi ve Kütahya’ya para akması demek olduğunu defalarca yazdık, çizdik. Yazmaya da devam edeceğiz.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar