Connect with us

EKONOMİ

AR-GE MERKEZİ ARTIYOR

Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinin akademik personele sağlayacağı fırsat ve kazanımlar paneli gerçekleştirildi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının oluşturduğu Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) çerçevesinde, Kütahya Valiliği başkanlığında yapılan Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği (KÜSİ) 1.8 numaralı eylem planı kapsamında, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Dumlupınar Üniversitesi Mühendislik Fakültesi işbirliği ile Kamu-Üniversite-Sanayi işbirliğinin akademik personele sağlayacağı fırsat ve kazanımlar paneli gerçekleştirildi. Başkanlığını Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Göktay Ediz’in yaptığı panelde, TÜBİTAK Bilimsel Programlar Baş Uzmanı Bayram Yılmaz, KOSGEB İl Müdürü Yaşar Yıldırım, Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) Proje Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Birimi Başkanı İskender Cem Leblebici panelist olarak yer aldı.

Panel öncesi KÜSİ Heyet Bilim-Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Albayrak, Sosyal Sigortalar Güvenlik Kurumu İl Müdürü İsmail Sayar, KOSGEB İl Müdürü Yaşar Yıldırım, İş-Kur İl Müdürü Kamil Uçan, Zafer Kalkınma Ajansı Tekno Yatırım Destek Uzmanı Kutlu Eser, TSE İl temsilcisi Erhan Özger sözcüsü olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Temsilcisi ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayhan Gün Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği heyetinin 2 yıldır sürdürdüğü faaliyetler hakkında bilgiler verdi. Yrd. Doç. Dr. Ayhan Gün sunumunda şunları dile getirdi. “Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürümüz Mehmet Albayrak’ın katkılarıyla Yaklaşık 40’ın üzerinde firmaya ziyaretler gerçekleştirilerek firmalara Tekno Yatırım, AR-GE ve Tasarım Merkezlerinin Avantajları, proje hazırlama, KOSGEB Teşvikleri, SGK Teşvikleri, İŞ-KUR işbaşı eğitim programları, TSE, ve Kalkınma Ajansı Destekleri konularında bilgiler aktarıldı. İlimizde 2016 yılında 2 AR-GE merkezi varken; 2017 yılsonu itibariyle de 5 AR-GE, 2 Tasarım Merkezi kuruldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza AR-GE ve Tasarım Merkezi olabilecek yeni firmaları bildirdik. 2018’de AR-GE Merkezi sayımızın on civarında olabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Kurulan AR-GE Merkezlerinde ülke ekonomisi için projelerin hazırlandığını ve bu projelerde AR-GE çalışanlarının yanında ilgili akademisyenlerin de görev aldığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Ayhan Gün sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Dumlupınar Üniversitesi olarak Yenilikçi ve Girişimci Üniversiteler Endeksinde ilk 50 Üniversite içerisindeyiz. Kamu kurumlarıyla yapılan işbirlikleri, Girişimcilik Kursları ve TÜBİTAK Projeleri endeks için üniversitemize ve şehrimize puan kazandırmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda 1505 proje sayısı bir idi. Bu sene içerisinde hazırlanan proje sayımız 6 oldu. 2016 ve 2017 yılları itibariyle sanayi odaklı bitirme tezleri yazılması için eğitimler verdik. Buradaki amacımız proje kültürünü geliştirmekti. KÜSİ olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda birçok kişinin istihdam edilmesini sağladık. Üniversitemiz Rektörlüğünün İŞ-KUR ile yapmış olduğu işbirliği sonucunda İşbaşı Eğitim programları kapsamında Nursan A.Ş.’nin eğitim modüllerine destek verdik. Aynı çerçevede Mar-Tur için de bu tür bir çalışma gerçekleştirdik. Bu firmalarda yaklaşık 300 kişinin istihdamına vesile olduk. Firmalardan talep gelmesi durumunda bu tür eğitimleri vermeye hazırız. Üniversite ve KÜSİ heyeti olarak amacımız ülkemize, insanımıza katkı sağlamaktır.” dedi.

 

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar