Connect with us

DİĞER

GÜRAL PORSELEN YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI HARİKA GÜRAL ÇALIŞMADAN BAŞARI GELMİYOR

Yeni Bir Hayat Yeni Bir Nefes Derneği’nin hazırladığı “Başarı Hikayeleri” programının konuğu Güral Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral oldu. Güral başarının sırlarını liseli öğrencilerle paylaştı.
ANNEM ÖNÜMDE İYİ BİR ÖRENKTİ
Fotune Türkiye’nin hazırladığı 40 yaş altı 40 yönetici sırlamasında 12’inci sırada yer alan Harika Güral tecrübelerini ve başarı sırlarını gençlerle paylaştı. Yeni Bir Hayat Yeni Bir Nefes Derneğinin Başarı Hikayeleri konferanslarının konuğu olan Güral Devlet Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi. ‘Ben Egeliyim, Kütahyalıyım, Yeni Mahalleliyim’ sözleri ile konuşmasına başlayan Harika Güral herkes gibi çocukken arkadaşları ile oyunlar oynadığını komşu çocukları ile birlikte ders çalıştığını söyledi. Liseye kadar Kütahya’da eğitim gördüğünü ifade eden Güral “ İlkokulu mahallemizdeki Evliya Çelebi İlkokulunda okudum. En yakın arkadaşım kapıcımızın kızı Nurdan’dı. Nurdan aynı zamanda benim sınıf arkadaşımdı. Nurdan ile birlikte okula gider okuldan gelir ders çalışır ve boş zamanlarımızda da bisiklet binerdik. Geriye dönüp baktığınızda sizin döneminizle bizim dönemimiz çok farklı oluyor. Her dönemin kendisine ait bir artısı ve bir eksisi var. Benim annem avukat ve ben annemi örnek alarak okuyarak iş sahibi olmayı düşündüm. Benim örneğim annemdi. Babam çok çalışkan bir insan. Ben babamı görmek için fabrikaya giderdim ve derslerimi de fabrikada yapardım. Fabrikada ödevlerim bitince kendimce oyunlar oynardım. Telefonu kaldırıp hayali konuşmalar yapardım. Çocukken benim tek hayalim büyüyünce iş kadını olmaktı. Eksiden şanlı çocukların evlerinde ansiklopedi olurdu. Ansiklopedisi olmayan çocuklar olan arkadaşlarının evine gider orada ders çalışırdı. Dünya’da ve Türkiye’de inanılmaz bir değişim var. Ansiklopedili ders çalışmaktan bilgisayarlı ders çalışma çağına geçtik. Bu aslıda bizi, toplumumuzu bilgi çağına götürmeli. Bilgiye erişim çok kolay ama biz bilgisiz bir toplumuz. Çünkü araştırmıyoruz, okumuyoruz. Her şey elimizin altında buna güveniyoruz. Buna güvenmeyin. Kendisiniz her daim geliştirin. Bir kaynağa bağlı kalmayın. Birçok kaynaktan araştırın. Kendi aklınıza güvenin. O dedi bu dedi demeyin” dedi.
ÇALIŞMADAN BAŞARI GELMİYOR
Harika Güral konuşmasında çalışmadan başarının gelmediğini söyledi. Güral “Çok çalışmadan başarı gelmiyor. Gecenizi gündüzünüze katmadan, tekrar tekrar aynı şeyi yapıp mükemmel hale getirmeden başarı elde edemezsiniz. Başarının sonucunda amaçladığınız para ise o para gelmez. Mutluluksa o mutluluk gelmez. Amaçladığınız her ne ise bunun için gerçekten planlı ve programlı çalışmak zorundasınız. Bana her çalışan çok mu başarılı oluyor diyebilirsiniz. Her çok çalışan her konuda çok başarılı olmayabilir. Bu aslında başarıdan ne anladığımız bağlı. Mesela minik bir bebek için ayağa kalkıp ilk adımlarını atmak çok büyük bir başarı. Sizlerin amacı iyi bir üniversiteye girip iyi bir iş sahibi olmak. Sizin için başarı bu. Belki bir başkası için başarı çok güzel yemek yapmak. Fakat her şeyden önce bir hayaliniz olmalı. Kendinize bir hedef koymalısınız. Hedeflediğiniz ne ise bir defa ile sınırlamayın. Tesadüfi gelen başarı, başarı değildir. Başarı sürdürülebilir olmalıdır. Her zaman aynı kalitede olmalıdır. Kendinizle ilgili mutlaka swot analizi yapın. Bir kağıda güçlü yanlarınızı yazın, olumsuz zayıf yönlerinizi yazın, fırsatları yazın ve tehditleri yazın. Bunu yaparken kendinize dürüst olun. Zayıf yönlerinizden kaçmayın ve utanmayın. Zayıf taraflarınızı sevin ve bunların farkında olun. Zayıf gördüğünüz yerler aslında sizin üzerinde çalışıp geliştirip değiştireceğiniz yönlerdir. Zamanla yazdıkların başardıklarınız üzerini çizin ve yenilerini ekleyin. Unutmayın enden yapamayacağınızın listesini yapmıyoruz, hedefe giden yolda değiştirmemiz geliştirmemiz gereken noktaları tespit ediyoruz. O yüzden imkansız diye bir şey yoktur. En büyük icatlar ihtiyaçtan doğar.” dedi.
KENDİNİZİ İFASDE ETMEK İÇİN KİTAP OKUYUN
Harika Güral kişinin kendini iyi ifade edebilmesi için kitap okuması gerektiğini söyledi. Güral “Başarı kendinizi tanımak daha iyi daha dolu daha tam olmak için kendinizi geliştirmek ve dönüştürmektir. Başarı için kendinize yatırım yapmalısınız. Bu yatırım devamlı olmak zorunda. Benim kendime yaptığım ilk büyük yatırım dil öğrenmek oldu. Bizim dönemimizde şimdiki gibi imkanlar yoktu. O zamanın teknolojisinde walkman vardı. Walkmani kulağıma takardım ve defalarca dinler ve yazardım. Hem şarkıyı öğrenmeye çalışırdım, hem kelimeleri, grameri ve telaffuzunu öğrenmeye çalışırdım. Sizlere tesviyem mutlaka ama mutlaka İngilizce öğrenin. Bugünün dünyasında İngilizce bilmiyorsanız artık yoksunuz. Sizden önceki nesil bilmeyebilir. Benden önceki nesil bilmeyebilir ama siz bilmek zorundasınız. Ben İngilizceyi Kütahya’da Ali Güral Anadolu Lisesinde öğrendim. Öğrenmek isterseniz mutlaka bir çözüm yolu var. Bazı insanlar için her soruna bir çözüm vardır, bazı insanlar içinse her çözüme bir sorun vardır. Ana dilini iyi öğrenmeyen ve kendini ana dilinde iyi ifade edemeyen yabancı dil öğrenemez. Kendinizi çok iyi ifade edebilmek için kitap okuyun. Kimin ve neyi okumak istiyorsanız okuyun ama mutlaka okuyun. Biz bu hafta şirketimizde sadece İngiliz ve İspanyolları ağırladık. Ve hepsi ile İngilizce konuştuk. Ben hiç tercüman kullanmadan kendimi ifade ettim ve malımızı sattım. Beni dünya vatandaşı yapan şeylerden birisi İngilizcedir sizi de aynı şekilde İngilizce dünya vatandaşı yapacaktır.” dedi.
İŞİNİZİ SEVİN
Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Harika Güral herkesin işini sevmesi gerektiğini söyledi. Güral “Ne iş yaparsanız yapın işinizi sevin ve layığı ile yapın. İşlerinizi sıraya sokun ve notlar alın. İş ve özel yaşamınızda bunu uygulayın. Her şeyi aynı anda yapmaya çalışmayın. Konular öncelikli ve önemli olarak ayırın. Başarılı bir okul hayatından sonra elde edeceğiniz hayat sizin için doyurucu olacaktır. Derslerinize önem verin. İnsanlara değerli olduklarını hissettirin. İşinizi severken sadece işinize odaklanmayın. İnsanlara da odaklanın. Diyaloga açık olun. Kendinizi ifade edin. Sorunlarınızı iletişimle çözme gayreti içinde olun. Konuşmayı tartışmaya götürebilirsiniz fakat kavgaya çevirmeyin. Telefonunuza yada eskisi gibi not defterlerine notlar alın. Çantanızda not defteri ve kalem taşıyın. Baş ucunuzda kalem ve kağıt olsun. Yatarken aklınıza geleni yazın. Sabah kalkınca aklınıza geleni yazın. Ertesi gün yapmanız gerekenleri yazın. Bunları bana annem söyledi. Ben yapmadıkça annem baş ucuma kağıt ve kalem koydu. İlk zamanlar gönlü olsun diye yazdım ama baktım ki bu işe yarıyor. Söz uçar yazı kalır unutmayın. Teşekkür edin, takdir edin. Rakiplerinizi düşman gibi görmeyin. Rakiplerinize değer verin. İyi rakipler sizi monotonluğa düşmekten kurtarır. Negatif düşüncelerden uzak durun. Negatif düşünce insanı hasta eder. Sorumluluk alın. Bazı şeyleri değiştirmeyiz. Boyumuzu saçımızı göz rengimizi değiştiremeyiz. Ama değişebilecek şeyler var. Bunları değiştirin. Tutmayacağınız sözler vermeyin. Aynı anda birçok işi yapayı aklınızdan çıkartın. İş yapmak için kendinize süre verin. Ödevinizi Cuma günü bitirecekseniz Cuma günü bitirin” dedi. Harika Güral konuşmasının sonunda Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘her fabrika bir kaledir’ sözünü gençlere hatırlatarak Güral Porselen’in Kütahya’nın bir kalesi olduğunu söyledi. Konuşmasında Harika Güral’ı babası İsmet Güral, annesi Nesrin Güral ve kardeşleri Ali ve Sami Güral yalnız bırakmadı.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar