Connect with us

HABERLER

KÜTAHYA ÇİNİLERİ ATA TOPRAKLARINDA

Ömrünü ata yadigârı çini sanatına adayan Kültür ve Turizm Bakanlığı Çini sanatçısı Hamza Üstünkaya’nın eserleri, ‘Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Çini ve Seramik Sempozyumunda’ sergilendi.

Dumlupınar Üniversitesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “Uluslararası Hoca Ahmet Yesevi Çini ve Seramik Sempozyumu” 16-18 Kasım 2017 tarihleri arasında, Kazakistan’ın Türkistan Şehrinde bulunan Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, her biri alanında uzman ve önemli görevler üstlenen katılımcılar ve kalabalık bir izleyici kitlesi ile gerçekleştirildi.

Sempozyum kapsamında sürdürülen bilimsel tartışmalar, tebliğ sunumları ve panel ile birlikte, Dumlupınar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Osman Şan’ın sürdürmekte olduğu sosyal sorumluluk projesi kapsamında üretilen ve tasarımları Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanı Arş. Grv. Gökhan Akca tarafından gerçekleştirilen “Kalevani” isimli seramik eserler sergisi, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Sanatçılarından Kütahyalı Çini Sanatçısı Hamza Üstünkaya’nın “Çınar’ın Gölgesinde Kütahya Çinileri” başlıklı kişisel çini sergisi ve son olarak da yine Arş. Grv. Gökhan Akca’nın eserlerinden oluşan “Oğuz’un Yolculuğu” isimli kişisel seramik sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Hamza Üstünkaya, sağlık sorunları nedeniyle sempozyuma katılamasa da, ata topraklarına olan hasretini, eserleriyle sanatseverlerle buluşturdu.

Organizasyona katılan akademisyenlerin, dinleyicilerin ve sanatseverlerin yoğun ilgisine mazhar olan çini eserler, Hamza Üstünkaya tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesine bağışlandı.

Dumlupınar Üniversitesini temsilen organizasyonun Türkiye ayağını oluşturan heyetten; Malzeme Bilgisi ve Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İskender Işık, Mimarlık Fakültesi öğretim elemanı Öğr. Gör. Uğur Kut ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim elemanı Arş. Grv. Gökhan Akca, sanatçıyı bugün atölyesinde ziyaret ettiler.

Ziyaret esnasında Hamza Üstünkaya’ya, sempozyum sertifikaları ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’ın yazılı teşekkürlerini ve hususi hediyelerini takdim ettiler. Ahmet Yesevi Üniversitesinde daimi olarak sergilenmek üzere hediye edilen çini eserlere dair hazırlanan teşekkür metninde, Kutalmış’ın; “Eserleriniz sempozyuma büyük bir sanat zenginliği ve anlam katmıştır; onlar üniversitemizde kurmayı düşündüğümüz Çini ve Seramik Bölümü’nün temelini oluşturacaktır. Emek, katkı ve hediyeleriniz için teşekkür ederim” ifadeleri yer aldı.

ÜSTÜNKAYA: “KÜTAHYA BİR MIKNATIS OLMALI”

Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış’ın teşekkür yazısı sonrasında duygularını ifade eden; “Kütahya çok gelişime müsait bir yer değil. Bizim gelişmemiz için Kütahya’yı sanat şehri yapmamız lazım. Bunun için de altyapı kurulması gerekiyor. Sergi salonları, misafirhaneler yapmak lazım. Bu misafirhanelerde sanatçıları ağırlamak gerek. Kütahya’da öyle bir şey olmalı ki sinema, tiyatro, edebiyat, hat, teship, çini gibi sanatlar yüceltilmeli. Bunlara ise Valilik, Belediye ve Üniversite öncülük etmeli. Küçük düşünmemek gerekiyor. Kütahya bir mıknatıs olmalı” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar