Connect with us

DİĞER

KÜTAHYA VALİSİ AHMET HAMDİ NAYİR ENGEL HAYATI ENGELLEMEYECEK DURUMDA OLMALI

Kütahya’da, 3 Aralık Engelliler Günü nedeniyle, Aile ve Sosyal Politikalar Kütahya İl Müdürlüğü ve Kütahya Belediyesi Kent Konseyi Engelli Meclisinin koordinatörlüğünde, belediye sosyal tesislerinde program düzenlendi.

Programa Vali Ahmet Hamdi Nayir ile eşi Münevver Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile eşi Aysel Saraçoğlu, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, bazı daire müdürleri, STK temsilcileri ile engelliler ve aileleri katıldı. Kütahya Belediyesi Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Zekai Arslan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün 1976 yılından bu yana dünyanın bazı ülkelerinde kutlandığını söyledi. Arslan, Kütahya’da engellilerin sorunlarının çözümüne destek sağlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir ve Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu’na teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

BELEDİYEDEN ENGELLİLERE YÖNELİK YENİ PROJE

Göreve geldiği günden bu yana daima engellilerle birlikte olma gayretinde olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Belediye Başkanı olarak göreve geldiğimden itibaren engelli dernekleriyle beraber olmaya, onların projelerine ortak olmaya, beraber hareket etmeye gayret gösterdim göstermeye de aynı şekilde devam edeceğim. Bu gün gelinen nokta belki çok ideal bir nokta değil ama geçmiş dönemlere baktığımız zaman mesafeler kat ettiğimizi hep beraber görüyoruz. Bundan 15, 20 yıl öncesine gittiğimiz zaman engelli çocuklarımızın toplum içine çıkmadığı, ailenin içine bile çıkmadığı ailelerin kendi arkadaşlarından utandığı bir dönemi gördük. Utanmamamız gerektiğini engelin de Rabbimin bizlere verdiği bir hastalık olduğunu ya da kazayla farklı bir biçimde o duruma gelebileceğini öğrendikçe onlara sahip çıkmayı, onları toplumun içine çıkarmayı, hükümetimizle her çalışanın yüzde kırkının engelli olanın iş sahibi olması noktasında tüm kurumlara talimat verdiği bir dönemi hep birlikte yaşıyoruz. Bütün engelli kardeşlerimizin üretime geçtiğini toplumla beraber olduğunu, bir şeyler yapabileceğini hep birlikte gördük. Yerel yönetimler olarak sadece sokaklar değil yapılan kurum binaları engellilerin çok rahat ulaşabileceği, rahat bir şekilde hizmet alabileceği mekanlar haline getirmenin gayreti içinde oluyoruz. Bir projemiz var artık son noktaya geldi. İki katlı sadece engellilerin kalabileceği, tüm derneklerin kendi ofisinin olduğu, kafelerin, toplantı salonlarının olduğu bir mekanı sizlere kazandıracağız. 2018 yılında açmayı kendimize hedef olarak koyduk inşallah bitireceğiz” dedi.

TOPLUM BİRLİKTE YAŞADIKÇA TOPLUM OLUR

Toplumun birer parçası olan bireylerin, herhangi bir uzvun sıkıntısını hissetmediği müddetçe gerçek anlamda bir aile veya toplum özelliğinin taşıyamayacağını dile getiren Vali Nayir, şöyle konuştu: “Toplum, her bir bireyin acısını, sıkıntısını ve neşesini birlikte hissettiği ölçüde toplum olur. Bizler, engelliliği yalnız ferde ait veya o aileye ait bir problem olarak görüyorsak burada bir eksiklik vardır demektir. Engellilik, toplumun genel problemi olmak zorunda. Merkezi ve yerel yönetimlere, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelerimize düşen görevler vardır. Hamdolsun geldiğimiz nokta itibariyle, evde ve kurumda bakım hizmetleriyle devletimiz engellilerimiz konusunda yapması gerekenleri büyük ölçüde yapmaya başladı. Bitti demiyoruz ama önemli bir mesafe kat edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Kütahya İl Müdürlüğümüzün koordinesinde, belediyemizin açmış olduğu bu mekanda birçok derneği bir arada görmek bizleri umutlandırıyor. Problemlerin çözümünde daha fazla mesafe alacağımızın bir işareti olarak görüyoruz. Engel, hayatı engellemeyecek durumda olmalı. Engelimize takılıp kalmadan hayatı en güzel şekilde yaşamanın yollarını aramalıyız, bu konunun eğitimini yapmalıyız. Engellinin halinden anlamayan, gönlünde engel olan kişiler, asıl problem onlardır.” dedi.

Konuşmaların ardından, engelli dernekleri ile engellilere eğitim veren özel eğitim kurumlarının korolarının müzik ve şiir dinletileri, aşuk ve maşuk oyunu, judo gösterileri sunuldu. Programda, serebral palsi (beyin felci) olan 17 yaşındaki Murat Koçyiğit’in İstiklal Marşının on kıtasını ezbere okuması duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Koçyiğit, protokol üyeleri ile katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Program, müzik dinletisi ile sona erdi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar