Connect with us

DİĞER

BÜTÇE 526 MİLYON TL

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu belediyenin 2018 yılı bütçesinin 562 milyon lira olduğunu açıkladı. Saraçoğlu bütçenin %yüzde 60’nın yatırıma ayrıldığını söyledi.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu makamında yaptığı basın toplantısında 2018 yılı bütçesini açıkladı. Başkan Saraçoğlu 526 milyon 260 bin liralık bütçenin %60’nın yatırıma ayrıldığını söyledi. Saraçoğlu “ 2018 yılı bütçesini kasım meclisimizden geçirdik. 2018 yılı bütçesi ile beraber 4’üncü bütçemizi meclisimize getirdik ve onayladık. Geriye bir bütçemiz kaldı. 4 bütçeyi seçilen belediye kendi tasarrufunda kullanıyor. Ama beşinci bütçe genelde seçim yılı olduğu için aynı başkan devam ederse yine o bütçe ile devam ediyor yada seçimde farkı bir yönetim gelirse onlar bir önceki dönemin bütçesini kullanma durumunda kalıyorlar. 2018 yılı bütçesini 526 milyon 260 bin lira komisyonumuza gönderdik ve plan bütçe komisyonumuz değerlendirmesi sonrası meclise geldi ve meclisimizde bu bütçeyi onayladı. Bütçe çalışmalarımıza Temmuz ayında başladık. Uzun bir değerlendirme neticesinde bütçemizi oluşturduk. Gelir bütçemizi de 318 milyon 260 bin lira olarak belirledik. 526 milyonluk bütçenin 200 milyonu bizim 1453 konutları yani kentsel dönüşümde borçlanıp oraya harcayacağımız para. Bu parayı düştüğümüz zaman 326 milyon 260 bin gerçekleşen yatırım bütçesi olarak görebiliriz. Cari giderlerimize baktığımız zaman bütçenin %28’ine tekamül ediyor. Hizmet alımlarını buradan çıkarttığımız zaman ve şuan ki memur ve işçi giderlerine baktığımız bütçeye oranları % 12 civarında gözüküyor. Diğer belediyelere baktığınıza cari giderlerinin % 30’un üzerinde olduğunu görebilirsiniz. Bütçeye baktığımızda % 60’ın üzerinde yatırım giderimiz var. Bu rakam standartların üzerinde bir yatırım rakamıdır. Kütahya Belediyesinin bütçesinin % 50’si kendi öz kaynaklarından çıkan gelirler. Diğer %50 ise iller bankasından nüfusumuza göre ayrılan paydır.” dedi.

MEMURUN İŞÇİNİN MAAŞI ZAMANINDA VERİLİYOR

Zaman zaman Kütahya Belediyesi işçinin ve memurun maaşının verilemediği yönünde çıkan dedikoduların asılsız olduğunu dile getiren Başkan Saraçoğlu “ Borçlanma ile ilgili zaman zaman Kütahya Belediyesinin çok borcu olduğu gibi haberler oluyor. Ödemeyeceğimiz hiçbir borcumuz yok. Göreve geldiğimizde ilk işimiz borçları kapatmak oldu. Yapısal düzenlemeye giderek ilk bir buçuk yılımızda 100 milyonun üzerinde borç yükünü ortadan kaldırdık. Şuan ki borçlanmamıza baktığımız zaman kentsel dönüşümde borçlanmayı çıkarttığımız zamanda bizim borçlanmamızın 130-150 milyon arasında (bunu hizmet binası ile birlikte düşünüyoruz) ve bu borçtan da geçmiş dönemde kentsel dönüşüm için aldığımız 120 milyonu düştüğümüzde 50-60 milyon civarında borç yükümüz var. Kütahya Belediyesinin 200 milyon üzerinde borçlanma yükü düşünüldüğünde bu rakam çok düşüktür. Göreve geldiğimiz günden itibaren hiçbir memur ve işçimizin maaşını bir gün dahi geciktirmedik.” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar