Connect with us

MUSTAFA MURAT AYDIN

ŞEHİR, GENÇLİK VE GELECEK

Gençlik, Büyük Türkçe Sözlükte şöyle tanımlanıyor; İnsan hayatının ortalama olarak on altı ile yirmi beş yaşları arasına rastlayan dönemi. Gençlerden oluşan topluluk.

 

Bu tanımın en büyük kısmını üniversite gençliği oluşturmaktadır.

Şehrimizde ise; Dumlupınar Üniversitesi Öğrencileri. Yaklaşık 57bin kişilik dev bir nüfus ile…

Gençlik dünya için, ülkemiz için, diğer şehirler için çok önemli olsa da Kütahya için çok daha önemlidir. Çünkü neredeyse hiçbir şehirde olmayan bir oranla merkez şehrin %20’ye yakını üniversite öğrencilerinden oluşmaktadır.

İbrahim Tenekeci bir yazısında;

“Gençlerimiz geleceğimizdir. İstikbal kelimesinin karşılığıdır.” diyor.

Sanırım tamda budur.

Farkındadır ya da değildir ancak bu kadim şehir, gençliği ile yani gelecek ile içiçe, yanyana yürümektedir.

Hazinesi büyük, sorumluluğu da bir o kadar büyüktür.

 

Kütahya dün olduğu gibi bugün de yerin altındakileri ve yerin üstündekileri ile değerlidir ve de değerleri ile çok güzeldir. Bir değil bir çok büyük hazineye sahip olan bu şehri kötüler çoğusu. Şehri, üniversiteyi, gençliği ve herşeyi…. Kötüleyenler, ümitsizler, “gençlik elden gidiyor” çığlığı atanlar, kaç gencin elinden tutmuşlardır? Bunca geçle iç içe yaşadıklarının farkında mıdırlar? Farkındalarsa hangi yeteneğin yolunu açmışlardır? Kime yol göstermişlerdir? Hangi projeyi sunmuşlardır? Gençlerin yaptığı hangi projeye destek vermişlerdir? Şehir ya da üniversite de yapılan hangi güzel hareketi alkışlamışlardır?

Kötü söz söylemek yerine güzel şeyler söylemek lazım, yol göstermek lazım. Yapılan güzel şeyleri görmek, görmekle kalmayıp destek olmak lazım. Önden giden olmak lazım, ne yapabilirim diye düşünmek lazım…. Geçmiş geleceğe yol göstermelidir. Tam da burada sizleri üniversitemize götürmek isterim.

 

Üniversite yerleşkemiz kuruluşundan bu yana öyle güzel inşaa edilmiş ki bugün diğer üniversitelere, yeni kurulacak üniversitelere yol göstermekte, örnek olmaktadır. Bir çok şehirden üniversitemizi gezmeye, incelemeye gelenler olduğunu biliyorum. Bir Kütahyalı olarak gurur duyuyorum. “Bir Kütahyalı olarak” henüz şehrimizdeki üniversiteyi görmeyen bir çok Kütahyalının olduğunu da biliyorum. (Üniversitemiz bugün 25 yaşında) Bu nedenle herkes üniversiteye en az bir kere gezmeye gitmeli… Gidenler irtibatı kopartmayıp, sık sık ziyaret etmeli.

 

Konu, yol göstermekten açıldığı için sizleri Üniversite Camii’ne de götürmeyelim. Üniversite Camii’sinin boş duvarları harika hat yazıları ile süslendi; tıpkı Ayasofya Camii’de bulunan büyük yuvarlak hat levhaları gibi. Güzel değil “çok güzel” oldu. Üstelik içerdiği mesajlar ile de bir ilk olduğu söylenebilir. Üniversite Camii’sine yapılan büyük yuvarlak hat levhalarının içeriği alışıla gelmişin dışında bir içeriğe sahip. Büyük yuvarlak hat levhalarının hepsi insanlığa özellikle de gençliğe birer mesaj içeriyor. İmam Hatip Ömer Tankut Hocamız Camii’yi gezdirirken hepsini tek tek bizlere anlattı. Konu ile bizzat Rektör Bey’in ilgilendiğinden ve projelendirdiğinden bahsetti. Hiçbir yerde yazılmayan ve pekte bilinmeyen o büyük yuvarlak hat levharının içerdiği mesajları sizlerle paylaşmak isterim.

“O, herşeye hakkıyla gücü yeterdir.”

“Öyle ise emrolunduğun gibi dosdoğru ol.”

“Başarım ancak Allah’ın yardımı iledir.”

“Alemlerin rabbine teslim oldum.”

“Ben işimi Allah’a havale ediyorum.”

“Vekil olarak Allah yeter.”

“Üzülme çünkü Allah bizimle beraberdir.”

“Kuşkusuz ben müslümanlardanım.”

Ömer Tankut Bey, hat levlarını üniversite gençliğinin ilgi ile incelediğini ve özellikle altlarında yazan açıklamaları dikkatle tek tek okuduklarını belirtiyor.

Not: O dev hat levhaları üniversite hocaları, öğrencileri ve bu işe gönül vermiş hattatlar tarafından el birliği ile “Allah Razı Olsun” için yapılmış.

Camii’sinin duvarlarındaki hat yazılarının bile düşünülerek yazıldığı bir üniversite ve o üniversitenin gençliği…

 

Söz gelimi;

Değerli bir şehir, büyük ve güzel bir üniversite, sayıca bir hayli büyük ve güzel bir gençlik….

Kütahya gençliğine sahip çıkmalı, bu şehir elindeki bu büyük hazinenin kıymetini bilir ve gençliği ile birlikte hareket edilebilirse uluslararası bir proje şehri bile olabilir…

Saygılarımla, Mustafa Murat AYDIN; Kütahya; amustafamurat@gmail.com

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar