Connect with us

DİĞER

VURAL KAVUNCU MOSKOVA’DA UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEYİ ANLATTI MÜCADELEMİZ KARARLI

AK Parti Kütahya Milletvekili Prof. Dr. Vural Kavuncu Moskova’da düzenlenen ‘Parlamenterler Uyuşturucuya Karşı’ konferansına katıldı. Kavuncu konferansta yaptığı konuşmada Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadelesi ve tedavi yöntemlerini anlattı.

Milletvekili Vural Kavuncu İç İşleri Komisyon Başkanı Celallettin Güvenç ile birlikte Parlamenterler Uyuşturucuya Karşı konferansına katıldı. Moskova’da düzenlenen konferansta konuşan Vural Kavuncu konferansın detaylarını anlattı. Kavuncu “TBMM temsilen İç İşleri Komisyon Başkanı Celallettin Güvenç ile birlikte “Parlamenterler Uyuşturucuya Karşı” başlıklı Uluslararası Parlamenterler Konferansı için Moskova’ya gittik. Dünyanın 4 bir yanından meclis başkanları, milletvekilleri, üstü düzey başkanlar katıldı. Yaptığımız konuşmalarla uyuşturucunun dünyadaki boyutu, ticareti ve kullanımı üzerinde bilgilerimizi ve taleplerimizi anlattık. Önemli olan konuşmaların orada kalmaması ve toplantı sonrasında da sürdürülebilir olarak politikalara derz edilmesi. Önemli olan iş birliğinin artırılması. Uyuşturucu bağımlılığı ülkelerle sınırlı değil. Her ülkenin kendi sorunu olarak görmek yanlış. Uluslar arası ve tüm dünyayı ilgilendiren çok önemli sağlık, güvenlik ve terör sorunu. Çünkü şuanda uyuşturucu kaynaklı oluşan dünyadaki ekonomik döngünün çok büyük çoğunluğu yasa dışı terör örgütleri tarafından kullanılıyor. Bunlar büyük bir yaygınlığa sahipler. Bunlar devletlerin içine sızmışlar, emniyet içine sızmışlar, toplumun değişik kısımlarına sızmışlar ve gençlerimizi zehirliyorlar. Orada yaptığım konuşmada bazı önemli olayları vurguladım. Afganistan temsilcisi konuşmasında samimi bir şekilde esrar üretim ham maddesi kenevir üretiminin en büyük kaynağı Afganistan’dır dedi. Kenevir üretiminin yüzde 67’si Afganistan’da üretiliyor. Bunun üretimi ve kontrolü devlet dışında. Tamamen terör örgütleri ve illegal örgütlerin eli ile yürütülüyor. Batılı kaynaklarda bu trafiğin oluşmasına doğrudan kontrol ettiğine dair ciddi bulgular var. Afganistan!’da üretilen kenevirin dünyaya ulaşmasında 3 yol var. Bir tanesi Kafkaslardan Kırgızistan, Tacikistan yani Rusya üzerinden devam eden bir trafik. Diğeri maalesef Türkiye üzerinden geçen bir trafik ve son olarak pasifik deniz yolu ile geçen bir trafik. Biz Türkiye üzerindeki bu mücadeleyi en kararlı bir şekilde sürdürüyoruz. Bununla ilgili çok ciddi önlemler alıyoruz ve geçişe göre iyi bir noktadayız. Dünya artık tarımsal kaynaklı uyuşturucu kullanımı giderek azalıyor. Artık sentetik maddelerin kullanımı artıyor. Sentetik kaynaklı uyuşturucular en büyük üretim yeri Avrupa ve Güney Amerika. Artık trafik Doğu’dan Batı’ya değil Batı’dan Doğu’ya döndü. Bu işler Avrupa’dan Türkiye’ye, buradan da Ortadoğu’ya doğru geçişi var. Yaptığım konuşmada bunu özellikle belirttim. Bir konudaki şikayetimiz dile getirdim. O da şudur. Batılı ülkeler özellikle Afganistan kaynaklı uyuşturucunun geçiş ile ilgili bizden önemli derecede istihbarat alıyor. Bizden Avrupa’ya geçmesi ile ilgili ne kadar bilgi ve belge varsa bunu Avrupalılarla paylaşıyoruz. Ama Avrupa kendisi menşeili ve Doğu’ya doğru olan trafikle ilgili hiçbir istihbari bilgi paylaşımını neredeyse bulunmuyor. Bu samimi bir yaklaşım olmadığını dile getirdim.” dedi.

TÜRKİYE CİDDİ ÇALIŞMALAR YAPIYOR

Konferansta Türkiye’nin uyuşturucu ile mücadelede önemli çalışmalar yaptığını dile getiren Vural Kavuncu “ Türkiye’de güvenlik, koruyucu önlem anlamında, uyuşturucu maddelerin arz edilmesi anlamında, talep anlamında çok ciddi çalışmalarımız oldu ve devam ediyor bu çalışmalar. Bunun bir aşaması da tedavi aşamasıdır. Bugün Türkiye’de tedavi kapasitemizi ciddi anlamda artırdık. 100’e yakın tevdi merkezinde binin üzerinde yataklı tedavi merkezimiz var. Geçen sene tedavi merkezlerine 150 bin kişi 250 bin poliklinik başvurusu yapıldı. Tedavi edildikten sonra kişilerin yeniden bağımlılığa dönme oranları çok yüksek. Bu oranlar yüzde 70’e kadar çıkabiliyor. Onun için yeni konseptte rehabilitasyon merkezleri yaptık. Şuanda 4 tanesi hizmete girdi. Bu rehabilitasyon merkezlerinde tedavi olmuş kişilerin aynı ortama geri dönmelerini engellemek, sosyal ve mesleki ortama uyum çalışmaları devam ediyor. Rehabilitasyon merkezlerinde çok değişik öğeler kullanıyoruz. Dolayısı ile Moskova’daki toplantıda Türkiye’nin şuana kadar yaptığı mücadeleleri, önündeki zorlukları ve uluslar arası işbirliği yönündeki taleplerimizi ve tedavi alanındaki deneyimlerimizi orada paylaşma fırsatı buldum. Ayrıca Rusya Federal Meclis Başkanı ile görüşerek bu konuları ilettim.” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar