Connect with us

AHMET YAYLIOĞLU

PROF.DR. VURAL KAVUNCU “TÜRKİYE’DE TERMAL BAŞKENT NERESİ?

Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu”20.Eylül.2016 tarihli” gazetemizde yayınlanan “Türkiye’de Termal Başkent neresi?”başlıklı açıklamasını göndererek “geçtiğimiz hafta “TERMAL BAŞKENTİ MİYİZ?” köşe yazıma cevap verdi.

AK Parti Kütahya Milletvekili Prof.Dr. Vural Kavuncu, açıklamasında “Herhangi bir konuda baş, lider veya öncü olmak kuşkusuz kişiler açısından bir popülarite, kurumlar adına pazar açılımı, kentler açısından da gelişmeye dönük önemli bir imaj olarak değerlendirilebilir. O nedenle kentlerimizde değişik alanlarda “başkent” sayılma yarışı da sürer gider. Eğer kastettiğimiz “termalin başkenti” olmak ise hiç kimse bir vilayete sadece burası başkent kabul edilmiş diyerek gelmez” demişti.

Prof. Dr. Kavuncu açıklamasında, “kişisel düşüncem bu tarz tanımlamaların önemi olsa da asıl olarak içi dolu olmadıktan sonra toplum psikolojisini tatmin etmekten öteye fazla anlamı olmayacağıdır. İletişimin ve erişilebilirliğin arttığı günümüzde çok daha bilinçli bir tüketici profili ile karşı karşıyayız. Artık insanlar hizmet kalitesi, tesisin özellikleri, kolay ulaşım, fiyat/hizmet oranları, aidiyet hissi ve tanıtımlara önem veriyorlar. Turizmde tüketici talepleri de geçmiş dönemlere göre çok değişti. Eskiden sadece bir tesisin görkemi, restoranının büyüklüğü, her şeyin ücretsiz olduğu her şey dahil sistem ile memnuniyet sağlanabiliyor iken bugün 5 yıldız bir tesis bile pek çok yönden sorgulanılıyor,  karşılaştırmalar yapılıyor, sadece tesis değil çevresi ve kent profili de dikkate alınılıyor. Sorumuzu tekrarlayalım; Türkiye’nin Termal Başkenti neresi? Cevabı neye göre vereceğiz? Jeotermal enerji kapasitesine göre mi, termal enerji kullanan teknolojik seralarına göre mi, termal sağlık tesisleri, konaklama yatak kapasitesi mi, tanınmışlığına göre mi yoksa su kaynakları kapasitesine göre mi? Sizce Kütahya bu sıralamada nerede yer alır, ya da gerçekten böyle bir sıralama yapmak mümkün müdür? Türkiye’nin hemen her bölgesinden, sahip oldukları termal su kaynaklarını nasıl değerlendirecekleri konusunda arayış içerisinde olanlar var. Böyle bir rekabet ortamında bana kalırsa Kütahya olarak pazarlamada model olacak yıpranmamış yeni sloganlar geliştirmeliyiz. Kütahya’mızın çok ciddi termal su kaynakları var, kabul. Ancak diğer bir gerçek de şimdiye değin bu zenginliğimizi yeterince ekonomik değerlemeye dönüştüremediğimiz. Bürokratik düzenlemeler, altyapı, insan kaynakları, ulaşım, tesis, turizm çeşitlemesi, çevre turizm olanakları, yatırım teşvikleri, tanıtım ve pazarlama termal turizm hedefleri için her bir ayrı değerlendirilmesi gereken unsurlardır. Bu çalışmalar yapılmadan ve bir aşama kaydetmeden sadece sahip olunan sıcak su kaynakları ile bir ilin termal turizm başkenti ilan edilmesi çok da gerçekçi olmayan bir yaklaşım olacaktır” şeklinde ifadelerde bulunmuştu.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar