Connect with us

DİĞER

İSLAM VE TERÖR -1-

Dünya’nın geldiği durumda, İslam ve terör tamamen aynı kavramlar olarak algılanmaya başladı.

Terör örgütlerinin dayanağının İslam olması,

En kanlı ve en büyük terör örgütlerinin, haklı nedenler olarak nitelendirdikleri amaçları İslam’a dayanıyor ve tüm Müslümanlarla ile ortak bir noktada birleşmesini sağlıyor.

İslam’a sırtını dayayan terör örgütlerinin en belirgin sloganı tekbir. İslami bir kavram olan tekbir, bu anlamda Batı Dünyası tarafından terör ile İslam’ı birleştirmelerine neden oluyor. Tekbir, en çok antipati duyulan sloganlardan biri konumunda.

Mevcut durumda olan Müslüman ülkelerin tamamına yakınının, batıda olan özgürlük kavramından uzak olması ve bir çoğunda insan haklarının çiğneniyor olması, tüm Müslümanların bu şekilde algılanmasına neden oluyor.

İslami terör örgütlerinin bünyesine aldığı savaşçıların tamamı Müslümanlardan oluşuyor.

Teröristlerin yasalarını oluşturan şeriat kanunlarının hala bir çok İslam ülkesinde uygulanması ve tüm Müslüman ülkelerinde uygulanmaya koyulmasını destekleyen sivil Müslümanların olması, batının terörizm ile İslam arasında bağ kurmasına neden oluyor.

Müslüman ülkelerin büyük çoğunluğunun İslam ve hukuk ayrımını yapamamaları, İslam’ı bir inanış çeşidi olarak değil, yönetim biçimi olarak görmeleri, batının terör ve İslam’ı aynı noktada görmesinin en önemli nedenlerinden.

Teröristler, sadece teröristlerini Müslüman ülkelerden almakla kalmıyor, ticari varlıklarını sağlamak içinde İslam ülkelerinden besleniyor.

Teröristlerin uygulamaları ile Müslüman ülkelerin uygulamadaki benzerlikleri

Bir çok Müslüman ülke bu duruma örnek gösterilebilir ama Müslümanlar için kutsal sayılan şehirlerin bulunduğu Suudi Arabistan’ın uygulamaları ile teröristlerin uygulamaları birbirine çok benziyor. Ceza olarak ‘kafalarının kılıçla kesilmesi’, kırbaç cezası vb. İnsanlık dışı uygulamaları bir çok Müslüman ülkesinde hukuksal kanun olarak görmemiz mümkün.

Tüm Müslüman ülkelerin yönetimlerinde İslam’ın etkili olması, batının İslam ve terörü birleştirmesindeki en önemli faktörlerin başında geliyor. Bu durum, bir çok batılı insanların kendi ülkelerinde yaşayan Müslümanlara önyargılı bakmasına neden oluyor.

Bir çoğunun, genelde ‘cihat’ adı altında faaliyet gösterdiği bir çok terör örgütü, kendi içlerinde de savaşmaya devam ediyor. İslam’a dayanan sebeplerle faaliyet gösteren terör örgütlerinin tamamının merkezi, yine bir Müslüman ülke.

En çok karışıklık yaşayan ve kayıp veren dini inanışlardan biri İslam. Bu duruma, Müslümanların radikal derecede, ‘başkalarını da çeşitli baskılarla kendisi gibi yapma’ eğilimi, Müslümanlara karşı olan ön yargıyı terörizmle birleştiriyor.

Son yaşanan olaylardan sonra, dünyanın bakış açısına göre bu çizgi hiç olmadığı kadar incelmiş durumda. İslam, bazı kesimlere göre terör dini olarak görülmeye başlandı.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar