Connect with us

MUSTAFA MURAT AYDIN

HOCA TARİH YAZDI

Geçtiğimiz gün Kütahya’da benzersiz bir gece yaşandı. Daha önce bu denli “Kütahya” içeren; bu kadar güzel, eğlenceli ve bilgilendirici bir gece sanırım hiç olmadı. Gece, bu yüzden de ilk olma özelliği taşıyor.

Dumlupınar Üniversitesi’nin 25.yıl etkinlikleri kapsamında, Kütahya için hazırlanan, Kütahya’nın sahip olduğu değerleri konu alan “Vazomatik” adlı tiyatro gösterisinden bahsediyorum. Bol kahkaha, bol eğlence ve bir o kadar bilgi dolu, vefa dolu bir gece…

Bugüne kadar gittiğim hiçbir tiyatro ile kıyas edemiyorum.

Hezar Dinari Kültür Merkezi’nde Kütahya Belediyesi’nin Aralık ayı Kültür-Sanat etkinlikleri dahilinde gerçekleştirilen gecenin mimarı Dumlupınar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç.Dr.Fulya Topçuoğlu Ünal ve ekibi Dumlupınar Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği 4.sınıf öğrencileri. Vazomatik adlı tiyatro gösterisinde neler ve kimler vardı derseniz yazının sonuna sizler için not olarak bırakıyorum.

Vazomatik’e gelecek olursak, tiyatro harika yazılmış, “şu olmasa aklımıza bile gelemezdi” diyeceğiniz tüm detaylar  nakış nakış işlenmiş. Dumlupınar Üniversitesi’ni yeni kazanan bir gencin Kütahya’yı ve sahip olduğu değerleri bilmesi, tanıması ve bulunduğu şehrin ne denli büyük hazinelere sahip olduğunu fark etmesi gerektiği konu alınmış. Vazomatik adlı zaman cihazı ile Kütahya’nın tarihine ve mekanlarına yapılan yolculuk adeta bir vefa gösterisi olmuş.

Kütahya’yı tanımadan yorum yapan ve kötüleyen herkese büyük bir ders, büyük bir öğreti niteliğinde…

Gösteri sonunda tebriklerimi sunmak için konuştuğum Fulya Hocama şu cümleleri kurdum;

“Bu eser Kütahya’ya verilen büyük bir hediye, bir hazine niteliğinde. Yıllar yılı oynatılacak, nesillerden nesillere aktarılacak, bir kültür mirası. Gelecek nesiller bu tiyatroyu sahnelerken adınızı saygıyla yad edeceklerdir. Kütahya için bir değer de siz bıraktınız.”

 

Unutmadan; Kütahya için bu gecenin ayrı bir kazanımı daha oldu.

Gel Gali Şarkısı. Sözleri, müziği, yorumu harika…

Gel gali şarkısı Kütahya şehrinin kendine has bir şarkısı olmaya aday. Youtube’dan mutlaka dinlemelisiniz. Sözleri Fulya Topçuoğlu Ünal ve Mustafa Atasoy’a ait. Aranjesi Sevkan Arkan’a.

Demem o ki, Fulya Hoca o gece adeta tarih yazdı. Tarihe de bir miras olarak bu eseri şimdiden bıraktı.

 Hocamın her cümlesinde belirttiği şu sözleri ise bizim de paylaşmamız ve teşekkür etmemiz gerekli.

“Kütahya’nın değerlerini yazmaya beni teşvik eden  Rektörümüz Prof.Dr.Remzi Gören’e ve bu geceye destek veren Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Ali İhsan Ertaş’a sonsuz teşekkürler.”

Geçtiğimiz hafta yazımıza son verirken şu cümleleri kurmuştuk, bu gün Vazomatik vesilesi ile bir kez daha kuralım;

“Değerli bir şehir, büyük ve güzel bir üniversite, sayıca bir hayli büyük ve güzel bir gençlik….

Kütahya gençliğine sahip çıkmalı, bu şehir elindeki bu büyük hazinenin kıymetini bilir ve gençliği ile birlikte hareket edilebilirse uluslararası bir proje şehri bile olabilir…”

Kütahya’nın sahip olduğu değerleri konu alan Vazomatik Tiyato gösteri içeriği;

Yıldırım Beyazıt, Ezop, Hezar Dinari, Alaadin Keykubat, Gülümser Hatun, Hayme Ana, Sülayman Şah, Ertuğrul Gazi, Paşam Sultan, Şair Şeyhi, Şehit Sancaktar, Mevlana Celaleddin Rumi, Sultan Veled, Evliya çelebi, Hisarlı Ahmet, Ahmet Yakupoğlu, Gaybi Sunullah, Kazıklı Voyvoda, Germiyanoğlu Beyi Süleyman Şah, Yakup Bey, Devlet Hatun, Abide Mutaharra Hatun, Aizanoi, Vazo, Ulu Camii, Frig Vadisi, Hıdırlık, Germiyan Konağı, Eğrigöz Kalesi, Esire Hamamı, Dönenler Camii, Ilıca Kaplıcaları, Seyyid Nureddin Türbesi, Sevgi Yolu, Dünyanın ilk ticaret borsa binası, Dumlupınar Şehitliği, Cevizdere Şehitliği, Mevlevihane, Yoncalı Kaplıcaları, İlk toplu iş sözleşmesi, leblebi, tosunum, sıkıcık çorbası, cimcik, dombey kaymağı, Gökçimen Hamursuzu, Çene Çarpan Çorbası, Miyane Çorbası, Oğmaç Çorbası, Tutmaç Çorbası, Haşhaşlı Lokum, Çömüdüm Oyunu, Kütahya Çinisi, Sarı Kız Efsanesi, Şeyhi Harname, Evliya Çelebi Seyahatnamesi, Kütahya’nın Pınarları Türküsü, İncik Suyu, Gezek…

Saygılarımla;

Mustafa Murat AYDIN;

Kütahya; amustafamurat@gmail.com

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar