Connect with us

ZEKİ ŞAN

DÜNYADAKİ TERÖR ÖRGÜTLERİ FARC ÖRGÜTÜ -1-

Dünya terör örgütleri listesinde yer alan FARC Marksist-Leninist bir gruptur. FARC’ın açılımı Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’dir. Güney Amerika ülkesi olan kolombiya’da 50 yılı aşkın bir süredir aktif bir şekilde silahlı eylemlerde bulunmaktadır. Örgütün kurucusu Manuel Marulanda’dır. Sayılarının 12.000 ile 18.000 arasında olduğu bilinmektedir. Ayrıca grup bölgede büyük oranda kokain ticareti yapmaktadır. Yıllık gelirlerinin 1 milyar doları bulduğu tahmin edilmektedir. FARC: Kolombiya Hükümeti, ABD, Kanada, Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak kabul edilmiştir. Küba Devrimi’nden esinlenen bu grup Marqutelia bölgesinde bir çiftçi hareketi olarak doğdu. FARC’ın asıl amacı mevcut rejimi devirerek yeni bir hükümet kurmaktır. Örgütün arkasında ciddi bir halk desteği de bulunmaktadır ve diğer grupların aksine belli bölgelerde kendi toprakları mevcuttur. İdeolojik olarak FARC, Sosyalizm ve Bolivyanizm prensiplerini benimsemiştir. Örgütün eski lideri olan Manuel Marulanda yaptığı açıklamada: Örgütümüz içerisinde her şeyden birazcık vardır. Aynı zamanda Marksizm-Leninizm de vardır. Fakat FARC her şeyden önce kapıları tüm felsefi, politik, ideolojik ve dini görüşlere açık silahlı bir gerilla örgütüdür şeklinde konuşmuştu. Örgüt aynı zamanda bolivarizmden de esinlenmiştir. Bu yüzden Hugo Chavez tarafından açık olarak desteklenmekteydi. Kolombiya ve Venezuela hükümetleri bu nedenle birçok kez savaşın eşiğine gelmiştir. 52 yıl boyunca mücadele veren FARC, 2015 yılının Eylül ayında Kolombiya hükümeti ile masaya oturarak anlaşmaya varmışlardır. Eylül 2016 yılı itibariyle kalıcı bir ateşkes sağlanmıştır.

Kolombiya’da direnişçi halk cephesini oluşturdukları iddiasıyla, mevcut hükümeti devirerek yerine Halkçı tabakanın hakim olmasını sağlamak için oluşturulmuş önceleri milis, sonraları düzenli orduya geçen silahlı örgüttür FARC. Özellikle Marksist Leninist ideolojiden dolayı, Güney Amerika başta olmak üzere birçok ülkeden taraftar toplayabilmiştir. Arkasındaki derin güçleri de varsayarsak, bir Dünya Gerilla Örgütü olarak kabul edebiliriz. Hatırı sayılır örgüt elemanı ile, Kolombiya’da bir çok olay meydana getirmiş, çeşitli infialler ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. FARC, özellikle Küba ve Bolivya halk ayaklanmalarından ve gerilla örgütlenmelerinden etkilense de kökü daha öncelere dayanmaktadır. Gün be gün artan destekçi ve militanları ile Kolombiya merkez hükümetinin karşı koyması zorlaşmış, Kolombiya’nın bir kısmının hakimiyetini ele geçirmişlerdir. Birkaç yılda bir, Kolombiya Merkez Hükümeti yetkilileri ile FARC yetkilileri toplanarak bir anlaşma yapmaya çalışsa da, bu şimdiye kadar olumlu bir sonuç gösterememiştir. Bunun en büyük nedeni ise, FARC’ın bir milis kuvveti özelliğini tam anlamı ile bırakamayıp, düzenli orduya tam geçememesinden kaynaklanan lider boşluğudur. FARC’ın elindeki her bölgede küçük farklılıklar görülse de, temeldeki ayrışmalardan dolayı, Hami bir lidere biatı mümkün olamamıştır. Bu yüzden, FARC, düzenli orduya geçiş eğilimi göstermiş ve bir üst liderin varlığı ihtiyacını gündeme getirmiştir. Manuel Marulanda dönemi sonrası görülen Hami lider boşluğu, şu an en muğlak konu olarak FARC’ın ilgilenmesi gereken konuların başında gelmiştir. Manuel Marulanda sonrası, örgütte bir fetret dönemi yaşansa da, halktan da destek alması FARC’ı ayakta tutan en önemli nedendir.

MANUEL MARULANDA KİMDİR? 13 Mayıs 1930’da doğan Pedro Antonio Marin Marin, kod adı ile Manuel Marulanda, Genova, Quindio’da doğmuştur. Lakabı keskin nişancı anlamına gelen “Trofijo” dur. Aile yapısı onu Komünist bir anlayışa yitmiş ve Kolombiya’da henüz genç yaşta olmasına rağmen Kolombiya Komünist Partisi’ne üye olmuş ve kısa sürede bu partinin etkin üyeleri arasına girmiştir. Kolombiya’daki komünist, liberal ve sosyalist parti liderlerinin bir biri ardına ölmesi ya da öldürülmesi, onun için yeni bir başlangıç anlamına geliyordu. Böylelikle birkaç arkadaşı ile birlikte FARC ( Kolombiya Devrimci Silahlı Örgütü)’nü kurdu. 26 Mart 2008 yılında ise kalp krizinden ölerek FARC liderliğini Alfonso Cano’ya bırakmıştır.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar