Connect with us

ŞÜKRÜ ATAKAN

KÜTAHYA’NIN 50 YIL ÖNCESİ – 2.BÖLÜM

Kütüphanemi karıştırırken elime Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 50 yıl önce hazırladığı (1968) Kütahya İl Yıllığı geçti elime. 230 sayfadan oluşan bu eserden o gün ile bugünü kıyaslamak amacıyla bu özel makaleyi kaleme aldım. Kitabın tamamını okudum ve size aktarmam gereken kısımları özetle bu yazıya taşıdım. Amacım yeni nesil geçlerimizin de bu eserden bir nebze olsun yararlanmasıdır.

KÜTAHYA’DAKİ TARIM VE HAYVANCILIK

İlimizin ekonomik hayatında genellikle ziraat sektörü en önemli kesimi teşkil etmektedir. İlimizde en fazla elde edilen ürünler; buğday, arpa, çavdar, pancar, patates, nohut ve fasulyedir. Kiraz ve vişnesi kalitece üstündür. İlimiz köylerinde son zamanlarda fenni arıcılık ve tavukçuluk yayılma istidadı göstermektedir. İl dahilinde hayvancılık ziraatın en önemli konulu teşkil etmektedir. 1965 yılı itibariyle il merkezinde 180 bin koyun, 175 bin tiftik keçi, 35 bin kıl keçi, 50 bin sığır, 7 bin manda, 8 bin at, 12 bin merkep mevcuttur. Kümes hayvanları sayısı; tavuk – horoz 500 bin, hindi 45 bin, kaz 13 bin, ördek 6 bin adet mevcuttur.

KÜTAHYA’DAKİ ORMANCILIK

Kütahya ili orman bakımından oldukça zengindir. İl dahilinde 450 bin hektar ormanlık alan vardır.

KÜTAHYA’DA MADENCİLİK

Bölgemiz maden varlığı bakımından çok zengin rezerv ve çeşitlilik arz etmektedir. Devlet önderliğinde bölgemizde bulunan yer altı servetinin değerlendirilmesi mümkün olacaktır. Maden kömürü, bor, manyezit, krom, kurşun, anti muan, demir, boraks, mangenez.

KÜTAHYA’DA SINAYİ DURUM

İlimiz Orta Anadolu ile Ege Bölgesi arasında başlıca sanayi merkezlerinden biri olmaya namzettir. Sanayi bölgesine alt yapı yatırımlarının tamamlanması ve sanayi kredileri kolaylıklarının sağlanması halinde gelişme süratle artacaktır. Belli başlı mevcut sanayi durumu. (1965) Gıda sanayi; Un imalatı, şeker imalatı, kiremit ve tuğla, kerestecilik, çinicilik, elektrik enerji üretimi, Seyitömer Termik Santrali kuruluş aşamasında ve Azot Sanayi.

KÜTAHYA’DA TURİZM

Kütahya tarihi ve tabii güzellikleri yanında şifalı termal suları sinesinde barındırmasından dolayı ehemmiyet kazanmaya başlamış bulunmaktadır. Yoncalı Hamamları; Kütahya’ya 17 Km. mesafede, Kütahya – Tavşanlı şosesi üzerindedir. Suyunun radyoaktivitesi 42-56 arasındadır. Çamurunun bilhassa romatizma ve siyatiğe karşı şifa verici olması sebebi ile çok ilgi görmektedir. Ayrıca tarihi erkekler ve kadınlar hamamı, kükürt hamamı ile dübecikler. Ilıca Kaplıcaları; Kütahya – Eskişehir şosesi üzerinde 23 Km.’den ayrılan 4 Km’lik bir yolla gidilen ormanlıklar içinde olan bir kaplıcadır. Bilhassa halkın dinlenme ve istirahat yeridir. Boyalık tabir edilen Mağara Hamamı, Kadınlar Hamamı ve Hasulhas mevcuttur. Kütahya Belediyesi tarafından Ilıca’da 1966 yılında hizmete açılan Otel Harlek, motel, otel, lokanta, banyo olarak hizmet vermektedir.

KÜTAHYA FOLKLORU

Uzun yıllar Germiyan Beyliği’nin başkenti ve Osmanlı İmparatorluğu’nun sancak merkezi olan Kütahya, folklör bakımından çok zengindir. Örf, adet ve gelenekler, töreler, deyimler ve türküleri ile oyunlarıyla zengin ve ihtişamlı Kütahya folkloru ortaya çıkmaktadır. Yöresel kıyafetler ve kumaşları kalite ve zarafet bakımından emsallerinden yüksektir. En kıymetli kıyafetler el tezgahlarında dokunan ipek ve yünlü kumaşlar üzerine altın sırma ile gergefte işlenenlerdir. En kıymetlileri tefe başı, pullu, eğrimli, çatkılıdır. Bunlardan biraz hafif olanlar; diz bağlı, dallı, bindallı, yolaklı, İzmirli ve harelidir. Tefe başı 1936 yılında Ankara’da yapılan kıyafet yarışmasında, diğer illerin kıyafetleri arasında birinciliği kazanmıştır. Adını “tefe” tabirinden aldığı tahmin edilen bu kıyafet, altın para zamanında 20-25 altın liraya mâl olmakta iken günümüzde 10-12 bin liraya alınıp satılmaktadır. Kütahya kadın kıyafetlerini oyalı daneler tamamlar. Her kıyafete göre örtülecek oyalı daneler mevcuttur.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar