Connect with us

MUSTAFA MURAT AYDIN

MEŞE PALAMUDU

Meşe Palamudu, meşe ağacının meyvesidir. Meşe palamudu boyacılıkta ve sepicilikte kullanılır.

(Sepicilik: dericilikte kullanılan tabaklama aşamalarından birisidir.)

Ayrıca Meşe Palamudu doğada yaşayan hayvanların birçoğu için yüksek proteinli gıda kaynağıdır.

Meşe Ağacı ise 3 metreden 25 metreye kadar büyüyebilen Anadolu’ya has kadim bir ağaçtır. Bir çok canlı hayvana ev sahipliği yapan bu ağaç aynı zamanda çok dayanıklı bir kereste ağacıdır.  Bu ağaçların ormanları oldukça ilginç özelliklere sahiptir. Öyle ki, bu meşelik orman alanları, kışın ılık ve yazın serin olmaktadır. Meşe ağacı ormanlarının iklim dengelemede sahip olduğu bu özellik; çevre felaketlerinin önlenmesinde önemli bir faktör. Üstelik yarı çorak bölgeler de dahi kolayca yetişebiliyor. Meşe ağacı üzerinde yetişen yosunlardan elde edilen meşe yosunu yağı da pek çok tıbbi etkide kullanılmaktadır.

Derhal kalkıp meşe ağacı dikmek istediğiniz değil mi?

Kesinlikle öyle, bol bol dikilmeli. Bu sene belki biraz geç kalmış olabilirsiniz ancak seneye dikmek için şimdiden hatırlatmalarınıza ekleyin.

Bu sene dikemedim diye de fazla üzülmeyin. Çünkü bu sene başlatılan bir kampanya ile Kütahya’da 10bine yakın meşe palamudundan fide yetiştirilmeye başlandı bile…

Nasıl mı? Gelin hep birlikte göz atalım.

Domaniç orman yangınlarının ardından Deliler Dahiler Kapılar Köprüler grubu Kütahya’da bir kampanya başlattı. Meşe Palamudundan fide yetiştirme kampanyası.

Meşe Palamudu projesinin bir çok özelliği bulunuyor; bunlardan birisi ucuz olması.

Meşe palamudu sonbaharda dağlarda bolca bulunabiliyor. Gidip parayla satın almanıza gerek yok.

Bir diğer özelliği ise kolay olması. Meşe Palamudundan fide yetiştirmek çok basit. Bir ufak su şişesini ortadan ikiye kesip toprak dolduruyorsunuz, meşe palamudunu da yan olarak yatırıp üzerini toprakla kapatıyorsunuz, işlem tamam. 2-3 günde az az sulamanız yeterli. 2-3 ay içinde yemyeşil bir fideniz yetişmiş olacak.

Bir diğer özelliği aidiyet duygusu kazandırması. Bu işlemleri yaparken birilerine ihtiyaç duymuyorsunuz kendinizin yetiştirip büyüttüğü, size ait bir fideniz oluyor. Gözünüzün önünde bebeğiniz gibi büyüyor. Sonrası ise toprakla buluşturmak ve size ait bir ağaç…

Şu dünya hayatında bir dikili ağacınızın olması… Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Emin olun yaşaması da bir o kadar zevkli.

Bu projenin görünmeyen birçok özelliği de var. Bu ucuz, kolay ve kaliteli etkinliği duyan bir çok okul etkinliğin kendi öğrencileri ile de olmasını istemiş. Bunun için Deliler Dahiler Kapılar Köprüler grubu ile iletişime geçilmiş. Birçok resmi ve özel okul bu etkinliği kendi okullarında uyguladılar. Ve bu uygulamalarda da onlara Dumlupınar Üniversitesi öğrencileri eşlik edip, yol gösterdi. Yani Deliler Dahiler Kapılar Köprüler grubu ilkokul öğrencileri ile üniversite öğrencileri arasında köprü oldular. Ve açılan bu yol sayesinde şuan binlerce ilkokul öğrencisi evlerinde kendi fidelerini yetiştiriyor.

Soru; Meşe palamudu yetiştirmek kolay ve ucuz eyvallah, peki meşe palamutları nereden geliyor?

Bu dahice düşüncenin delisi de dahisi de o olunca oldu. Kemal Yarcı neredeyse 1 ay boyunca her pazar dağa meşe palamudu toplamaya çıkarak 10bine yakın meşe palamudunu herkeslere yetiştirdi.

Söz gelimi;

Deliler Dahiler Kapılar Köprüler grubu isimlerinin tüm fonksiyonlarını bir kez daha şu şekilde hayata geçirmiş oldu; “Dahice bir düşünce, delice bir hareket, şehirle orman arasında bir kapı, nesiller arası bir köprü” oldu, oldular.

Var olsunlar…

Saygılarımla,

Mustafa Murat AYDIN

Kütahya; amustafamurat@gmail.com

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar