Connect with us

ZEKİ ŞAN

DÜNYADAKİ TERÖR ÖRGÜTLERİ FARC ÖRGÜTÜ -2-

FARC’IN KURULUŞUNA GİDEN SÜREÇ

Marulanda ve köklü ailesi, zamanın sosyalist, devrimci ve liberal parti lider ya da üyelerinin, devlet tarafından öldürülmesini hazmedemeyerek, arkasına aldıkları halk güçleri ile birlikte ilk silahlı ayaklanmayı yapmışlardı. Bu silahlı milis gruplar Genova’da ve Güney Kolombiya’da önemli destekçiler ile birlikte, ülke çapında eylemleri düzenlediler. Başlarda, sadece bir göz dağı olarak kurulan bu örgüt, sonraları hızını alamayarak FARC (Kolombiya Devrimci Halk Güçleri)’nin 1964 yılında kurulması sürecine kadar ilerledi.

FARC’ın ilk kurucu lideri Manuel Marulanda’dır. Kolombiya Komünist Partisi’nin bir kanadı olarak kurulan FARC’ın  10.000- 15.000 dolaylarında aktif militanı ve binlerce destekçisi olduğu bilinmektedir.  FARC Kolombiya’nın %35-40 gibi bir kısmının hakimiyetini ele geçirmiş ve buralarda düzeni sağladığını iddia etmektedirler. Öyle ki, halktan vergi alma ve bazı yasaları uygulamaları da onların artık bir Kolombiya yöneticisi olduklarını göstermektedir.

Manuel Marulanda’nın 24 Mayıs 2008’de kalp krizinden ölmesi ile yerine halen günümüzde de liderlik yapan Alfonso Cano gelmiştir. Alfonso Cano’nun liderliğini kabul etmeyen bir grubun varlığından da bahsetmek mümkündür.

FARC ile Kolombiya Merkez Hükümeti arasında, 1984-1990, 1998-2002 yıllarında barış görüşmeleri sonucunda kısmi ateşkes konusunda anlaşma sağlanmasına rağmen, günümüzde dahi kesin bir sonuç alınabilmiş değil.

FARC lideri Rodrigo Londono, tedavi gördüğü Küba’dan, yeni kuracakları siyasi partinin kongresi için Kolombiya’ya döndü.

“Timochenko” ismiyle bilinen Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) lideri Rodrigo Londono, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, örgütün kuracağı siyasi partinin 27 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde düzenlenecek kongresine katılmak için Kolombiya’ya döndüğünü duyurdu.

Londono, 2 Temmuz’da şiddetli göğüs ağrısı, baş dönmesi ve çarpıntı şikayetiyle Kolombiya’nın Villavicencio kentindeki hastanenin acil servisine kaldırılmıştı.

FARC lideri daha sonra sağlık durumunun iyiye gittiğini sosyal medyadan duyurmuş, ardından tedavisine devam edilmesi için Küba’ya gitmişti.

Londono geçen mart ayında yine Küba’da enfarktüs nedeniyle bir süre tedavi görmüştü.

Rodrigo Londono, Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’la Mesetas kenti kırsalındaki La Guajira toplanma alanında 27 Haziran’da FARC’ın silahlarının tamamının teslim alındığı törene katılmıştı.

Kolombiya’daki 52 yıllık silahlı geçmişine hükümetle yaptığı barış anlaşmasıyla son veren örgüt, siyasetteki yeni hayatında da FARC ismiyle varlığını sürdürmek için “Kolombiya Alternatif Devrimci Gücü” anlamına gelen “Fuerza Alternativa Revolucionaria de Colombia” adını kullanacağını duyurmuştu.

Birleşmiş Milletlerin, FARC’tan teslim aldığı silahların yüklü olduğu son konteyner, La Guajira yönetim bölgesine bağlı Fonseca kenti kırsalındaki Pondores toplanma alanında yapılan törenle, Devlet Başkanı Santos tarafından uğurlanmış ve örgütün silahlı geçmişine nokta konulmuştu.

Nüfusu 48 milyonu aşan Latin Amerika ülkesi Kolombiya’da yarım yüzyıldan fazla süren iç savaş, 260 bine yakın kişinin hayatını kaybetmesine ve 6 milyondan fazla kişinin göç etmesine neden olmuştu.

 

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar