Connect with us

EĞİTİM

25’İNCİ YILINDA BÜYÜK BAŞARI EN YENİLİKÇİ ÜNİVERSİTELER ARASINDAYIZ

TÜBİTAK, “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017” sonuçlarını açıkladı. Yapılan açılamada Dumlupınar Üniversitesi girişimci ve yenilikçi üniversite endeksinde 39’uncu sırada yer aldı.

TÜBİTAK tarafından, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik performanslarına göre sıralandığı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017 yılı sıralaması Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından açıklandı. Üniversiteler arasındaki rekabeti artıracak, onları motive edecek bu türden çalışmaların artmasını dilediğini belirten Bakan Özlü, “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi çalışması, üniversitelerin eğitim kalitesine göre sıralandığı bir liste veya en başarılı üniversiteyi ortaya koyan bir sıralama değildir” dedi.

Araştırmada 50 üniversite yer alırken bu yılın birincisinin 90,97 puanla Sabancı Üniversitesi oldu. Sıralamada Dumlupınar Üniversitesi toplamda 35,34 puanla 39’uncu sırada yer aldı. farklı kategorilerin baz alınarak değerlendirildiği sıralamada Dumlupınar Üniversitesi bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliğinde 7,5, fikri mülkiyet havuzunda 3,7, işbirliği ve etkileşimde 8,9, girişimcilik ve yenilikçilik kültüründe 3,6 ve ekonomik katkı ve ticarileşme alanında 11,6 puan aldı. 2012 yılından günümüze kadar yapılan değerlendirmede Dumlupınar Üniversitesi ilk kez 2016 yılında sırlamaya girdi. DPÜ 2016 yılında listeye 31,37 puanla 46’ıncı sırada girdi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar