Connect with us

EKONOMİ

İŞ DÜNYASI YILI DEĞERLENDİRDİ

  1. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü tarafından organize edilen kahvaltı programında Kütahya’nın ekonomik yapısı ve OSB’ler ele alındı. Kahvaltıya katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir daha iyisinin yapılması noktasında çalışmaların kararlılıkla sürdüğünü söyledi.
  2. OSB Müdürlüğünün organize ettiği birlik kahvaltısında iş dünyasının yanı sıra Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra AK Parti Kütahya Milletvekilleri Şükrü Nazlı ile İshak Gazel, Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Genel Meclisi Başkanı Musa Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Murat Koyak katıldı. Toplantıda 2. OSB başta olmak üzere Kütahya’daki OSB’lerin geldiği nokta, Zafer OSB’nin son durumu, yerli otomobil üretim gibi konular ele alındı. Vali Nayir iş dünyasının icraatlarını ve taleplerini dinledi.

Toplantının açılış konuşmasını 2. Organize Sanayi Bölge Müdürü Murat Demir yaptı. Demir, 2017 yılı faaliyetlerini anlattı, 2018 yılı planları hakkında bilgiler verdi.

“AR-GE MERKEZİNİ KURAN İLK FABRİKA”

Murat Demir’in ardından 2. OSB’de faaliyet gösteren Kahramanmaraş Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş Kütahya Fabrika Müdürü Metehan Besen söz aldı. Fabrika faaliyetleri, üretim ve istihdam hakkında katılımcıları bilgilendiren Besen, “Kahramanmaraş Kağıt Sanayi 1989 yılında, Kahramanmaraş merkezde kurulmuş, o gün itibariyle 40 bin ton kapasiteli bir kağıt fabrikasıydı. 1997 yılında ikinci bir kağıt makinesi kurarak kapasitesini ülkemizde kağıt üretimi olarak ilk sıralara taşımış ve 100 bin ton kapasiteye kadar çıkarmıştır. 2010 yılında yeni bir yatırım kararı alarak Kütahya 2. OSB’de inşaata başladı ve 2012’nin ikinci çeyreğinde de üretime geçmiş oldu. Bu üretimle birlikte kapasitemizi daha da artırmış ve yılda yaklaşık 150 bin tona çıkardı. 1989 yılında 428 ton üretimden her yıl artan bir grafikle geçen yıl 272 bin 965 ton üretime ulaştı. Bugün itibariyle 295 bin ton üretimle, üretimimizi daha fazla gerçekleştirmiş olduk. Türkiye’de kağıt üretimi yapan fabrikalar arasında Ar-Ge merkezini kuran ilk fabrika oldu. 157 m2 bir alana ve bunun içerisinde 23 bin 800 m2’lik kapalı alana sahibiz. Dönüştürülmüş hurda kağıdın kullanıldığı bir fabrikayız. Bugüne dek yaptığımız üretimle 47 milyon ağacın yok olmasını bu şekilde önlemiş oluyoruz. Fabrikamız daha çok oluklu mukavva sektörüne hizmet eden kağıtların üretiminin yapıldığı bir fabrikadır. Fabrikamızda şu an çalışan sayısı 165 kişi. Yeni yatırımımızla birlikte 23 bin 800 m2’lik bir alana kurmuş olduğumuz alanla birlikte toplam kapalı alanımız yüzde 29,7’ye çıkmış olacak” dedi.

“İTALYA, İSPANYA, ÇİN’E SERAMİK SATIYORUZ”

Toplantıda NG Kütahya Seramik Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral da söz aldı. 1989 yılında kurulan Kütahya Seramik’in kuruluşundan bugüne yaşanan süreci paylaşan Erkan Güral, “Kütahya Seramik ilk başladığı sene 1 milyon m2 yıl üretim kapasitesine sahipti. Bugün geldiğimiz noktada ulaşmış olduğu rakam 37 milyon m2 yıllık üretim kapasitesi. Türkiye geneline yayılmış 220 tane mağazamız var. Biz bu konuya çok önem veriyoruz. Bahar ve yaz aylarının gelmesiyle birlikte 10-15 mağaza daha açmayı planlıyoruz. 2014 yılında OSB içerisindeki fabrikamızda dünyanın sayılı makine üreticilerinden bir tanesinin yeni geliştirmiş olduğu bir teknolojiyi satın aldık. Bu Türkiye’de bir ilkti. 2014 yılından beri Türkiye’nin en büyük ebatlı seramiklerini üretiyoruz. Bu fabrikada üretilen ürünleri dünyanın pek çok yerine satıyoruz ama bizim için esas gurur noktası 3 seramik ülkesi var. İtalya, İspanya, Çin’e seramik satıyoruz. Türkiye’den Çin’e seramik ihracatı gerçekleştiren ilk ve tek seramik markasıyız. Red Dot Tasarım Ödülünü aldık. Bu ödül dünyada ilk defa bir seramik firması tarafından kazanıldı. Almanya’da ödül törenine gittiğimde kürsüde yanımda Ferrari’nin tasarımcısı vardı, diğer yanımda Airbus Business Class tasarımını yapan tasarımcı vardı. Bir Kütahyalı olarak onlarla birlikte aynı kürsüde tasarım ödülünü almak çok keyifli ve gururluydu. 2015 senesinde Kütahya Seramik fabrikalarında 1267, 2017 senesinde ise 1670 çalışan arkadaşa ulaştık. 2017 senesinde maaşlarımızın toplamı 75 Milyon TL oldu. Kütahya Seramikten, Kütahya ekonomisine böyle bir katma değer geliyor 1 yılda. Biz tabi enerjiyi yoğun kullanan bir sektörüyüz.  2017 senesi içerisinde doğalgaza 58 Milyon TL, elektrikte 2015 yılında 21 Milyon TL giderimiz varken 2017 yılında artan kapasitelerimizle birlikte 25 Milyon TL’ye yükseltmişiz” ifadelerini kullandı.

“2. OSB’DE YÜZDE 80 DOLULUK ORANINA ULAŞILDI”

Türkiye’de ve dünyada söz sahibi fabrikaların Kütahya’da üretim yapmasından gurur duyduğunu dile getiren Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Bizler yerel yönetici olarak şehrimizin gelişmesi, ilerlemesi, katma değerin yükselmesi noktasında elimizden gelen gayreti sizlerle beraber gösteriyoruz. Bu şekilde yatırımları gördükçe, yalnızca Türkiye’de değil, dünyada söz sahibi fabrikalarımızın Kütahya’dan yükselmesi, bacalarının burada tütmesi bizlere ayrı bir gurur oluyor. 1950’lerde bölgede en büyük kamu yatırımını almış, bölgenin yıldızı olmuş bir şehir; ama özel müteşebbisin de biraz önü kesilmiş, özel sektör çok fazla gelişmemiş. Kamu yatırımları bittikten sonra özel sektörün gelişmemesinden dolayı fetret dönemi yaşadık. Bu tarih yaklaşık 2004 yılına kadar devam etti. 1. OSB 1970’lerde yeri tespit edilmiş, 2004 yılında yerel yönetici olduğumuzda 1. OSB’nin doluluk oranı yüzde 10 seviyesindeydi. Yaklaşık 600 kişi çalışıyordu ve bugün 1. OSB’nin 7 bin 500 civarında çalışanı var. 2. OSB’de yeni gelecek fabrikayla beraber yüzde 80 doluluk oranına ulaşacağız. Altıntaş Zafer OSB’nin izinleri alındı, parselasyon çalışmaları devam ediyor. İlimizde gerek Tavşanlı, gerek Gediz OSB’leriyle sanayi noktasında önemli bir noktaya geldiğimizi paylaşmak istiyorum. Bu konuda kendi emeğini, parasını yatırıma dönüştüren tüm sanayici iş adamlarımızı yürekten kutluyorum ve bu gelişimin de istikrardan dolayı olduğunu vurgulamak istiyorum” şeklinde konuştu.

“YATIRIMCILARIMIZI YONCALI’YA BEKLİYORUZ”

İş adamlarına Yoncalı termal bölgesinde yatırım yapmaları çağrısında bulunan Başkan Saraçoğlu, “Şehrin gelişmesi noktasında Kütahya’daki yatak kapasitesini artırmamız gerekiyor. Biz bununla ilgili yerel yönetici olarak otel yapımı konusunda her daim belediyede yapacağımız imar düzenlemeleri noktasında yardımcı olmaya ve gereken desteği vermeye hazır olduğumuzu söylemek istiyorum. Özellikle Yoncalı termal bölgemizde yaklaşık 6 milyon m2 bir alanda imar uygulaması yaptığımızı, suyunun hazır olduğunu, doğalgazın da bu yıl itibariyle hazır hale getirildiğini paylaşmak istiyorum. Artık yatırımcılarımızı bekliyoruz. Gelecek açısından bu çok önemli. Bu konuda biz göreve hazırız. Bütün düzenlemeleri yapmak için emrinizdeyiz” dedi.

“KÜTAHYA 15 YILDA CİDDİ YATIRIMLAR ALDI”

Kütahya’nın 15 yıl içerisinde önemli altyapı yatırımları aldığını kaydeden AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, “Bunlar geçmişte yoktu. Eğer doğalgaz 2003 yılında Kütahya’ya gelmemiş olsaydı bugün birçok sanayi sektörü burada yatırım yapamazdı. Yaptığımız yollar, telekomünikasyon ve elektrik çalışmaları, bütün bunlar tamamlandı ve bugün her yerde güvenli bir şekilde enerji, altyapı imkanlarını verebilir durumdayız. Sayın Valimizin desteği, benim de katkılarımla elektrik lisansını da aldık, doğrudan elektrik verebiliyoruz. Kütahya’da bundan 15 sene önce 14-15 küçük firma vardı 1. OSB’de. Şu anda 4 OSB var, beşincisini hazırlıyoruz. Yaklaşık 115 yeni fabrika kuruldu bu süreçte, toplam 130 aktif fabrikamız var. İnşaat safhasında olan 30-40 fabrikanın da çalışmaları sürüyor. SSK işçi sayısı olarak baktığınızda 2002 yılında 41 bin iken bugün bu rakam 99 bine yükselmiş durumda. Kütahya sektörel ve bölgesel teşvikler anlamında 5. Bölge teşvikleriyle, yatırımcılarımız Batı bölgelerinde sadece Düzce ve Kütahya’da bu imkana sahipler.  Önemli bir teşvik aracına sahibiz. Zafer OSB ile ilgili önemli çalışmalar yapıyoruz. Yaklaşık 2 yıldır Sayın Valim, Belediye Başkanımızla birlikte takip ediyoruz. Önümüzdeki Mart, Nisan aylarından itibaren yatırımcılara verilebilecek duruma getirilmeye çalışılıyor. Çok stratejik bir bölge, hem sektörel ve bölgesel teşvikler anlamında ciddi bir teşvikin olduğu, hem de yollar itibariyle baktığınız zaman İstanbul, Kütahya, Antalya ana karayolu üzerinde, bunun yanında Ankara, İzmir otoyolu projesi de OSB’ye 8 km. mesafede geçiyor. Hızlı tren hattı bölgeden geçecek ve havalimanımız var. Deniz, hava ve kara taşımacılığı için son derece önemli” diye konuştu.

“YERLİ OTOMOBİL İÇİN ALTINTAŞ ZAFER OSB UYGUN”

Yerli otomobil üretiminin Kütahya’da yapılması noktasında girişimlerin sürdüğünü dile getiren AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı, “Yerli otomobil için Batı bölgeleri içerisinde bence en uygun yer Altıntaş Zafer OSB’dir. Bu avantajları taşıyan başka bir yerin olduğunu düşünmüyorum. Teknik ve fiziki olarak uygunuz. Bu olmasa bile Kütahya otomotiv sektöründe önemli bir mesafe aldı. 13 ayrı fabrikada 5 bin kişi istihdam ediliyor. Bunun yerli otomobilin üretimiyle de taçlanacağını düşünüyoruz. Bu konuda girişimler de yapılıyor. Burada üretim yapan, Kütahya’nın ekonomisine, sanayisine katkı veren herkesi gönülden kutluyorum. Her türlü sorununuzda yanınızda olacağız” dedi.

“DAHA İYİSİNİ GERÇEKLEŞTİRME AZİM VE KARARLILIĞI İÇERİSİNDEYİZ”

İş adamlarıyla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, Zafer Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan ve Kalkınma Bakanlığınca onaylanan Gelişen KOBİ Mali Destek Programının iş adamları için bir fırsat olduğunu belirtti. Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Devlet olarak bizler sanayiden çekiliyoruz; ama sanayinin altyapısında, eskisinden daha etkili olarak var olmaya çalışıyoruz. Sizlerin ihtiyaç duyduğu altyapıyı, destekleri sağlayarak, devlet olarak daha iyisini gerçekleştirme azim ve kararlılığı içerisindeyiz. Bu amaçla Uşak’ta yapmış olduğumuz yeni proje teklif çağrısında, 4 ili kapsayacak şekilde bölgemiz için iki ana başlık altında yeni bir teklif çağrısına çıktık. Bunlardan bir tanesi sizleri de direkt ilgilendiren Gelişen KOBİ Mali Destek Programıydı. Buradan da kendi ilimiz olarak beklentilerimizi yüksek tutmaya çalışıyoruz. Ar-Ge faaliyetlerinin geliştirilmesi, ürün ya da üretim sürecinin yeniliklerinin yapılması, bilgi, teknoloji transferinin yapılabilmesi için sizlerin hazırlayacağı projelerle pazarlama kabiliyet ve kapasitelerini geliştirmeye, ürün, üretim süreçlerinde kalite standartlarını sağlamaya yönelik projeleriniz desteklenebilecek. Bunlarda üst sınır orta ölçeklileri için hibe desteği 800 bin TL, küçük ölçekliler için 600 bin TL, mikro ölçekliler için de 400 bin TL olarak ilanımızı yaptık. Bunların da sizler için birer fırsat olmasını bekliyoruz” dedi.

“ELEKTRİK SATIŞ LİSANSINI ALDIK”

2017 yılının başarıyla tamamlandığını dile getiren Vali Ahmet Hamdi Nayir, 2. OSB’de elektrik satış lisansının alındığını, su hatlarının döşeneceğini söyledi. Vali Nayir, “Bu yılı başarılı bir yıl olarak değerlendiriyorum. Yönetim kurulu arkadaşlarımıza, karar organı olan müteşebbis heyeti arkadaşlarımıza ve burada görev alan, hizmetlerini sürdüren sanayici arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Bizler için altyapı çalışmaları tamamlayabilmek çok önemliydi. 6 Milyon TL’lik bir harcamayla elektrik altyapımızı daha sağlıklı hale getirdiğimize inanıyorum. 2017 yılı bütçemiz 15 milyon TL civarındaydı, 2018 yılı bütçe teklifimiz 85 milyon TL’lik bir bütçe. Bunda da en önemli payı elektrik satış lisansını almamızdan dolayı oradan girdi – çıktı yapacak paralar oluşturacak; ama geçen yıl ki yatırım harcamalarımızın 2 katı kadar, 13 milyon TL civarında yeni yatırım için kaynak ayırdık. Şimdiye kadar burada su altyapısını oluşturmamıştık, firmalarımız kendi imkânlarıyla sularını karşılamışlardı. En azından temiz su hatlarımızı döşemeye çalışacağız. Tren yolu üzerinde bir köprümüz var, onu yenilemeye, yollardaki eksiklerimizi tamamlamaya, doğalgazla ilgili diğer genişleme alanlarımız, yeni faaliyete girecek yerlerle ilgili olarak çalışmalarımızı tamamlamaya çalışacağız. Altyapı çalışmalarımızla ilgili olarak hem il özel idaremiz, hem belediyemiz kendi işleri gibi OSB’nin de kurucu üyeleri olarak gerekli desteği verdiklerini söylemek istiyorum” ifadelerini kullandı.

“2. OSB’DEKİ AİLE HAVASINDAN MUTLUYUZ”

Müteşebbis heyetine sorunların çözümünde gösterdikleri anlayıştan dolayı teşekkür eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Zaman zaman bir müteşebbisimizin sıkıntısında diğer müteşebbisimizin destek vermesine, özellikle Kahramanmaraş kağıt fabrikasının enerji yönünden komşu parsellere destek vermesi bizleri mutlu etti.İnşallah her geçen gün problemlerimiz daha azalacak, bu tür katkılara daha az ihtiyaç duyacağız, burayı daha güzel hale getireceğiz. Bizlerin, ilimizin, ülkemizin ihtiyaç duyduğu çok önemli getirileri sağlayacak olan sanayimizin bir parçası, 2. OSB olarak biz buradaki sorumluluğu bütün arkadaşlarımızla paylaşarak en iyisini yapma gayreti ve faaliyeti içerisindeyiz. Varsa eksikliklerimiz onları birinci ağızdan, sizler tarafından dile getirilmesini istiyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Vali Ahmet Hamdi Nayir ile beraberindeki protokol üyeleri tarafından 2. OSB elektrik altyapısı açılışı gerçekleştirildi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar