Connect with us

EKONOMİ

247 MİLYON 522 BİN DOLARLIK İHRACAT İLE KÜTAHYA KENDİ REKORUNU KIRDI

Published

on

4 OSB bölgesinde üretilen ürünleri başarılı bir şekilde ihracat eden Kütahya sanayisi 2017 yılı için konulan 200 milyon dolar hedefini 47 milyon dolar aşarak 2017 yılını 247 milyon 522 bin dolar ihracat ile kapattı.
5. OSB kurulum çalışmaları devam eden Kütahya’da üretilen ürünler dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor. Yapılan ihracatla birlikte Kütahya ve ülke ekonomisine önemli girdi sağlanıyor. 2017 yılında 200 milyon dolar ihracat hedefi olan Kütahya bu hedefi 47 milyon dolar geride bırakarak 247 milyon 522 bin dolar ihracat gerçekleştirdi.
KASIM AYI İHRACAT ŞAMPİYONU
247 milyon 522 bin dolarlık ihracatta en büyük pay Kasım ayında oldu. Kasım ayında yine kendi rekorunu kıran Kütahya 24 milyon 73 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. En az ihracatın gerçekleştiği ay Şubat ayında ise 15 milyon 559 bin dolarlık ihracat yapıldı. Kütahya 247 milyon dolarlık ihracatı ile Türkiye’deki 81 içinde 34’üncü sırada yer aldı.
TOPRAK ÜRÜNLERİ BAŞI ÇEKİYOR
Sektörlere göre yapılan ihracat dağılımına bakıldığında en büyük yük toprak ürünlerinde. Kütahya çimento, cam, seramik ve toprak ürünleri sektöründe 2017 yılında toplamda 147 milyon 891 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2016 yılında aynı sektörde 130 milyon 505 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Kütahya bir önceki yıla göre ihracatını toprak ürünleri sektöründe %13,32 artırdı. Toprak ürünlerini ise 32 milyon 362 bin dolarla demir ve demir dışı metaller sektörü izledi. Demir ürünlerini ise 20 milyon 83 bin dolarla elektrik, elektronik ve hizmet sektörü izledi. Yüzde olarak en büyük artış ise %29 bin 19’luk artış ile ya sebze ve meyvede gerçekleşti. Toplam ihracatta ise 2016 yılına göre 2017 yılında %24,68’lik bir artış sağlandı.
ŞAMPİYON BULGARİSTAN, LİDER İSVİÇRE
2017 yılı içinden çok ihracat yapılan ülke komşumuz Bulgaristan oldu. 22 milyon 251 bin dolarlık ihracat ile Bulgaristan Kütahya’dan en çok ürün alan ülke oldu. Bulgaristan’ı 20 milyon 390 bin dolar ile İtalya, 19 milyon 835 bin dolar ile Almanya, 14 milyon 930 bin dolar ile İspanya izledi. 2017 yılı içinde yüzde olarak en büyük artış İsviçre’de yaşandı. 2016 yılında İsviçre’ye 489 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Kütahya 2017 yılında %2013’lük artışla İsviçre’ye olan ihracatını artırarak 10 milyon 348 bin dolara çıkarttı. 2017 yılında 132 ülkeye ihracat yapılırken 5 serbest bölgeye de ihracat yapıldı. Dünya’nın en gelişmiş ülkelerinden en küçük ada ülkelerine kadar geniş bir yelpazede ihracat ağı olan Kütahya 2017 yılında Çin’e yaptığı ihracatını %223 artırarak 6 milyon 842 bin dolara çıkarttı.

Continue Reading

EKONOMİ

VALİ AÇIKLADI : “KÜTAHYA’YA 58 FİRMA 2,1 MİLYAR TL YATIRIM YAPACAK”

Published

on

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, genel yayım yapan bir ekonomi gazetesine yaptığı açıklamada, Kütahyalıları sevindirecek önemli açıklamalar yaptı. Nayir, 58 firmanın toplamda 2,1 milyar lira tutarında yatırım ile Kütahya’da ekonomi trenine büyük bir hız katacağını söyledi. Son yıllarda verdiği göç ile nüfusu da düşen Kütahya’nın, bu yatırımlar ile hem ekonomik anlamda hem de nüfus olarak büyüme kaydetmesi bekleniyor. İşte o ayrıntılar…  

yenikutahya.com –HABER

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya’da faal 4 organize sanayi bölgesinin (OSB) doluluk oranlarının, bir önceki yıla göre yüzde 51’den yüzde 75’e yükseldiğini, proje aşamasındaki parsellerle birlikte doluluğun yaklaşık yüzde 92’lere ulaştığını söyledi. Nayir, 58 firmanın yatırım yapmaya hazırlandığı kentte bu yatırımların 2.1 milyar lirayı bulduğunu söyledi.

Vali Nayir, “Kütahya 1. OSB yeni genişleme alanıyla birlikte bir önceki yıla göre yüzde 53’ten yüzde 84 doluluk oranına, Kütahya 2. OSB yüzde 34’ten yüzde 54 doluluk oranına, Tavşanlı OSB yüzde 68’e, Gediz OSB de yüzde 70 doluluk oranına yükseldi. Faal durumda olan toplam 4 OSB’nin doluluk oranları bir önceli yıla göre yüzde 51’den yüzde 75’e çıktı. Hatta proje aşamasındaki parsellerle beraber doluluk oranı yüzde 92’lere ulaşıyor” dedi.

Kütahya’daki OSB’lerin istihdam rakamlarının bir yıl içerisinde yüzde 20’lik bir artış göstererek, 12 bin 757 kişiye ulaşıldığını dile getiren Nayir, ‘’İlimizin yatırımcılar için kolay ulaşılabilir ve huzurlu. Ayrıca ülkemizin batısında yer alıp en yüksek oranlarda teşvik alan bir şehir. Bu nedenle aktif haldeki OSB’lerimizde yer tahsisi yapılabilecek sayılı parsel kaldı şeklinde konuştu. Zafer Kalkınma Ajansı bünyesindeki Yatırım Destek Ofisi’nin, Kütahya’ya yatırım planlayan yatırımcıların işlerini tek elden koordine ettiğine dikkat çeken Nayir, ofisin rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunduğunu da belirtti. Nayir, ‘’Önümüzdeki dönemde Kütahya’ya yatırım kararı alan tahmini 58 firma tarafından, 2 milyar 150 milyon TL’lik yatırım planlandı ve 4 bin 332 kişilik istihdam hedefi ortaya kondu’’ ifadelerini kullandı.

20 firma hazır Aktif halde bulunan 4 OSB’de doluluk oranlarının hızlı artış göstermesinden dolayı Kütahya’ya olan talebi karşılayabilmek için Zafer OSB’yi kurduklarını kaydeden Nayir, “Zafer Hava Limanı’na yakın, 565 hektarlık alanda ve Kütahya merkeze 27 kilometre uzaklıkta ilin 5. organize sanayi bölgesi olarak Zafer OSB’yi kurduk. Zafer OSB’de yer alacak 20 firma ilkelerin hazırlanmasını bekliyor” dedi. OSB’nin bütün altyapı projelerini tamamladıklarını, 2019 yılı başlamadan ilk kazmanın vurulacağını belirten Vali Nayir, “Zafer OSB hem Kütahya hem Eskişehir hem de Afyonkarahisar’a hitap edebilecek bir noktada” diye konuştu.

Continue Reading

DİĞER

ANKARAGÜCÜ SÜPERLİG MAÇLARINI AFYON’DA OYNAMA KARARI ALDI

Published

on

Afyonkarahisar, Spor Toto Süper Lig’in yeni ekibi Ankaragücü’ne sezonun ilk yarısı boyunca ev sahipliği yapacak. Turizmden sonra stat avantajını da kullanan Kütahya’nın komşusu Afyon ili, farkını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Ankaragücü, Süper Lig’de sezonun ilk yarısındaki iç saha maçlarını Ankara’daki Eryaman Stadyumu’nun yetişmemesi sebebiyle Afyon Zafer Stadyumu’nda oynama kararı aldı. Kütahya ile benzer özellikleri taşıyan Afyonkarahisar’ın bu dev organizasyonu kapması, kamuoyunda Kütahya’nın otelcilik, ulaşım, stat ve alt yapı bakımında eksikliğini bir kere daha gün yüzüne çıkardı.

Ankaragücü’nün Süper Lig’in ilk yarısında oynayacağı 9 maçta rakip takımların taraftarlarının akın edeceği Afyonkarahisar’da esnaflar ve oteller büyük bir gelir elde edecek. Türkiye’de milyonlarca taraftarı bulunan 4 büyük takımdan 3’ünü Zafer Stadyumu’nda konuk edecek Afyonkarahisar, bu organizasyon ile tüm Türkiye’ye adını duyurarak önemli bir tanıtımda yapmış olacak.

Ankaragücü yönetiminin açıkladığı bu kararın ardından Kütahya kamuoyu bir kez daha aradaki farkı sorgulamaya başladı. Kütahya’nın konumu, ulaşım ve yeraltı zenginlikleri bakımından Afyonkarahisar’dan daha iyi özellikleri taşımasına rağmen ne bir stat nede yeterli konaklama alanları mevcut.  Hem termalde hem de stat konusunda Kütahya’dan çok daha önce adımlar atan ve takımını da PTT 1. Lige çıkartan Afyonspor, futbolda da Türkiye’nin en gözde yerlerinden biri konumuna gelmek üzere. Sezon öncesi yerli ve yabancı takımları ağırlayan Afyonkarahisar böylelikle hızla gelişimi sürdürüyor.  Kütahya ise yılardır ne bir stat nede termal konaklama alanlarında yeterince gelişim gösteremiyor.

Gazete Kırküç’ten Bünyamin Çapgulaş’ın haberine göre, Ankaragücü’nün Afyonkarahisar’da oynamama kararının ardından Kütahyalılar statlarının bile olmadığından yakınarak “Takımımız amatörde. Termal tesislerimiz yok. Stat ise hiç yok. Yenisi yapılmadan eskisi yıkılırken, komşu yeni stadıyla aldı başını gidiyor. Termalde olduğu gibi futbolda da kaymağı Afyonkarahisar yemeye devam ediyor. Kütahya ise yine kaybeden tarafta. Bundan böyle Afyon’da esnaf da vatandaş da kazançlı çıktı.” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Continue Reading

EKONOMİ

KÜTAHYA’DA TOPLANMAYAN VİŞNE DALINDA ÇÜRÜDÜ

Published

on

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde vişne alımları sona ererken, düşük fiyat nedeniyle üreticilerin toplamadığı tonlarca vişnenin dalında çürüdüğü bildirildi. Bu durum üreticiyi gelecek yıllar için olumsuz düşündürmeye başladı.

HİSARCIK – İHA

Hisarcık ilçesinde iki hafta önce başlayan 1,50 ve 1,55 TL’den yapılan vişne alımları sonunda, Tarım Kredi Kooperatifi ve tüccar tarafından yaklaşık 70 ton vişne alımı yapıldığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çalışkan, “Düşük fiyat ve yüksek işçi yevmiyesi nedeniyle üreticilerin toplamadığı tonlarca vişne dalında çürümüştür. Bu durum vişne üreticisinin büyük zarar etmesine yol açmıştır. Kütahya 2016 yılı verilerine göre vişne üretiminde Afyon’dan sonra yıllık 30 bin 516 ton ile en fazla vişne üretimi yapan 2. il konumundadır. Vişnede düşük fiyat politikası devam edecek olursa üretim her geçen yıl düşecektir” dedi.

Continue Reading

Öne çıkanlar