Connect with us

HABERLER

İSTANBUL METROSUNU GÜRSOY SÜSLEDİ

UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ödülü sahibi çini sanatçısı Mehmet Gürsoy İstanbul’da Üsküdar- Çekmeköy metro hattının duvarlarına eserleri hayat veriyor. Gürsoy 9 durakta yer alan eserlerinin kübik maşallah yazısı taşıdığını söyledi.

İstanbul Üskidar-Çekmeköy arasındaki metro istasyonlarına Üsküdar Belediye’nin teklifi ile çini pano yapan çini sanatçısı Mehmet Gürsoy eserlerin yüzyıllarca yaşacak alt yapı tekniği ile yapıldığını söyledi. UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ödülü sahibi Gürsoy “Üsküdar Çekmeköy arasında metro durakları yapılacağı zaman Üsküdar Belediyesi bize başvurdu. Başvuruyu bir mimar koordinatörlüğünde gerçekleştirdiler. O mimar bu projede bizimle çalışmak istediğini söyledi. İstanbul’a bir imza atmak adına prestij bir iş olarak düşünüp projeyi kabul ettik. Projede 4’üncü ayı çalışıyoruz ve %80’nini bitirdik. Bugün itibariyle metro duraklarına yaptığımız eserler yapıştırılmaya başlandı. Pano şeklinde 9 ayrı durağı bizim eserlerimiz süsleyecek. Üsküdar Belediyesi tüm eserlerin aynı olmasını istediği için her durakta aynı eser yer alacak. Panoların üzerinde maşallah yazıyor küfi. Zemininde de Allah adı zikrediliyor. 50-60 tane küfi Allah yazıyor zeminde, üzerine de kübik 3 defa maşallah yazıyor. Gürkan Pehlivan hattın kompozisyonunu uyguladık. Taş çini yaptık. %85 kuartz alt yapı ile yapılan eserlerimiz yüzyıllar boyu hayatta kalacak inşallah. Çünkü bu alt yapı ile uyguladığımız projeler Kütahya Germiyan Sokağı’ndaki çeşme 3’üncü kışını geçirdi ve en ufak bir deformasyon yok. Bu eserlerde rahatlıkla Moskova duvarlarına yapıştırabileceğimiz bir alt yapı kullanıyoruz. Teneffüs eden bir alt yapı. Hiçbir deformasyona uğramıyor. Böylesine yüksek bir kalitede. Bu projeden Belediye Başkanımıza, Valimize, Ticaret ve Sanayi Oda başkanımıza bilgi verdim. Hepsi alkışlarını, beğenilerini ve yürekten kutladıklarını söylediler.” dedi.

DÜNYANIN ÖNEMLİ MEKANLARINA GÜRSOY İMZASI

Dünya’da özel kişilerin malikanelerine, yaşam alanlarına ve çalışma alanlarına özel projelerle çalışmalar yapan Mehmet Gürsoy son olarak Katar Emiri’nin Doha’daki özel ofisine bir proje yaptıklarını söyledi. Gürsoy “Katar Emiri’nin Londra’daki malikanesine yaptığım hamam dünyadaki en büyük projelerdendi. 12 yüzyıl Selçuklu çinilerini uyguladık orada. 7 ayda bitirmiştik o projemizi. Bunu gören İngiltere Kraliyet ailesi bundan çok etkilendi. Bir dükün kız kardeşinin malikanesi restore ediliyordu. Hamam yaptırmayı düşündüler ve onlara da Topkapı Sarayı harem dairesinden bir daireyi olduğu gibi hamam olarak yaptık. O projemiz bittikten sonra yine Katar Emiri’nin Doha’daki malikanesine bir hamam projesi gerçekleştirdik. Şimdide bir ofis projesini yapıyoruz. Sanatta odum bittim yoktur. Her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Yeni bir uygulama yapıyoruz. Dünya müzayedelerinde en yüksek rakamları bulmuş çini eserler var. Biz bu eserleri günümüze yeniden taşıyoruz. Bir milyon lira açılış fiyatı bulan bir eseri yeniden hayata geçirdik. O eser tabak halindeydi. Biz vazoya, panoya, kaseye ve tabağa uyguladık. Esere yorum kattık. Bire bir kopya olarak değil biraz daha renk katarak daha da güzelleştirdik.” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar