Connect with us

EKONOMİ

AK PARTİ KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ ŞÜKRÜ NAZLI; “KÜTAHYA’DAN UYGUN BAŞKA YER YOK”

Published

on

AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı yaptığı açıklamada yerli otomobil üretimi için Türkiye’de en uygun yerin Kütahya olduğunu söyledi. Kütahya’nın her türlü ulaşım imkanına sahip olduğunu belirten Nazlı Kütahya’nın yerli oto üretimi için hazır olduğunu söyledi.
Kütahya’nın sanayileşmesi, yapılan yatırılar ve yerli otomobil üretimi ile ilgili bilgiler veren AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı Zafer OSB’nin Mart veya Nisan ayında parsel bazında yatırımcıya tahsis sürecinin başlayacağını söyledi. Nazlı “2017 yılın içinde Zafer Organize Sanayi Bölgesi önemli aşamaları hep birlikte aştık. Zafer OSB’de yaşanan sıkıntıları tek tek giderdik. En son Botaş, Bilim Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde doğalgaz ve elektrik ihtiyacının temin edilmesi konularında anlaşmaya vardık. İmar planları askıya çıktı. Mart veya Nisan ayında parsel bazında yatırımcıya tahsis edilme sürecine geçilecek. Kütahya sanayileşme alanında çok önemli adımlar atıyor. Kütahya’da da artık müteşebbis ruhu gelişiyor. Yeni jenerasyon Kütahyalıların da fabrikalar kurduğunu memnuniyetle görüyoruz OSB’lerde. Kütahya sürekli olarak kamu kaynakları ile büyüyen ve kamu ya bağlı olarak gelişen ve kamu özelleşince gelişme becerisini göstermeyen bir şehir olara itham edilirdi. Bu artık OSB’lerimizi gezdiğimizde bunun böyle olmadığını, Kütahyalılarında çok güzel yatırımlar yaptığını hep birlikte izliyor ve görüyoruz.” dedi.
YERLİ OTOYA HAZIRIZ
Milletvekili Nazlı açıklamasında Kütahya’nın sağladığı imkanlar nedeniyle yerli otomobil için en uygun il olduğunu iddia etti. Nazlı “Kütahya OSB’lerde son 15 yılda yaptığı çalışmalar yerli otomobil için bir zemin oldu. Bu çalışmalar yapılmasaydı bugün yerli otomobil üretiminin Kütahya’da yapılmasından bahsedemezdik. Yerli otomobil üretiminden bahsetmek ve talip olmak için birçok faktör gerekli. Uygun bir OSB lazım. Ulaşım altyapısı, lojistik merkezi, nitelikli iş gücü gibi pek çok faktörü sayabiliriz.Yerli otomobil ile ilgili biz daha önce Şerif Yılmaz zamanında bir fizibilite hazırlanması ile ilgili bir ricada bulunmuştuk. Zafer Kalkınma Ajansı ile birlikte bu fizibiliteyi hazırlamıştık. Yerli otomobili yapacak babayiğitlerden bir tanesi olan Anadolu Gruba yapılan ziyarette bu fizibilite ile birlikte gidildi. Ben şunu iddia ediyorum. Altıntaş’a yapılacak olan Zafer OSB’ ve bu bölge sahip olunan imkanlar ile daha uygun bir yerin olmadığını düşünüyorum. Bunu çok iddialı bir söylem olarak düşünmeyin. Kütahya 5. bölge teşviki veriyor. Ankara İzmir otoyol projesi Zafer OSB’nin 8 kilometre yakınından geçiyor. Bu ne demek? Orada malını üreten bir sanayici 8 kilometre sonra Ankara İzmir otoyoluna girebilecek ve bu yol Çandarlı Limanına kadar gidiyor. Çandarlı limanı yapım aşamasında ve Avrupa’nın en büyük limanı. Böyle bir imkan var. İstanbul- Eskişehir- Kütahya_Afyon- Burdur- Isparta- Antalya hattına gidecek olan hızlı tren bu bölgeye istasyon kuruyor. Bunun yanında hali hazırda İstanbul- Antalya karayolu üzerinde. Deniz, hava ve kara taşımacılığın her çeşidinin toplandığı bir bölge var mı Türkiye’de? Kütahya’da otomobil sektöründe 13 fabrikada 5 bine yakın kişi zaten istihdam ediliyor. Şuanda dünyanın ünlü markalarının bazı parçaları Kütahya’da üretiliyor. Dolayısı ile Kütahya bu açıdan yeli otomobil üretmeye hazır bir il.” dedi.

Continue Reading

EKONOMİ

VALİ AÇIKLADI : “KÜTAHYA’YA 58 FİRMA 2,1 MİLYAR TL YATIRIM YAPACAK”

Published

on

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, genel yayım yapan bir ekonomi gazetesine yaptığı açıklamada, Kütahyalıları sevindirecek önemli açıklamalar yaptı. Nayir, 58 firmanın toplamda 2,1 milyar lira tutarında yatırım ile Kütahya’da ekonomi trenine büyük bir hız katacağını söyledi. Son yıllarda verdiği göç ile nüfusu da düşen Kütahya’nın, bu yatırımlar ile hem ekonomik anlamda hem de nüfus olarak büyüme kaydetmesi bekleniyor. İşte o ayrıntılar…  

yenikutahya.com –HABER

Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Kütahya’da faal 4 organize sanayi bölgesinin (OSB) doluluk oranlarının, bir önceki yıla göre yüzde 51’den yüzde 75’e yükseldiğini, proje aşamasındaki parsellerle birlikte doluluğun yaklaşık yüzde 92’lere ulaştığını söyledi. Nayir, 58 firmanın yatırım yapmaya hazırlandığı kentte bu yatırımların 2.1 milyar lirayı bulduğunu söyledi.

Vali Nayir, “Kütahya 1. OSB yeni genişleme alanıyla birlikte bir önceki yıla göre yüzde 53’ten yüzde 84 doluluk oranına, Kütahya 2. OSB yüzde 34’ten yüzde 54 doluluk oranına, Tavşanlı OSB yüzde 68’e, Gediz OSB de yüzde 70 doluluk oranına yükseldi. Faal durumda olan toplam 4 OSB’nin doluluk oranları bir önceli yıla göre yüzde 51’den yüzde 75’e çıktı. Hatta proje aşamasındaki parsellerle beraber doluluk oranı yüzde 92’lere ulaşıyor” dedi.

Kütahya’daki OSB’lerin istihdam rakamlarının bir yıl içerisinde yüzde 20’lik bir artış göstererek, 12 bin 757 kişiye ulaşıldığını dile getiren Nayir, ‘’İlimizin yatırımcılar için kolay ulaşılabilir ve huzurlu. Ayrıca ülkemizin batısında yer alıp en yüksek oranlarda teşvik alan bir şehir. Bu nedenle aktif haldeki OSB’lerimizde yer tahsisi yapılabilecek sayılı parsel kaldı şeklinde konuştu. Zafer Kalkınma Ajansı bünyesindeki Yatırım Destek Ofisi’nin, Kütahya’ya yatırım planlayan yatırımcıların işlerini tek elden koordine ettiğine dikkat çeken Nayir, ofisin rehberlik ve danışmanlık hizmeti sunduğunu da belirtti. Nayir, ‘’Önümüzdeki dönemde Kütahya’ya yatırım kararı alan tahmini 58 firma tarafından, 2 milyar 150 milyon TL’lik yatırım planlandı ve 4 bin 332 kişilik istihdam hedefi ortaya kondu’’ ifadelerini kullandı.

20 firma hazır Aktif halde bulunan 4 OSB’de doluluk oranlarının hızlı artış göstermesinden dolayı Kütahya’ya olan talebi karşılayabilmek için Zafer OSB’yi kurduklarını kaydeden Nayir, “Zafer Hava Limanı’na yakın, 565 hektarlık alanda ve Kütahya merkeze 27 kilometre uzaklıkta ilin 5. organize sanayi bölgesi olarak Zafer OSB’yi kurduk. Zafer OSB’de yer alacak 20 firma ilkelerin hazırlanmasını bekliyor” dedi. OSB’nin bütün altyapı projelerini tamamladıklarını, 2019 yılı başlamadan ilk kazmanın vurulacağını belirten Vali Nayir, “Zafer OSB hem Kütahya hem Eskişehir hem de Afyonkarahisar’a hitap edebilecek bir noktada” diye konuştu.

Continue Reading

DİĞER

ANKARAGÜCÜ SÜPERLİG MAÇLARINI AFYON’DA OYNAMA KARARI ALDI

Published

on

Afyonkarahisar, Spor Toto Süper Lig’in yeni ekibi Ankaragücü’ne sezonun ilk yarısı boyunca ev sahipliği yapacak. Turizmden sonra stat avantajını da kullanan Kütahya’nın komşusu Afyon ili, farkını bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Ankaragücü, Süper Lig’de sezonun ilk yarısındaki iç saha maçlarını Ankara’daki Eryaman Stadyumu’nun yetişmemesi sebebiyle Afyon Zafer Stadyumu’nda oynama kararı aldı. Kütahya ile benzer özellikleri taşıyan Afyonkarahisar’ın bu dev organizasyonu kapması, kamuoyunda Kütahya’nın otelcilik, ulaşım, stat ve alt yapı bakımında eksikliğini bir kere daha gün yüzüne çıkardı.

Ankaragücü’nün Süper Lig’in ilk yarısında oynayacağı 9 maçta rakip takımların taraftarlarının akın edeceği Afyonkarahisar’da esnaflar ve oteller büyük bir gelir elde edecek. Türkiye’de milyonlarca taraftarı bulunan 4 büyük takımdan 3’ünü Zafer Stadyumu’nda konuk edecek Afyonkarahisar, bu organizasyon ile tüm Türkiye’ye adını duyurarak önemli bir tanıtımda yapmış olacak.

Ankaragücü yönetiminin açıkladığı bu kararın ardından Kütahya kamuoyu bir kez daha aradaki farkı sorgulamaya başladı. Kütahya’nın konumu, ulaşım ve yeraltı zenginlikleri bakımından Afyonkarahisar’dan daha iyi özellikleri taşımasına rağmen ne bir stat nede yeterli konaklama alanları mevcut.  Hem termalde hem de stat konusunda Kütahya’dan çok daha önce adımlar atan ve takımını da PTT 1. Lige çıkartan Afyonspor, futbolda da Türkiye’nin en gözde yerlerinden biri konumuna gelmek üzere. Sezon öncesi yerli ve yabancı takımları ağırlayan Afyonkarahisar böylelikle hızla gelişimi sürdürüyor.  Kütahya ise yılardır ne bir stat nede termal konaklama alanlarında yeterince gelişim gösteremiyor.

Gazete Kırküç’ten Bünyamin Çapgulaş’ın haberine göre, Ankaragücü’nün Afyonkarahisar’da oynamama kararının ardından Kütahyalılar statlarının bile olmadığından yakınarak “Takımımız amatörde. Termal tesislerimiz yok. Stat ise hiç yok. Yenisi yapılmadan eskisi yıkılırken, komşu yeni stadıyla aldı başını gidiyor. Termalde olduğu gibi futbolda da kaymağı Afyonkarahisar yemeye devam ediyor. Kütahya ise yine kaybeden tarafta. Bundan böyle Afyon’da esnaf da vatandaş da kazançlı çıktı.” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

 

Continue Reading

EKONOMİ

KÜTAHYA’DA TOPLANMAYAN VİŞNE DALINDA ÇÜRÜDÜ

Published

on

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde vişne alımları sona ererken, düşük fiyat nedeniyle üreticilerin toplamadığı tonlarca vişnenin dalında çürüdüğü bildirildi. Bu durum üreticiyi gelecek yıllar için olumsuz düşündürmeye başladı.

HİSARCIK – İHA

Hisarcık ilçesinde iki hafta önce başlayan 1,50 ve 1,55 TL’den yapılan vişne alımları sonunda, Tarım Kredi Kooperatifi ve tüccar tarafından yaklaşık 70 ton vişne alımı yapıldığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çalışkan, “Düşük fiyat ve yüksek işçi yevmiyesi nedeniyle üreticilerin toplamadığı tonlarca vişne dalında çürümüştür. Bu durum vişne üreticisinin büyük zarar etmesine yol açmıştır. Kütahya 2016 yılı verilerine göre vişne üretiminde Afyon’dan sonra yıllık 30 bin 516 ton ile en fazla vişne üretimi yapan 2. il konumundadır. Vişnede düşük fiyat politikası devam edecek olursa üretim her geçen yıl düşecektir” dedi.

Continue Reading

Öne çıkanlar