Connect with us

EKONOMİ

AK PARTİ KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ ŞÜKRÜ NAZLI; “KÜTAHYA’DAN UYGUN BAŞKA YER YOK”

AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı yaptığı açıklamada yerli otomobil üretimi için Türkiye’de en uygun yerin Kütahya olduğunu söyledi. Kütahya’nın her türlü ulaşım imkanına sahip olduğunu belirten Nazlı Kütahya’nın yerli oto üretimi için hazır olduğunu söyledi.
Kütahya’nın sanayileşmesi, yapılan yatırılar ve yerli otomobil üretimi ile ilgili bilgiler veren AK Parti Kütahya Milletvekili Şükrü Nazlı Zafer OSB’nin Mart veya Nisan ayında parsel bazında yatırımcıya tahsis sürecinin başlayacağını söyledi. Nazlı “2017 yılın içinde Zafer Organize Sanayi Bölgesi önemli aşamaları hep birlikte aştık. Zafer OSB’de yaşanan sıkıntıları tek tek giderdik. En son Botaş, Bilim Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde doğalgaz ve elektrik ihtiyacının temin edilmesi konularında anlaşmaya vardık. İmar planları askıya çıktı. Mart veya Nisan ayında parsel bazında yatırımcıya tahsis edilme sürecine geçilecek. Kütahya sanayileşme alanında çok önemli adımlar atıyor. Kütahya’da da artık müteşebbis ruhu gelişiyor. Yeni jenerasyon Kütahyalıların da fabrikalar kurduğunu memnuniyetle görüyoruz OSB’lerde. Kütahya sürekli olarak kamu kaynakları ile büyüyen ve kamu ya bağlı olarak gelişen ve kamu özelleşince gelişme becerisini göstermeyen bir şehir olara itham edilirdi. Bu artık OSB’lerimizi gezdiğimizde bunun böyle olmadığını, Kütahyalılarında çok güzel yatırımlar yaptığını hep birlikte izliyor ve görüyoruz.” dedi.
YERLİ OTOYA HAZIRIZ
Milletvekili Nazlı açıklamasında Kütahya’nın sağladığı imkanlar nedeniyle yerli otomobil için en uygun il olduğunu iddia etti. Nazlı “Kütahya OSB’lerde son 15 yılda yaptığı çalışmalar yerli otomobil için bir zemin oldu. Bu çalışmalar yapılmasaydı bugün yerli otomobil üretiminin Kütahya’da yapılmasından bahsedemezdik. Yerli otomobil üretiminden bahsetmek ve talip olmak için birçok faktör gerekli. Uygun bir OSB lazım. Ulaşım altyapısı, lojistik merkezi, nitelikli iş gücü gibi pek çok faktörü sayabiliriz.Yerli otomobil ile ilgili biz daha önce Şerif Yılmaz zamanında bir fizibilite hazırlanması ile ilgili bir ricada bulunmuştuk. Zafer Kalkınma Ajansı ile birlikte bu fizibiliteyi hazırlamıştık. Yerli otomobili yapacak babayiğitlerden bir tanesi olan Anadolu Gruba yapılan ziyarette bu fizibilite ile birlikte gidildi. Ben şunu iddia ediyorum. Altıntaş’a yapılacak olan Zafer OSB’ ve bu bölge sahip olunan imkanlar ile daha uygun bir yerin olmadığını düşünüyorum. Bunu çok iddialı bir söylem olarak düşünmeyin. Kütahya 5. bölge teşviki veriyor. Ankara İzmir otoyol projesi Zafer OSB’nin 8 kilometre yakınından geçiyor. Bu ne demek? Orada malını üreten bir sanayici 8 kilometre sonra Ankara İzmir otoyoluna girebilecek ve bu yol Çandarlı Limanına kadar gidiyor. Çandarlı limanı yapım aşamasında ve Avrupa’nın en büyük limanı. Böyle bir imkan var. İstanbul- Eskişehir- Kütahya_Afyon- Burdur- Isparta- Antalya hattına gidecek olan hızlı tren bu bölgeye istasyon kuruyor. Bunun yanında hali hazırda İstanbul- Antalya karayolu üzerinde. Deniz, hava ve kara taşımacılığın her çeşidinin toplandığı bir bölge var mı Türkiye’de? Kütahya’da otomobil sektöründe 13 fabrikada 5 bine yakın kişi zaten istihdam ediliyor. Şuanda dünyanın ünlü markalarının bazı parçaları Kütahya’da üretiliyor. Dolayısı ile Kütahya bu açıdan yeli otomobil üretmeye hazır bir il.” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar