Connect with us

ALAADDİN UYGUN

ESKİŞEHİR’E ÖZENMEK

Eskişehir e özenmek diye başlık atarken aslında çok düşündürücü bir yazı olduğu için böyle yazdım, çünkü bir zamanlar ilçemiz olan Eskişehir her yönden bizi solladı. Ama üzülürken bir şeylerde düşünmek gerek ve özellikle bu düşünceyi yetkililerin dikkate alması lazım diyorum.
Neden hep Eskişehir sanata ve sanatçıya sahip çıkıyor diyorum. Evet sadece Eskişehir çapında değil özellikle Kütahya sanatına ve sanatçısına da sahip çıktığı aşikar. Diğer üzüntü noktam Kütahya Hekim Sinan Şair Şeyhi ile başlayan Evliya Çelebi, Sunullah Gaybi, Arifi, Kalenderi gibi pek çok sayamayacağım Tarihi sanat kişilikleri ile bir günümüz Kütahya sanatçılarına da sahip çıkmaktalar. Öyle ki Kütahya da bu işin iki kanadı var, İl Kültür müdürlüğü ve Belediye kültür birimleri Kütahya lı sanatçılarımıza gereken değeri vermezken hemen hemen her etkinlikte Kütahya lı sanatçıları davet eden onlara sergi salonlarını açan Eskişehir belediyesi ve özellikle Tepebaşı belediyesine ayrı parantez açıp Tüm Kütahya lı sanatçılarımız adına minnet ve şükranlarımı sunmak isterim.
Hemen itiraz edecekler var, itiraz edin de birde olaya benim açımdan bakın, yapmıyorsunuz demiyorum yapıyorsunuz ama maalesef kendi bildiğinizce ve de Kütahya lı sanatçılarla değil dışarıdan gelen sanatçılarla yapıyorsunuz üstelik Kütahya da yüzlerce sanatçı varken aynı sanatçılar ile yapıyorsunuz , ha diyeceksiniz ki sanatçının ayrımı olur mu olmaz tabi onların yanına birkaç tanede Kütahyalı katsanız daha iyi olur diyorum. Bunu tüm sanatçılarımız adına diyorum bende bir sanatçı olarak şair olarak bunu diyorum.
Bakınız daha iki gün önce sanat söyleşisi adına Serdar Tuncer beyi getiriyorsunuz üstelik binlerce lira verip, iyi güzelde onun yanına birkaç Kütahya lı sanatçı katsanız üstelik onlar beş kuruş parada almazlar hem onure olurlar hem adı duyulur. Eskişehir yaparken kendi sanatçılarının yanına bizimkileri de içlerine katmaktalar, Mesela 2 yıl önce Tepebaşı Belediyesi Saray sanatı Çini sempozyumu yaptı , Kütahya çini başkenti bu sempozyuma Kütahya damgasını vurdu ve sempozyum sonunda kitap hazırladılar ve benim Ruhta Çini nuru isimli şiirimi bu kitapta yer verdiler. Yani Kütahya nire Tepebaşı nire demek lazım. Mesela Sanat geceleri oluyor tonlarca para veriliyor, oysaki Kütahya da Uçak kasetçiliğe bağlı onlarca Kütahya lı sanatçı beş parasız konser vermeye hazır, mesela Alopaşalı çiniyi nasıl elimizle yok ettik mesela dünya markası rahmetli SITKI ustaya reva görülenler, mesela bayrağı taşıyan Nida Olçar tası tarağı toplayıp AT ARABASI ile Sanatçı dostu Eskişehre göçtü, Mesela TRT sanatçısı Zeynel Sağ konseri başka sanatçılarınkinden az ses mi getirir. Mesela Ressamlarımıza Eskişehir Ankara İstanbul gibi iller sahip çıkarken biz ise yerli değil yandaş sanatçılarla kucak kucağayız .
Bu bir sitem yazısıdır lütfen alının yetkililer özellikle siz alının Kütahya lı sessiz ama Kütahya sevdalısı sanatçılar adına alının diyorum. DPÜ ve Kütso Kütahya lı sanatçıları içine alan kitap yayımlarken ne Kültür müdürlüğü nede Belediye böyle bir çalışmanın içine girmiyor soruyorum ,savunmaya geçmeyin şunu yaptık bunu yaptık demeyin yaptınız da Kütahya lı sanatçılar adına ne yaptınız onu sorgulayın.Geçen hafta Unesco ağına giren ilimiz sanatçıları ve sanatıdır , onlar olmasa bu ağ çürük olurdu . GÜNÜN SÖZÜ.. Şiir şairin sözü ve vücudu , edebiyatın gözüdür.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar