Connect with us

EĞİTİM

SİMAV TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ GELECEK YIL ÖĞRENCİ ALACAK

Simav Muradınlar Mahallesi Dr. İbrahim Naci Eren Yerleşkesinde bulunan Simav Teknoloji Fakültesi’nin Dekanı Prof. Dr. Muammer Gavas, Teknoloji Fakültesine bağlı Makine Mühendisliği bölümünün 2018-2019 eğitim öğretim yılında öğrenci kabul edeceğini duyurdu.

YENİ BÖLÜM AÇMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Prof. Gavas,”Bilindiği gibi Simav Teknoloji Fakültemizde mevcut bölümlerin geliştirilmesi ve günümüzde tercih edilen yeni bölümler açma çalışmaları aralıksız sürdürülmektedir. Bu meyanda, kısa bir süre önce Fakültemizde Makine Mühendisliği Bölümü açılması için yapılan teklif YÖK genel kurulunca onaylanmış idi. Ancak bölüm açılması ile açılan bölüme öğrenci alınması farklı kriterlerin yerine getirilmesini gerektirmektedir. Bir bölüme öğrenci alınmasında en önemli faktör öğretim üyesi sayısı ve niteliğidir. Yapılan çalışmalar neticesinde ilgili öğretim üyelerinin kadroları YÖK tarafından Makine Mühendisliği Bölümümüze aktarılmış ve öğrenci kayıtları için öğretim üyesi şartı da yerine getirilmiştir. İnşallah, 2018-2019 öğretim yılında Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri Simav’ımıza gelecektir” dedi.

İŞ HAYATINA ÖĞRENCİYKEN ADAPTE OLUYORLAR

Makine Mühendisliği bölümünün dünyada ve Türkiye’de en köklü ve etkin mühendislik dallarından bir tanesi olduğunu, bu bölüme olan taleplerin gün geçtikçe artarak devam etiğini ve bu durum göz önünde bulundurularak Simav Teknoloji Fakültesi bünyesinde Makine Mühendisliği bölümünün açıldığına dikkat çeken Dekan Gavas, “Değişik üniversitelerden her yıl yüzlerce makine mühendisi mezun olmasına rağmen, sanayici ve iş dünyası yetkililerinin, istenilen nitelikte ve özellikle uygulamaları bilen mühendis bulamamaktan yakındıkları müşahede edilmektedir. İşte teknoloji fakülteleri bu eksiği gidermek için kurulmuştur. Teknoloji fakültelerinde 7+1 öğretim programları uygulanmaktadır. Öğrenciler, 8 yarıyılda görmesi gereken dersleri 7 yarıyılda görüp 1 yarıyıl işyeri eğitimini de sanayide, işletmede ve fabrikada gerçek iş hayatı ortamında geçirmekte ve iş hayatına öğrenci iken adaptasyon sağlamaktadır. Birçok öğrenci de bu iş yeri eğitimi esnasında mezuniyetten sonraki iş bağlantısını yapmaktadır” ifadesinde bulundu.

MECVUTLARLA YETİNMİYORUZ

Günümüzde, sanayide çalışacak makine mühendislerinin uygulama becerisi ve yeteneğine sahip olmasının her geçen gün daha fazla önem taşımaya başladığına da değinen Prof. Dr. Gavas, “Her ne kadar güçlü bir alt yapımız ve imkânlarımız var ise de, Simav Teknoloji Fakültesi ve Makine Mühendisliği Bölümü olarak mevcutlarla yetinemeyiz. ‘Biz küçük bir ilçedeyiz imkânlarımız bu kadar diyemeyiz’ aksi halde tercih edilebilirlik avantajımızı kaybederiz. Laboratuar, uygulama atölyelerimizi ve diğer altyapı tesislerimizi yenilemek, geliştirmek, modernleştirmek ve dış paydaşlardan yararlanmak zorundayız. Bu konuda herkese hissettiği sorumluluk derecesinde görevler düşmektedir, velev ki, Simav dışında yaşıyor olsalar bile” diyerek sözlerini tamamladı.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar