Connect with us

DİĞER

GENÇLEŞTİRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü orman varlığının sürekliliğini sağlamak maksadıyla gençleştirme çalışmalarına devam ediyor. Çalışmalar çerçevesinde Gediz Orman İşletme Müdürlüğü Yeşilçay Orman İşletme Şefliğinde Karaçam sahasında gençleştirme faaliyetleri gerçekleştiriliyor.
Ormanların sürekliliği açısından gençleştirme çalışmaları devam ediyor. 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da programlar dahilinde çalışmaların devam edeceğini söyleyen Bölge Müdürü Adnan Kayım; “Doğal gençleştirme, meşceredeki genetik çeşitliliğin sürdürülmesinde önemli bir yere sahiptir. Uygun yetişme ortamında, biyolojik ve ekolojik istekleri göz önünde bulundurularak işletilmesi ve devamlılığının sağlanması, ülkemiz orman varlığı açısından oldukça önemli. Bizde zamanında müdahalelerle karaçam ormanlarımızın geleceğini güvence altına almak istiyoruz. Tüm İşletme Şeflerimiz doğal gençleştirme çalışmalarını gayret ve titizlikle yürüterek, sahaların başarılı olması için uğraş veriyorlar. Ayrıca yaptığımız çalışmalarda civar köylerden destek alarak, köylü vatandaşlarımıza ekonomik anlamda katkı sağlıyoruz” dedi.
Gediz Yeşilçay Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalarda sahada toprak işleme ve dal serme (malçlama) işlemleri yapıldı. Şubat ayında sahaya tohum atılacak ve ilkbaharda yapılan fidan sayımı sonrasında başarı yüzdesi ölçülerek, yeni gelen fidanlara gençlik bakımları yapılacak. Gediz köylerinden Yunuslar, Saruhanlar, Aşıkpaşa, Yeşilçay ve Gediz’in tüm civar köylerinde yaşayan özellikle kadınlar işlendirilerek, aile bütçelerine katkı sağlamalarına da olanak tanınacak.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar