Connect with us

EĞİTİM

VALİ NAYİR OKUL ZİYARETLERİNİ SÜRDÜRÜYOR “ÇOCUKLARIMIZA GÜVENİYORUZ”

Published

on

Vali Ahmet Hamdi Nayir, her hafta gerçekleştirdiği okul ziyaretleri kapsamında Evliya Çelebi İlkokulunu ziyaret etti.
Derslere katılıp, öğretmenlerle istişarelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir’e İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit, Evliya Çelebi İlkokulu Müdürü İsmail Güven ile okul aile birliği üyeleri eşlik etti. 1,2,3 ve 4. Sınıf öğrencilerinin derslerine katılan Vali Ahmet Hamdi Nayir öğrencilerle sohbet etti, nasihatler verdi.
“SİZLER DE BİRER EVLİYA ÇELEBİ OLABİLİRSİNİZ”
Okullarına ismi verilen, dünyaca ünlü Kütahyalı gezgin Evliya Çelebi hakkında öğrencilere sorular soran Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Kütahya’nın önemli değerlerinden, övündüğü, kıymet bildiği şahsiyetlerden biri Evliya Çelebi. Dünyanın sayılı seyyahlarından biri Evliya Çelebi. Siz de Evliya Çelebi gibi gittiğiniz yerleri yazın. Siz de ileride seyyah olup, gördüğünüz yerleri tanıtabilirsiniz. Bu zor bir şey değil. O zamanın şartlarında zormuş. Evliya Çelebi birçok yere ya yürüyerek ya da atıyla gitmiş. Sizler bugün daha iyi imkanlara sahipsiniz” dedi.
“ÇOCUKLARIMIZA VE ÖĞRETMENLERİMİZE GÜVENİYORUZ”
Öğrencilerin başarısı için herkesin çalıştığını ancak en büyük gayreti öğrencilerin göstermesi gerektiğini vurgulayan Vali Nayir, “Başarılı çocuklar başarılı bir gelecek demektir. Çocuklarımıza ve öğretmenlerimize güveniyoruz. Daha güzelini, daya iyisini başaracaksınız. Bunun da bir tek yolu var daha çok çalışmak. Oyuna da vakit ayıracaksınız ama derslerinize daha çok vakit ayırarak daha güzel günlere ulaşacaksınız. Başarılı olmanız için herkes gayret sarf ediyor ama bu yeterli değil. Sizin de çalışmanız lazım. Çalışkan, çevresini temiz tutan, arkadaşlarıyla iyi geçinen öğrenciler olmalısınız. Bunları biliyorsanız geriye sadece uygulamak kalıyor” ifadelerini kullandı.
“ÖNERİLERİNİZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”
Vali Ahmet Hamdi Nayir sınıf ziyaretlerinin ardından öğretmenlerle bir araya geldi. Her hafta bir okul ziyareti gerçekleştirdiğini hatırlatan Vali Ahmet Hamdi Nayir, eğitimde daha iyiyi yakalamak için öğretmenlerin önerilerine açık olduklarını söyledi. Öğretmenler odasındaki ortamdan iyi istifade edilmesi gerektiğini de ifade eden Vali Nayir, “İlimizde aşağı yukarı 200 civarında kurum var. Hepsine gitmemiz mümkün olmuyor ama hiç olmazsa haftada bir tanesini gezerek, senede 40-50 civarı okulumuzu görmeye çalışıyoruz. Sizlerle bir araya gelip, bizlerin görev alanında bulunan, en önemli hususlardan biri olan eğitim faaliyetinde hangi noktadayız, neler yapmamız lazım bunları görmeye çalışıyoruz. Hamdolsun bugüne kadar gittiğimiz okullarda genel olarak bina, eğitim, öğretime yarayacak araç gereç yönünde çok büyük sıkıntılarımızın olmadığını görüyoruz. Bunlar bize de şevk veriyor. Bizim öğrencilik yıllarımızda kaloriferli okul neredeyse yok gibiydi, şimdi sobalı okulumuz yok. Öğretmen eksiğimiz hamdolsun yok. Gittiğimiz yerlerde de öğretmenlerimizle aile ortamı oluşturup, öğretmenler odasında çayımızı paylaşarak sizleri de dinlemek istiyoruz. Eğitimde başarı için bize ileteceğiniz önerileri almaya çalışıyoruz. Gittiğimiz sınıflarda da çocuklarımızın şevkini artırmaya çalışıyoruz. Pırıl pırıl öğrencilerimiz, onlara emek veren fedakar öğretmenlerimiz var. Çocuklarımıza da ufuk vermeye çalışıyoruz. Çalışırsanız, gayret ederseniz başarmamanız için önünüzde hiçbir engel yok, aileniz, öğretmenleriniz, okul idaresi, ülkeyi yönetenler sizin başarılı olmanız için gayret sarf ediyorlar. Size kalan da bunun hakkını vermek diye çocuklarımıza bu duyguyu vermeye çalışıyoruz. Yılların tecrübesine sahip öğretmenlerimizle, mesleğinin başında olanları bir araya getiren öğretmenler odasında mutlaka bir etkileşim olması lazım. Yenilerin enerjisinden, eskilerin tecrübesinden iki tarafın da karşılıklı olarak istifade etmesi lazım. Bizim buna ihtiyacımız var” diye konuştu.
Vali Ahmet Hamdi Nayir, Evliya Çelebi İlkokulunda son olarak mülteci öğrencilerin Türkçe dersine katıldı. Vali Nayir, “Başarılı olmanızı istiyoruz, büyükleriniz sizi seviyor” dedi.

Continue Reading

DİĞER

OKUL BAHÇESİNDEKİ KAMELYA YIKILDI YIKILACAK – ÇOCUKLARI BEKLEYEN TEHLİKE

Published

on

Kütahya’da bulunan Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, adına yakışmayan görüntülere ev sahipliği yapıyor. Okul bahçesinde bulunan ve her an yıkılma tehlikesi ile yüz yüze kalan bahçe kamelyası, derme çatma yollarla ayakta tutulmaya çalışılıyor.

yenikutahya.com – ÖZEL HABER

Kütahya Zafertepe Mahallesi’nde bulunan Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesindeki görüntüler, çevre sakinleri ve bazı velilerin tepkisine neden oldu. Sosyal Medya aracılığı ile konuyu gündeme getiren bir vatandaş “Okulun kamelyası içler acısı, iplerle bağlı bir şekilde ayakta duruyor. İlla ki çocukların üzerine düşünce mi önlem alınacak.” diye sordu.

Oysa yaptığı başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, böyle bir görüntüye nasıl ev sahipliği yapıyor merak konusu oldu.

Okul sezonunun kapalı olması nedeni ile böyle bir aksaklığın yaşanabileceğini savunan bazı vatandaşlar ise, okul yönetiminin kısa süre içinde bu sorunu çözeceğini söylediler.

Kamelya yıkılırsa, çocukların hayati tehlike ile karşı karşıya gelebileceğini söyleyen vatandaşlar ise bu konuda okul yönetiminin en kısa zamanda önlem almasını bekliyor.

Bünyesinde 481 öğrenci bulunduran okulda 35 öğretmen görev yapıyor.

Continue Reading

EĞİTİM

DPÜ TIP FAKÜLTESİ MEZUNLARINA MÜJDE

Published

on

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin yeni kurulan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’ne devrettiği Tıp Fakültesi’nden mezun olan öğrenciler, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından yapılan uzmanlık eğitimi sınavlarına girebilecekler.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi için Yükseköğretim Kurulu aracılığıyla yapılan denklik için yapılan başvurusu Uluslararası Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Gelişim Kuruluşu (FAIMER) tarafından kabul edildi. Buna göre, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunları ve gelecek yıldan itibaren Kütahya Sağlık Bilimler Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olacak öğrenciler, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından yapılan uzmanlık eğitimi sınavlarında başarılı olmaları durumunda bu ülkelerde çalışmanın önünü açan ECFMG eğitim programına katılmaya hak kazanacaklar.

FAIMER, diğer ortakları ile birlikte, uluslararası tıp eğitimini, programlı ve araştırma etkinlikleri ile desteklemeyi amaçlıyor. Bu amaçla hazırlanan bir belgelendirme programı olan ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates – Yabancı Tıp Mezunları için Eğitim Komisyonu) sayesinde, uluslararası tıp fakültesi mezunlarının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Mezuniyet Sonrası Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi tarafından akredite edilmiş asistanlık ve yan dal programlarına girmek için hazır olup olmadıklarını belirleniyor.

ECFMG ULUSLARARASI TIP EĞİTİMİ DESTEK PROGRAMI

FAIMER tarafından düzenlenen ECFMG programı Amerika dışındaki ülkelerde tıp eğitimi veren üniversitelerdeki tıp fakültesi öğretim görevlileri için hazırlandı. Bu program sayesinde diğer ülkelerdeki tıp bilimleri eğitimcileri Amerika’daki tıp eğitimi standartları, eğitim metotları hakkında bilgi edinerek ülkelerinde tıp eğitimini geliştirecek bilgiler edinebilecekler.

Continue Reading

EĞİTİM

KSBÜ TIP FAKÜLTESİ DÜNYA TIP FAKÜLTELERİ VERİ TABANINA GİRDİ

Published

on

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olan öğrenciler Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından yapılan uzmanlık eğitimi sınavlarına girebilecekler. Tıp Fakültesi tarafından denklik için yapılan başvuru YÖK aracılığı ile Uluslar Arası Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Gelişim Kuruluşu (FAIMER) tarafından kabul edildi.

Uluslararası Tıp Eğitimi ve Araştırmaları Gelişim Kuruluşu (FAIMER) ve diğer ortakları ile birlikte, uluslararası tıp eğitimini, programlı ve araştırma etkinlikleri ile desteklemeyi aktif olarak amaçlıyor. Belgelendirme programı sayesinde, ECFMG, uluslararası tıp fakültesi mezunlarının, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde olan ve Mezuniyet Sonrası Tıp Eğitimi Akreditasyon Konseyi tarafından akredite edilmiş asistanlık ve yan dal programlarına girmek için hazır olup olmadıklarını belirleniyor. ECFMG Uluslararası tıp eğitimi destek programı Foundation for Advancement of International Medical Education and Research (FAIMER) tarafından düzenlenen ve ECFMG himayesi altındaki bu program Amerika dışındaki ülkelerde tıp eğitimi veren üniversitelerdeki tıp fakültesi öğretim görevlileri için hazırlandı. Bu program sayesinde diğer ülkelerdeki tıp bilimleri eğitimcileri Amerika’daki tıp eğitimi standartları, eğitim metotları hakkında bilgi edinerek ülkelerinde tıp eğitimini geliştirecek bilgiler edinebilecekler.

Öğrecilerin bu eğitimi alabilmeleri için gerekli şartlar ise: Dünya tıp okulları rehberinde listelenen bir okuldan listelendiği tarihte mezun olduğunuzu ispatlayan belgeler, Türkiye’de veya tıp eğitimi aldığınız diğer bir ülkede doktorluk yapma ruhsatınızın olduğunu ispatlayan belgeler, U.S. Medical Licensing Examination (USMLE) sınavında hem temel tıp bilimleri hem de klinik bilimler bölümlerinde başarılı olmak. Clinical Skills Assessment (CSA) denilen hem İngilizce hem de klinik becerileri ölçen sınavda başarılı olmak. Bu sınav ECFMG merkezi tarafından ECFMG sertifikası almak için gerekli tüm diğer koşulları sağlamış doktorlara eğitim Amerika’da uygulanıyor.

Continue Reading

Öne çıkanlar