Connect with us

EKONOMİ

TEKNOKENTTE HEDEF 60 FİRMA

Üniversite-Sanayi işbirliği toplantısı Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.
Özel sektör için Ar-ge merkezlerinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, “Her şirket bir yarış içinde. Fark yaratan ürünler geliştirmek ve yenilikler yapmak zorundayız” dedi Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirilen üniversite sanayi işbirliği toplantısına, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Meclis Başkanı İsmet Özotraç, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Remzi Gören, KUTSO Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri, Meslek Komitesi Başkanları ve akademisyenler katıldı. Açılış konuşmasını yapan DPÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Göktay Ediz, toplantının amacından söz ederek, üniversitede gerçekleştirilen çalışmalara ilişkin bilgi sundu. Teknoloji transfer ofisi kurulması, kamu-sanayi işbirliği kapsamında yürütülen ve planlanan faaliyetlerden söz etti. Ayrıca, işletmelerin ihtiyaç duyduğu alanlarda, nitelikli öğrenci yetiştirilmesi için bu işbirliğinin önemli olduğunu ifade etti. DPÜSEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ayhan Gün ise, kamu, üniversite, sanayi işbirliği çalışmalarına ilişkin bilgi sundu. DPÜ’nün, girişimci ve yenilikçi üniversiteler endeksinde 2016 yılında 46’ncı sırada iken, geçen yıl 39’uncu sırada yer aldığını, Kütahya’da 8 adet Ar-Ge merkezi, 3 adet tasarım merkezi bulunduğunu, bölgedeki diğer illerin verilerine göre, Kütahya’nın iyi bir konumda olduğunu belirtti. Kurulan teknoloji transfer ofisinin, sanayiciler ile akademisyenler arasında önemli bir köprü vazifesi göreceğini ifade etti.
TEKNOKENT’TE HEDEF 60 FİRMA
Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören hitabında, üniversite sanayi işbirliği çalışmalarını değerlendirerek, yürütülen faaliyetlere ilişkin bilgi paylaştı. Yakında açılışı yapılması planlanan Teknokent fiziki binasının hazır olduğunu, şu anda yer alan 17 firma sayısının, 50-60 civarına yükseltilmesinin hedeflendiğini belirtti.
‘HERKES SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMELİ’
Üniversite sanayi işbirliği çerçevesinde yürütülen çalışmaların iyileştirilmesi ve geliştirilmesi yönünde tavsiyeler veren KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral, “Bulunduğu şehre değer katan üniversite, üniversitesine değer katan bir şehir için, öncelikle sanayi işbirliği alanında yol haritası oluşturulması gerekir. Çok önemli bir husus olan bu yol haritasında, şehirdeki tüm paydaşlardan beklentilerin, görevlerin ve sorumluların tespit edildiği bir çerçeve çizilmeli. Herkes bu çerçevede sorumluluklarını yerine getirmeli. KUTSO olarak, üzerimize düşen görevleri yapmaya, çalışmalara katkı sağlamaya hazırız” dedi.
‘FARK YARATAN ÜRÜNLER GELİŞTİRMELİYİZ’
“Biz kendi sanayi işletmelerimizde, ar-ge merkezleri sayesinde fark yaratan üretimleri gerçekleştirebildik” diyen Güral, günümüz rekabet koşullarında, her şirketin bir yarış içinde olduğuna dikkat çekerek, “Bu nedenle, yatını ve alıcısını kendimiz belirleyebileceğimiz, fark yaratan ürünler geliştirmek ve yenilikler yapmak zorundayız. Ar-Ge merkezleri, bu açıdan, özel sektör için büyük önem taşıyor. Şehrin ekonomik ve sosyal gelişmesi ve ilerlemesi açısından, halk, sivil toplum kuruluşları, üniversite, yerel yönetimler ve siyaset olmak üzere beş faktörün işbirliğinin son derece önemli olduğunu, bir defa daha vurgulamak istiyorum. Bu işbirliğinin etkin sağlanması, yol haritasının ve beklentilerin karşılıklı olarak paylaşılması halinde, düşüncelerin hayata geçeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.
‘EĞİTİMLİ İNSANLARIN KÜTAHYA’DA KALMASI ÖNEM TAŞIYOR’
Güral, “Üniversitemizin Kütahya’ya kazandırdığı bir değer de, sayısı bine yakın akademisyenin, eğitimli insanın şehrimizde olmasını sağlamasıdır. Onlarla beraber yaşarken, çeşitli sohbetler ediyor, aynı mekânlarda bulunuyoruz, dolayısıyla kültür alışverişi yapıyoruz. Eğitim düzeyi yüksek olmayan bir toplumun gelişmesinde de başarılı olunamaz. Üniversite, sanayi işbirliğinin en önemli faydalarından birisi de, yetişmiş insan kaynağını burada tutmak noktasında olacak. Eğitimli insanların sayısının çoğalması ve Kütahya’da kalması, bu anlamda da önem taşıyor” diye konuştu.
‘İŞ DÜNYASI AÇISINDAN FAYDALI OLACAKTIR’
Üniversitenin yapacağı çalışmalar için, KUTSO’da bir çalışma grubu oluşturarak katkı sağlamaya hazır olduklarını ifade eden Nafi Güral, “Bu çalışma grubumuz, sizden gelecek bilgileri toplumla ve iş dünyamızla paylaşabilir, onlardan gelecek beklentileri de size iletebilir. Bu işbirliği, hem üniversitemiz, hem şehrimiz, hem de şehrin önemli bir parçası olan iş dünyası açısından faydalı olacaktır. Üniversitemize olan sevgimizi ve bağlılığımızı, onlarla ilişkilerimizi çok önemsediğimizi bir defa daha belirtiyor, ediyor, iş dünyası için fevkalade önem arz eden, şehrimizdeki üniversite-sanayi işbirliği çalışmalarının, çok yararlı ve başarılı olacağını düşündüğümüzü ifade etmek istiyorum” dedi.

Continue Reading

Facebook

Öne çıkanlar