Connect with us

DİĞER

VALİ AHMET HAMDİ NAYİR: “AFAD DAHA İYİ HALE GELDİ”

İçişleri Bakanlığı Arama Kurtarma ve Acil Yardım Ekibi Projesi kapsamında başlatılan arama-kurtarma, yangına müdahale ve ilk yardım eğitimlerini başarıyla tamamlayan İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Kütahya Şubesi arama kurtarma ekibi sertifikalarını aldı.
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Kütahya Şubesine ait Lojistik Merkezinde düzenlenen sertifika dağıtımına Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Kütahya Şubesi Başkanı Mustafa Yenipazar, bazı daire müdürleri ile İHH arama kurtarma ekibi katıldı.
Arama kurtarma ekibi ve eğitimler hakkında bilgiler veren İHH Kütahya Şube Başkanı Mustafa Yenipazar, “20 kişilik arama kurtarma ekibimiz yangına müdahale ve ilk yardım eğitimlerini başarıyla tamamlayarak sertifikalarını almaya hak kazandı. Bundan sonra Bursa ve Kütahya’da iki kampımız var buralarda da araziye dönük tatbikat çalışmalarımız olacak. Resmi ve sertifikalı olarak, arama kurtarma ekibi alet edevatı ile birlikte herhangi bir kaza ve afet durumunda bu hizmetleri vermek üzere AFAD’ın yanında görev alacak” dedi.
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfının Türkiye’nin yüz akı kurumlarından biri olduğuna dikkat çeken AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, “Yapılmış olan tanıtımda görmüş olduğumuz malzeme ve ekipmanın burada gönüllü bir ekip tarafından bulundurulması bizi memnun etti. Allah bunları bir afet ortamında kullanma fırsatı vermesin ancak bunların da eksik olmaması lazım. Her zaman hazırlıklı olmalıyız” dedi.
İçişleri Bakanlığı Arama Kurtarma ve Acil Yardım Ekibi Projesi kapsamında alınan malzemeleri inceleyen Vali Ahmet Hamdi Nayir, arama-kurtarma faaliyetlerinde gelinen noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Projenin hayata geçmesinde emeği geçenlere teşekkür eden ve sertifika almaya hak kazananları da tebrik eden Vali Nayir, “Hamdolsun bugün geldiğimiz nokta olarak hem merkezi yönetimin AFAD başkanlığında yeterli malzemesi ve elemanı var hem yerel yönetimlerimiz, belediyelerimiz itfaiyeler olarak çok daha iyi hale geldi. Üçüncü ayak olan sivil toplum ayağında da gönüllü teşekküllerini bu şekilde tamamlamış oluyoruz. Bir kaza bela durumunda hem merkezi hem yerel yönetim hem de gönüllü teşekküllerimiz birlikte hareket edecekler, koordinasyonu sağlayacaklar. Bugün arkadaşlarımız hem AFAD hem itfaiye hem de sağlık teşkilatımızdan almış oldukları eğitimlerin karşılığı olan sertifikalarını almış oldular. Temennimiz, dileğimiz o ki bunları kullanacağımız bir afet yaşamayalım; ama yaşadığımızda da hem kendimize hem de ülkemiz dışındaki afetlere yardım edecek eğitimimiz, malzememiz ve personelimiz var. İlgilenen, konuyu dert edinen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum ve kendini burada gönüllü olarak görüp, gelip eğitimlerini alıp, bizimle irtibat halinde olan dernek yetkililerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Eğitimleri başarıyla tamamlayan arama kurtarma ekibinin sertifikaları Vali Ahmet Hamdi Nayir, AK Parti Kütahya Milletvekili İshak Gazel, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu ile İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı Kütahya Şubesi Başkanı Mustafa Yenipazar tarafından verildi.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar