Connect with us

ALAADDİN UYGUN

DÖNENLER

Defalarca gündeme geldi, başyazarımız sayın Ahmet Yaylıoğlu ve ben köşemden defalarca yazdık, defalarca haber yapıldı ama nedense DÖNENLER CAMİİ bir türlü MEVLEVİHANE olmuyor.

Dünya medeniyetine ne oluşan ol yine gel dediği Mevlana Hz. Ve Mevlevilik , yani dünyanın tanıdığı ve ilgi gösterdiği  Mevlana ve Mevlevilik konusu bu denli önem arz ederken Mevleviliğin üç merkezinden biri olan Kütahya ne yazık ki bu para basan kültür üzerinden para kazanamıyor ve seyirci kalarak aslında ilimize kötülük yapılıyor.

Konya merkezli Mevlevilik için üç önemli merkez var, İstanbul, Afyon ve Kütahya bu üç merkezde en az Konya kadar önemli ve Şebi Aruz törenlerine ev sahipliği yapan Konya daki törenlerden sonra Mevlevilik haftası boyunca gösteriler, anmalar bu yerlerde yapılarak taçlanırsa elbette kazanan ülkemiz ve ilimiz olur. Kütahya çok, çok önemli neden mi, birincisi Hz. Mevlanın oğlu Sultan Veled Kütahya lı Ergun Çelebinin damadıdır yani Mevlana ile dünür olan Kütahya ve diğer önemli konu ise Mevlevi ayinine ve kültürüne uygun olarak yapılan Dönenler camii aslında bir mevlevihanedir. İşte bu iki önemli artı ile Kütahya Galata mevlevihanesi kadar önem arz eder. Yani Dönenler cami nin aslı mevlevihanedir.

Konya ya ziyaret sadece Şebi aruz törenlerinde değil, yılın her günü ziyarete açık mekandır. Konya ya Mevlana turu düzenleyenlerle görüşülüp Kütahya da ziyaret programına alınırsa ilimiz adına büyük bir kazanç kapısı oluşur. Ama ondan önceki önceliğimiz Dönenler Cami sinin tekrar Mevlevihane yapılmasına odaklanılmalı. Cami ihtiyacı var denilirse 10 metre ötede Ulu cami var. Ayrıca bu bölge tam bir turizm alanı neden mi, Eğdemir hamamı, Dönenler, Ulu cami, Çini müzesi, Arkeoloji müzesi, arkada Macar evi, Kütahya konağı, Maden müzesi gibi tam bir ziyaret alanı bölgesi. İşte bu nedenle Dönenler cami nin Mevlevihaneye dönüştürülmesi gerekir. Bu durumda senenin her günü para kazanan Konya gibi bizde turizm pastasından pay almış oluruz ve kazanan Kütahya olur.

Bu önemli konuda engel nedir açıklanmıyor, varsa bir engel ortaya konmalı yoksa bir engel bir an önce harekete geçilip burası Mevlevihane olmalıdır. Artık yazmakta bıktığımız bu önemli kazanım konusu bir daha yazmamak adına Sayın Valime, Siyasilere, Müftümüze, Kültür müdürümüze ve Belediye başkanımıza sesleniyorum bu hassa ve önemli konuda lütfen bir an önce girişimde bulunun ya da engel teşkil eden konu varsa açıklama yapılmasını Kütahya kamu oyu adına rica ediyorum

Günün sözü..  İnsanın çocuğu ile övünmesi, kendi ile övünmesidir.

DEVAMINI OKU

Facebook

Öne çıkanlar